K U L T U R A

Koncert wielkiej damy muzyki hiszpańskiej Galicji

Uxia  Foto: FB / uxiamusica / Marina Carracedo

Uxia nazywana „Głosem Atlantyku” wystąpi w klubie Blue Note w sobotę, 9 października o godzinie 19:00. Na scenie towarzyszyć jej będzie brazylijski multiinstrumentalista Sérgio Tannusem.

Uxia jest gwiazdą muzyki galicyjskiej, która przez cały okres trwania swojej kariery artystycznej przyczyniła się do renesansu muzyki tradycyjnej swojego rodzinnego regionu. Połączyła ją z innymi tradycjami muzycznymi basenu Atlantyku, np. najstarszą formę pieśni galicyjskich „alala” oraz z portugalskim fado czy muzyką morna z Wysp Zielonego Przylądka lub rytmami brazylijskimi.

Dorobek artystyczny artystki od początku opiera się na spotkaniu kultur. Współpracowała z artystami z Portugalii – Dulce Pontes, Carlos do Carmo, Brazylii, Zielonego Przylądka – Mayra Andrade, Sara Tavares czy Gwinei Bissau. Jest dyrektorką artystyczną odbywającego się w Galicji Międzynarodowego Festiwalu Luzofońskiego Cantos na maré.

Uxia nagrała 12 albumów, które stały się uznane i wielokrotnie nagradzane. Podczas koncertu usłyszymy inspirowane muzyką tradycyjną autorskie kompozycje, napisane do wierszy galicyjskich poetów. Koncert odbędzie się w ramach XIII Festiwalu Kultur Europy – Hiszpańska Galicja.

UXÍA – koncert wielkiej damy muzyki hiszpańskiej Galicji

Klub Blue Note
sobota, 9 października, godzina 19:00

Bilety w cenie 50 zł

Użyte w artykule zdjęcia: FB / uxiamusica / Marina Carracedo

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz