POZnań

Kejter w parku i na plaży

kejter  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

Kejtry z Poznania mają nieco więcej swobody. Wraz z początkiem lutego z przestały obowiązywać niektóre zakazy, które uniemożliwiały psom wejście na plac zabaw, plaże czy boiska. To efekt wyroku Sądu, który uznał, że szereg różnych zakazów dla tych czworonogów i ich właścicieli jest niezgodnych z prawem.

Co się zatem zmieniło? Od początku lutego psy mogą spacerować między innymi po placach gier i zabaw, plażach, kąpieliskach i boiskach. Trzeba natomiast pamiętać, że nasz czworonożny przyjaciel musi być trzymany na smyczy, a jeśli jest rasy uznawanej za agresywną także w kagańcu. Nie będziemy natomiast wejść z kejtrem do każdego poznańskiego parku.

Mamy też w Poznaniu najwięcej w Polsce, bo aż 7 psich wybiegów, a więc ogrodzonych terenów, na których można spuścić czworonoga bez smyczy i bez kagańca – przypomina Przemysław Piwecki z poznańskiej Straży Miejskiej.

Warto również podkreślić, że każdy z miejskich parków i zieleńców ma swój regulamin, stworzony po konsultacjach z radami osiedli i te przepisy nadal obowiązują.

W regulaminach zdecydowanej większości podlegających nam parków i zieleńców nie ma żadnych zapisów zakazujących wprowadzania na ich teren psów, natomiast można znaleźć je w regulaminach zaledwie 9 spośród obiektów – wyjaśnia Tomasz Lisiecki, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej – są to m.in. parki im. Chopina, Kurpińskiego i Maciejewskiego, Ogród Zamkowy im. Ofiar Katynia i Sybiru oraz Zielone Ogródki im. Zbigniewa Zakrzewskiego, Marii Skłodowskiej-Curie, zieleniec przy pl. Kolegiackim.

Zakaz wprowadzania kejtrów* jest także w parku Wilsona. Wszystkie te zakazy, które nadal obowiązują, wprowadzono najczęściej ze względu na zabytkowy charakter miejsca, albo dla ochrony specyficznych i wrażliwych nasadzeń. Złamanie tych zakazów może zakończyć się mandatem, jeśli strażnicy miejscy spotkają nas w takim miejscu. Podobnie powinni postąpić, jeśli nie posprzątamy po swoim psie.

Bardzo możliwe, że kejtry będą mogły spacerować również po niedostępnych dla nich w tej chwili terenach. Pracują już nad tym poznańscy Radni.

Rozpoczęliśmy prace nad nowym systemem uczestnictwa psów i ich właścicieli w przestrzeni publicznej – mówi Ziemowit Borowczak z Wdziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania – będzie on dotyczył również obecności psów w parkach, w których wydzielone zostaną obszary dostępne dla czworonogów i miejsca, do których nie będą miały wstępu.

Również coraz więcej restauracji i kawiarni zaprasza do siebie właścicieli wraz z ich kejtrami. Mogą oni również wejść na zakupy do wielu sklepów.

*kejter – to, jak się zapewne domyśliliście, w gwarze poznańskiej pies

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / tab

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz