K U L T U R A

Stanisław Aleksandrowicz Oktet – zdjęcia

Staś Aleksandrowicz 04.10.2021  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Koncert miał miejsce w klubie Blue Note w poniedziałek, 4 października. Artysta wraz z zespołem zaprezentował muzykę do poezji Zbigniewa Herberta.

Zespół wystąpił w składzie: Stanisław Aleksandrowicz – perkusja, live electronics, kompozycje, Patryk Rynkiewicz – trąbka, Wojciech Braszak – klarnet basowy, saksofon, Marianna Kanke – skrzypce, Kinga Sobecka – skrzypce, Anna Zaryczna – altówka, Małgorzata Namiot – wiolonczela.

Podczas koncertu mieliśmy okazję wysłuchać unikatowej fuzji różnych muzycznych światów – muzyki poważnej, dzikiej improwizacji jazzowej i futurystycznego live electronics. A wszystko to zderzone z poezją Zbigniewa Herberta. Każda z części kompozycji muzyka – suity jazzowej „Pieśń o bębnie” jest inspirowana innym wierszem Herberta. Każdy z tytułów kompozycji to tytuł wiersza, którym był inspirowany – kolejno „Tren Fortymbrasa”, „Balladę o tym, że nie giniemy”, „Dróżnika”, „Po Koncercie”, „Żeby Tylko Nie Anioł” i „Instrukcję na wypadek Katastrofy”.

To był jeden z ciekawszych koncertów. Bardzo dobrze zagrany i czuło się tu ogrom pracy jaką włożył artysta w przygotowanie tego repertuaru.

Stanisław Aleksandrowicz to młody kompozytor, perkusista i producent muzyczny. W 2004 roku rozpoczął swoją edukacje muzyczną w klasie skrzypiec w szkole muzycznej w Koszalinie. W 2010 rozpoczął swą przygodę z instrumentami perkusyjnymi, aby w 2019 ukończyć z wyróżnieniem studia licencjackie na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej na Akademii Muzycznej, a w 2021 także z wyróżnieniem studia magisterskie.

Mimo młodego wieku jest laureatem wielu prestiżowych konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej – Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, DrumFest, Hanza Jazz Festival i wielu innych. Laureat programu rozwoju kariery Narodowego Forum Muzyki, stypendium Ministra Kultury za szczególne osiągnięcia, stypendium Narodowego Centrum Kultury Młoda Polska, stypendium artystycznego miasta Poznania i stypendium artystycznego Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz