K U L T U R A

Konkurs Wieniawskiego. Już wkrótce jedno z najważniejszych światowych wydarzeń muzycznych!

Złoty medal H.Wieniawskiego otrzymała Soyoung Yoon   Foto: Towarzystwo Wieniawskiego

Pandemia spowodowała, że tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego odbędzie się po 6-letniej przerwie, a nie jak zazwyczaj – po upływie 5 lat. Konkurs potrwa od 7 do 21 października 2022 roku w Poznaniu. W tym roku do udziału w Konkursie zgłosiło się ponad 200 muzyków z 30 krajów. By wystartować w rundzie preselekcyjnej, skrzypkowie nie mogli mieć więcej niż 31 lat. Eliminacje, z uwagi na COVID-19, odbyły się na bazie przesłanych nagrań: od kandydatów wymagano prezentacji czterech utworów, bez montażu i obróbki dźwiękowej.

W MKS bierze udział 39 uczestników: 7 Polaków, 5 Niemców, 6 Amerykanów, 5 obywateli Korei Południowej, 4 Chińczyków, 3 Japończyków, a także reprezentantów Austrii, Niderlandów, Francji, Kazachstanu, Szwajcarii i Singapuru. Wśród nich w przeważającej większości są kobiety – 25 skrzypaczek. Najmłodszy z uczestników Konkursu ma 16 lat, a najstarszy 29.

Przesłuchania i koncerty konkursowe odbywają się w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy o uznanej akustyce – w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Inauguracja Konkursu zaplanowana jest na 7 października br., a gwiazdą tego wieczoru będzie laureatka poprzedniej edycji MKS – Gruzinka, Veriko Tchumburidze. Będzie jej towarzyszyć Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 8-20 października br. Do II etapu zakwalifikuje się 15 uczestników, a do etapu finałowego – 6.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (MKS) po raz pierwszy został zorganizowany w 1935 roku. Dziś jest najstarszym istniejącym i jednym z najbardziej prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie, jest jedną z najważniejszych polskich marek kulturalnych. Do Poznania przyjeżdżają najlepsi młodzi skrzypkowie reprezentujący kraje niemal wszystkich kontynentów. Fascynuje ich wieloletnia tradycja Konkursu, jego prestiż oraz jedyna w swoim rodzaju atmosfera. Konkurs jest członkiem założycielem, powstałej w 1957 roku, Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie.

Kandydatów będzie oceniać międzynarodowe jury złożone z osobowości muzycznych pod przewodnictwem znakomitych wiolinistów: Augustina Dumay oraz Daniela Stabrawy.

Jest o co walczyć: pula nagród w Konkursie wynosi 115 tysięcy euro. Na laureatów czeka też szereg nagród pozaregulaminowych i specjalnych. Zwycięstwo w Konkursie jest przepustką do międzynarodowej kariery.

W tym roku planowane są dwie uroczyste Gale Laureatów Konkursu – jedna w Poznaniu (21.10.), a druga
w Warszawie, w Filharmonii Narodowej (23.10).

Bilety na przesłuchania i koncerty są już w sprzedaży. W Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Konkurs gromadzi ponad 10 000 widzów. Dzięki współczesnej technologii zmagania najlepszych na świecie skrzypków mogą śledzić melomani w każdym zakątku globu. Transmisje YouTube, a także media społecznościowe WieniawskiSociety będą na bieżąco relacjonować przebieg Konkursu. Specjalne studio konkursowe będzie nadawać w języku polskim i angielskim. Każdego dnia będzie ukazywać się gazeta konkursowa (w druku i online).

Konkurs Wieniawskiego Foto: materiały prasowe THW
Użyte w artykule zdjęcia: Towarzystwo Wieniawskiego

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz