K U L T U R A

Matka Natura wzywa do Biskupina!

Biskupin_  Foto: materiały prasowe

Matka Natura wzywa do Biskupina! Podczas Festynu Archeologicznego będzie można zobaczyć, jak ludzie korzystali z jej dobrodziejstw przez tysiące lat! XXVII Festyn rusza już od środy 14 września i potrwa do niedzieli 18 września. W programie między innymi: opowieści o zwierzętach i roślinach. Dawne wierzenia i rzemiosło. Walki wojowników, koncerty i liczne warsztaty dla dzieci.

XXVII Festyn Archeologiczny poświęcony będzie Matce Naturze w różnych odsłonach. W trakcie imprezy w poszczególnych rekonstrukcjach, będzie można dowiedzieć się jak w przeszłości ludzie postrzegali Matkę Naturę, a także w jaki sposób korzystali z jej dobrodziejstw wykorzystując różne dostępne surowce. Matka Natura to także symbolika widoczna w religiach i sztuce kultur pradziejowych i późniejszych. Uczestnicy Festynu poznają wierzenia związane z siłami natury, ich różne wcielenia oraz związane z nimi rytuały. Zobaczą także jak mogła wyglądać słowiańska świątynia.

Festyn to również pokazy i warsztaty naukowe. Naukowcy z różnych dziedzin przyrodniczych zaprezentują metody, za pomocą których badają faunę i florę z przeszłości, ale także opowiedzą, w jaki sposób życie i działalność człowieka wpływały na przyrodę kiedyś i obecnie. Spróbujemy jeszcze bardziej zrozumieć otaczający nas świat oraz zależności zachodzące pomiędzy zmianami klimatycznymi a światem roślin i zwierząt.

Na scenie o zwierzętach dawniej i dziś opowie dr Andrzej Kruszewicz, z którym porozmawia Michał Ostrowski. Nie zabraknie pogadanek o roślinach oraz pokazów z udziałem zwierząt. Będzie można zobaczyć ptaki drapieżne, których niegdyś powszechnie używano do polowań, a także posłuchać o dziejach udomowienia psa i konia.

Bitwy i pokazy militarne zawsze przyciągają rzesze widzów. Do walki na polu bitwy staną wojowie wczesnośredniowieczni, natomiast rzymscy legioniści zaprezentują pokaz musztry. Dodatkowo wojownicy przedstawią rytuały i obrzędy wojenne. Ponadto swoje umiejętności zaprezentują konni łucznicy.

W tym roku organizator zaprasza na koncerty zespołu “Córy Mary”, Zespołu Muzyki Dawnej “Huskarl” oraz multiinstrumentalistki i śpiewaczki Malwiny Paszek.

Muzeum przygotowało liczne atrakcje dla dzieci, w tym opowieści o mitach i legendach Warmii i Mazur, w których ogromną rolę odgrywają siły natury. Na najmłodszych czekają liczne warsztaty związane z dawnymi rzemiosłami. Dodatkowo zostanie utworzona strefa dziecięca “Dzicy przewodnicy”, do której zapraszamy na animacje plastyczne oraz plac dawnych zabaw. W strefie znajdzie się planetarium, w którym będzie można obejrzeć seans filmu o przeszłości Ziemi.

Festyn zakończymy niecodziennym wyjątkowym wydarzeniem – tradycyjnym obrzędem ofiarowania bogini Pacha Mamie pochodzącym z regionu Andów.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na XXVII Festyn Archeologiczny, który odbędzie się w dniach 14-18 września. Godziny otwarcia: 9:00-17:00 (środa-piątek), 10:00-18:00 (sobota-niedziela)

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz