Nowe Miasto Rataje

Lokomotywy w parku na Ratajach

Lokomotywy w Parku Rataje  Foto: PIM / Poznańskie Inwestycje Miejskie

W Swarzędzu rozpoczynają się prace renowacjne dwóch lokomotyw parowych oraz wagonu kolejowego, które w połowie roku staną się główną atrakcją ekspozycji w skansenie Średzkiej Kolei Powiatowej w budowanym obecnie Parku Rataje.

Do dużej lokomotywy parowej serii Tkt48-130, dołączył parowóz lokomotywy wąskotorowej typu Dn2t BAZIEL oraz doskonale zachowany wagon restauracyjny.

Obie lokomotywy z lat ’50 zostaną odrestaurowane, zabezpieczone przed korozją, pomalowane według schematów obowiązujących w ówczesnych czasach oraz zabezpieczone powłoką antygraffiti. Ustalenie oryginalnej malatury to m.in. efekt pracy miłośników kolejnictwa zaangażowanych w projekt.

Po ukończeniu prac renowacyjnych, już w połowie roku 2018 wszystkie trzy eksponaty wzbogacą Park Rataje i razem z innymi atrakcjami skansenu zapewnią miejsce dla organizacji przedsięwzięć edukacyjnych dotyczących m.in. historii miasta Poznania oraz kolejnictwa.

W odnowionym Parku Rataje znajdą się również m.in.: miejsca aktywnego wypoczynku i relaksu, ścieżki rowerowe, ciągi piesze, alejki parkowe, plac z fontanną oraz ogród zmysłów z dydaktyczną ścieżką sensoryczną. Zakres inwestycji obejmuje także nowe nasadzenia drzew i krzewów.

Użyte w artykule zdjęcia: PIM / Poznańskie Inwestycje Miejskie,

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz