Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 30.I

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

30 STYCZNIA Słońce w znaku Wodnika

Urodzeni 30 stycznia to cenieni organizatorzy, potrafiący dać sobie radę z wieloma problemami, które innych stawiałyby w niezwykle trudnej sytuacji. Swoje sukcesy zawdzięczają intuicji oraz pomysłowości. Często dostrzegają to, czego inni nie widzą, gdyż najlepsze rozwiązania z reguły bywają najprostsze. Są powszechnie lubiani, ponieważ miewają duże poczucie humoru, a w uczuciach potrafią być subtelni. Do ich wad należy zaliczyć bierność, lenistwo, drażliwość i niestałość.

30 Stycznia Kościół Katolicki wspomina św. Batylda, św. Martynę

Patronką dnia jest św. Hiacynta, włoska zakonnica (1585-1640). Pochodziła z bogatej książęcej rodziny. Swoje życie poświęciła pracy charytatywnej. Opiekowała się więźniami, chorymi w szpitalach, ubogimi mieszkającymi w przytułkach. Posługując nędzy ludzkiej dawała przykład prawdziwej miłości bliźniego. Została kanonizowana w 1807 r.

Imieniny obchodzą; Maciej, Martyna, Gerard, Hiacynta, Dobrogniew, Feliks Adelajda, Aldegunda, Aleksander, Batylda, Bronisław, Cyntia, Feliks, Gerarda, Sebastian i Teofil

Maciej to zgrecyzowana forma semickiego imienia Mattajjah – dar Jahwe, imię pochodzenia greckiego, w Polsce używane od XIII wieku w formach: Maciej, Maciek, Matyjasz, Maciasz. Maciej to imię ludzi zrównoważonych i spokojnych, którzy prawie nigdy się nie denerwują. Maciej lubi zmieniać pracę i miejsce zamieszkania, uwielbia dalekie, egzotyczne podróże. Uznaje wolne związki, ceni przyjaźń i dobre towarzystwo. Ma skłonności do hazardu.

Imię Martyna pochodzi od męskiego imienia Marcin. Martyna jest kobietą o wybitnej osobowości, lubi wolną myśl i swobodę działania. Jest lojalna wobec przyjaciół. Ma dyplomatyczne uzdolnienia. Przejawia, jednak, nierówny charakter i często nie jest nadgorliwa w wypełnianiu obowiązków.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1793 Do Poznania wkroczyły wojska pruskie. Wielkopolska przeszła pod panowanie Hohenzollernów.

1849 Urodził się ksiądz Piotr Wawrzyniak, polski ksiądz, wielkopolski działacz społeczny, oświatowy i gospodarczy, patron Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych – pionier spółdzielców w Wielkopolsce.

Nazwisko rodziny pochodzi od imienia Wawrzyna Ratajczyka, który w 1715 roku z magistratem kościańskim zawarł umowę o przejęciu w Sierakowie na własność opustoszałej zagrody (wraz z ogrodem) po zmarłym w czasie zarazy dotychczasowym użytkowniku. Zgodnie z ówczesnym zwyczajem wiejskim, jego syn przejął nazwisko od imienia ojca, dając początek nowej rodzinie. W miarę upływu czasu gospodarstwo coraz bardziej się rozwijało i jak na wiejskie warunki Wawrzyniakowie osiągnęli dość znaczny stopień zamożności. Troska o dobra doczesne nie przesłoniła jednak poczucia tożsamości narodowej. W 1848 roku głowa rodziny, Marcin Wawrzyniak „…zebrawszy najmniejszych gospodarzy z okolicy, stanął na ich czele na czarnym koniu, w siwej czapce baraniej, puścił się do Kościana, bił się z czarnymi huzarami, a wtargnąwszy do landratury, zrzucił z urzędu landrata”. Przywiązanie do ziemi ojczystej cechowało zresztą wszystkich Wawrzyniaków. 30 stycznia 1849 roku przyszedł na świat Piotr Wawrzyniak – chłopiec, o którym jeszcze przed urodzeniem wiadomo było, że zostanie księdzem. Był to zwyczaj dość często wówczas praktykowany; w tym konkretnym przypadku przeczy to spotykanym niekiedy opiniom, jakoby decyzję o nałożeniu sutanny Piotr podjął dopiero w czasie nauki w gimnazjum. Jego chrzestnym ojcem był dziadek, Marcin (powstaniec z 1848 roku). Otwarcie drogi do kariery duchownego wiodło w tym czasie przez wykształcenie. Przypuszczalnie Piotr Wawrzyniak początkowo uczęszczał do wiejskiej szkółki elementarnej. Był to równocześnie okres, gdy w działającej w Śremie od 1852 roku szkole rektoralnej nasiliła się walka o zachowanie jej polskiego charakteru. Aby zwiększyć liczbę uczniów – Polaków, poszukiwano w terenie zdolniejszych chłopców, którzy podjęliby naukę w śremskim gimnazjum. Swoją edukację tam rozpoczął Piotr w 1858 roku. Wkrótce jednak okazało się, że chłopiec jeszcze zbyt mało umie; dlatego na okres sześciu miesięcy powrócił do domu. Poduczył się umiejętności czytania i pisania, zdobył nieco elementarnej wiedzy, a po upływie pół roku wrócił do szkoły, do swej klasy.

(na podstwie http://www.faramogilno.pl/Wawrzyniak.htm)

1907 Prowincjonalne Kolegium Szkolne w Poznaniu zarządziło relegowanie ze szkół średnich uczniów, których rodziny były zaangażowane w strajkach szkolnych lub je popierały.

1909 W Poznaniu powstało Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych wzorowane na krakowskiej instytucji. Na wzór krakowskiego Towarzystwa powstały podobne także Lwowie i Warszawie (Zachęta). Przez jakiś czas próbowano stworzyć nawet wspólną, międzyzaborową, dyrekcję.

1918 W Palędziu pod Poznaniem urodził się Marian Żelazek, polski zakonnik, werbista (zm. 2006).

Akademia Medyczna w Poznaniu 3 października 2000 roku przyznała mu Medal im. Karola Marcinkowskiego “za zasługi w niesieniu pomocy charytatywnej i medycznej trędowatym”. W roku 2002 zgłoszony został przez Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI jako oficjalny kandydat do Nagrody Nobla, w tym samym roku otrzymał statuetkę “Złotego Hipolita” – nagrodę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. W 2005 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania. W roku 2005 otrzymał Nagroda imienia Sérgio Vieira de Mello, przyznawaną przez Stowarzyszenie Willa Decjusza.

1933 Poznaniak z urodzenia prezydent Rzeszy Niemieckiej Paul von Hindenburg mianował Adolfa Hitlera kanclerzem.

Hindenburg urodził się przy ulicy Podgórnej. Najmniejsza, neoklasycystyczna, jednopiętrowa kamieniczka, obecnie Podgórna 6 (wówczas 7) gościła dwie znane osoby. Po powrocie z więzienia w 1837 roku zamieszkał w niej lekarz i społecznik Karol Marcinkowski. Ponieważ udało mu się doprowadzić do zlikwidowania panującej wówczas w mieście epidemii cholery, w dowód uznania uzyskał amnestię. W kamienicy tej mieszkał aż do śmierci w 1846, o czym przypomina tablica pamiątkowa na murze. Już rok później (w 1847) w tym samym domu urodził się Paul von Hindenburg – niemiecki dowódca z czasów I wojny światowej, a później prezydent Republiki Weimarskiej. Niemcy w 1916 roku przemianowali ulicę na Hindenburgstrasse, a w tym budynku postanowili urządzić Hindenburgmuseum, jednak nie udało im się zrealizować tego pomysłu, gdyż od 1900 roku kamienica znajdowała się w rękach polskich. Tablica upamiętniająca Hindenburga wisiała na tym budynku jedynie w latach 1939-1945.

1993 Uruchomienie świetlnego ekranu reklamowego na budynku wieżowca Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Zdarzyło się 30 stycznia

1018 Zawarcie pokoju z Niemcami w Budziszynie, kończącego długotrwałą wojnę Bolesława Chrobrego z cesarzem Henrykiem I. Na mocy tego pokoju przy Polsce pozostały Łużyce i Milsko.

1820 Urodził sie Alexandre Beguyer de Chancourtois, francuski geolog.

Jako pierwszy uporządkował pierwiastki według ich ciężaru atomowego. Sławę za to odkrycie zyskał Dymitr Mendelejew publikując w 1869 roku układ okresowy pierwiastków, o pracy Beguyera mało kto pamięta.

1847 Miasto Yerba Buena zmieniła nazwę na San Francisco.

1849 Urodził się ksiądz Piotr Wawrzyniak, pionier spółdzielców w Wielkopolsce.

1849 Charles King opatentował młot pneumatyczny.

1882 Urodził się Franklin Delano Roosevelt – amerykański mąż stanu. 4-Krotnie wybierany na prezydenta USA; twórca programu reform ekonomicznych i społecznych zwanych „New Deal”.

1927 Zakończył się I Konkurs Chopinowski. Jego zwycięzcą został 19-letni pianista radziecki Lew Oborin.

1931 Urodził się Gene Hackman, (właśc. Eugene Alden) aktor amerykański. Znany z filmów “Francuski łącznik”, “Missisipi w ogniu”, “Superman”. Za drugoplanową rolę w obrazie “Bez przebaczenia” otrzymał Złoty Glob.

1934 Odbył się pierwszy Marsz Dziesięciocentówek. To akcja mająca na celu zdobywanie funduszy na walkę z choroba Hainego-Medina. Tego dnia, którego odbywa się marsz – 30 stycznia – urodził się Franklin Roosevelt – najsławniejsza ofiara tej straszliwej choroby.

1948 Zamordowano Mahatma Gandhiego – polityka, filozofa, moralistę. Był politycznym i duchowym przywódcą Hindusów w okresie przed uzyskaniem niepodległości przez Indie.

1950 Powstał Polski Związek Motorowy.

1951 Urodził się Phil Collins (Philip David Charles Collins), brytyjski wokalista i perkusista Już jako dziecko występował w filmach, radiu, telewizji a także na scenie. Później grał między innymi w grupie Flaming Youth. W roku 1970 grupa Genesis poprzez ogłoszenie w gazecie poszukiwała perkusisty i tak Collins trafił do Genesis. W połowie 1975 roku odszedł od Genesis wokalista – Peter Gabriel, który poświęcił się karierze solowej a jego miejsce za mikrofonem zajął Phil Collins. Od 1981 roku oprócz działalności w Genesis Collins rozwijał również karierę solową. W roku 1996 Phil Collins rozstał się z Genesis

1951 – urodził się Marv Ross, gitarzysta i wokalista grupy Seafood Mama, którą założył wspólnie z żoną Rundy Później powiększył ją i zmienił nazwę na Quarterflash. Największy przebój: “Harden My Hart” (1981).

1955 Urodziła się Alicja Resich-Modlińska, polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna, publicystka, tłumaczka.

1957 W Paryżu odbył się pierwszy pokaz mody przygotowany przez Yves’a Saint-Laurenta.

1969 The Beatles, z gościnnym udziałem Billy Prestona na klawiszach, nagrali na dachu swojej londyńskiej siedziby cztery utwory. Materiał ten trafił do filmu “Let It Be”. Był to ostatni koncert The Beatles w pełnym składzie.

1985 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “I Want To Know What Love Is” – Foreigner. ł to ich pierwszy “numer jeden” w karierze.

http://www.youtube.com/watch?v=gz2cUX0CNA8

1991 Premiera musicalu “Metro”, wydarzenie w polskim życiu kulturalnym. Spektakl powstał dzięki prywatnemu sponsorowi – Wiktorowi Kubiakowi oraz pasji Janusza Józefowicza, reżysera i choreografa i Janusza Stokłosy – kompozytora. Pierwotny trzon „Metra” stanowili Edyta Górniak, Dariusz Kordek i Katarzyna Groniec. W Polsce „Metro” stało się fenomenem artystycznym i socjologicznym.

http://www.youtube.com/watch?v=c-nZIDQVwqs

1998 Elton John otrzymał tytuł szlachecki z rąk premiera Tony Blaira.

2001 Zmarł Edmund Fetting, aktor. Popularność zapewniły mu seriale z lat 70 „Czarne chmury”, „Królowa Bona”, „Daleko od szosy”, „Podróż za jeden uśmiech”. Reżyserzy lubili obsadzać go w rolach arystokratów lub cudzoziemców: był Grekiem w „Stawce większej niż życie”, Anglikiem w Pustyni i w puszczy”. Zaśpiewał m.in. dwie słynne ballady polskiego kina: „Nim wstanie dzień” z „Prawa i pięści” i „Deszcze niespokojne” z „Czterch pancernych i psa”.

http://www.youtube.com/watch?v=uy8ck_2hyu8

2007 Premiera nowego systemu firmy Microsoft – Windows Vista.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz