Stare Miasto

Kwiatowa z nowymi drzewami

Kwiatowa z nowymi drzewami  Foto: Tomasz Dworek

Ulica Kwiatowa wypiękniała ostatnio. Została przebudowana, ale pojawiły się także na niej drzewa. To nie jedyne miejsce na Stary Mieście, które przechodzi metamorfozę.

Drzewa i nowa zieleń sadzona jest również między innymi na odnowionej ul. Karmelickiej oraz ul. Mostowej. 

Ostatnio zakończyła się przebudowa ul. Kwiatowej. Została położona nowa kostka granitowa na jezdni i chodnikach. Powstały również nowe dojazdy do kamienic oraz nowe oświetlenie.

Kwiatowa po przebudowie będzie ulicą godną swojej nazwy, z większą ilością zieleni niskiej, kwiatów oraz nowymi drzewami posadzonymi w przygotowanych wcześniej klombach – cieszy się Prezydent Poznania – zieleń nie tylko poprawia estetykę okolicy, ale także pozytywnie wpływa na nasze zdrowie m.in. redukując zanieczyszczenia powietrza.

Na ul. Kwiatowej, między ulicami Półwiejską a Rybaki, posadzonych zostało dziesięć wiśni piłkowanych Royal Burgundy, wokół których rosnąć będzie 261 krzewów tawuły japońskiej Dart’s Red.

Nowa zieleń nie ma utrudnić dostaw czy też ruchu pojazdów ratunkowych, ale wymusi znacznie wolniejsze przejazdy. Mieszkańcy ulicy Kwiatowej oraz sąsiedniej Półwiejskiej mogą korzystać z obowiązujących godzin dla dostaw (od 8:00 do 10:00), aby w razie potrzeby, bez dodatkowych formalności, podjechać pod dom. Ci, którzy parkują pojazdy poza pasem drogowym – np. na podwórku – mogą wystąpić do Zarządu Dróg Miejskich o warunki wjazdu.

Dla pozostałych kierowców ten odcinek ulicy Kwiatowej jest niedostępny. Nie ma tam również możliwości parkowania samochodów.

Bardziej przyjazna dla pieszych stała się również ul. Karmelicka, po tym jak na wydzielonej części szerokiego chodnika zaczęto przywracać tam zieleń. Wzdłuż ulicy, na prawie dwóch metrach szerokości, posadzono już cztery platany. Wkrótce pojawią się tam także krzewy, byliny oraz trawy ozdobne.  

We wrześniu posadzono również krzewy i trawy po wschodniej stronie ulicy Mostowej. W najbliższym czasie przybędzie tam także kilka lip drobnolistnych i klonów polnych. Po wschodniej stronie ulicy, na odcinku od ulicy Wierzbowej do Ewangelickiej posadzone zostaną drzewa, krzewy i ozdobne trawy w kolejnych, zabrukowanych do tej pory miejscach.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz