Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 31.I

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

31 STYCZNIA Słońce w znaku Wodnika

Nauru – Święto Niepodległości

Celtowie – wigilia Imbolc

Przysłowie „Koniec stycznia pogodny, rok będzie dorodny”.

Urodzeni 31 stycznia to ludzie energiczni o dużych uzdolnieniach artystycznych. W pracy zawodowej odznaczają się dużą oryginalnością. W stosunku do innych ludzi są życzliwi i taktowni. Niestety realizację zamierzeń utrudnia im nieumiejętność koordynacji myśli i czynów. Bywają też próżni i zbyt szybko się zniechęcają. Odporność na nałogi też nie jest ich mocną stroną.

31 Stycznia Kościół Katolicki wspomina św. Aidana (Medoca) z Ferns, św. Cyrusa i Jana, św. Jana Bosco oraz św. Marceli

Patronem dnia jest św. Jan Bosko, założyciel zgromadzenia księży Salezjanów. Był gorliwym wychowawcą i opiekunem zaniedbanej młodzieży. Organizował placówki wychowawcze zwane oratoriami, gdzie obok katechizacji, kursów dokształcających dla młodych robotników i rzemieślników był czas na rekreację. Dla prowadzenia tej formy działalności św. Jan Bosko zorganizował Towarzystwo, którego patronem był św. Franciszek Salezy. Zatwierdzone przez papieża Piusa IX dzieło salezjańskie męskie i żeńskie szybko rozszerzyło się w krajach Europy i Ameryki. Twórca dzieła zmarł 31 stycznia 1888 r., kanonizowany w 1934 r. przez papieża Piusa XI.

Imieniny obchodzą: Jan, Marcelina, Ludwika, Cyrus, Emma, Euzebiusz, Franciszek Ksawery, Geminian, Ksawery, Ludwik, Ludwika, Marcela, Marcelin, Melaniusz, Rościgniew, Smysława, Spycigniew i Wergiliusz

Jan, imię biblijne wywodzące się z hebrajskiego, oznacza „Bóg łaskaw”. Odpowiedniki obcojęzyczne: łac. Ioannes, ang. John, niem. Johann, hiszp. Juan, wł. Giovanni.

Przysłowia: „Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. „Patrzaj, jak wiele imion masz z jednego Jana: Janusza, i Hanusa, Iwana i Isztwana, Janka, Jaśka, Jasinka, Jacha i Jasiątko; jeden ród: wołek, ciołek, krówka i cielątko”.

Marcela to żeńska forma imienia Marceli a Marceli, imię łacińskie, pochodzi od nazwy rodu Marcelli, który pierwotnie był plebejskim, a z czasem stał się patrycjuszowskim. Marcela jest obdarzona twórczym umysłem a przy tym pozostaje dobrą organizatorką. Zdobywa duży autorytet w otoczeniu. Marcela potrafi być oddana rodzinie, kocha męża, dobrze wychowuje dzieci.

Ludwika to imię o germańskim pochodzeniu. Kobieta o tym imieniu jest uzdolnioną organizatorką, obdarzoną analitycznym umysłem. Jest uczuciowa i koleżeńska. Nie lubi kłótni i konfliktów. Uwielbia spędzać czas na łonie przyrody, tylko tam naprawdę odpoczywa. Lubi podróże oraz smaczne i wyszukane potrawy. Nosi się elegancko, lubi zmieniać stroje.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1887 W Poznaniu odbył się kolejny proces przeciwko socjalistom. Na ławie oskarżonych zasiadł Marcin Kasprzak.

1923 Ukazał się pierwszy numer „Kroniki Miasta Poznania.

1941 Ukazał się pierwszy numer czasopisma „Watherland Zeitschrift für Aufbau und Kultur im Deutschen Osten”.

1945 Generał major Ernst Mattern zastąpiony został przez generała Ernsta Gonella na stanowisku komendanta twierdzy Poznań.

1945 Opanowanie przez Armię Czerwoną mostu Dworcowego.

1962 Zmarł Stefan Błachowski, założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1919 przeniósł się na Uniwersytet Poznański, gdzie był profesorem nadzwyczajnym, następnie profesorem zwyczajnym (1921), kierownikiem Katedry Psychologii (1919-1960), dziekanem Wydziału Humanistycznego (1934-1937), prorektorem (1938/39 i 1945/1946) i rektorem (1946-1948). Prowadził na uniwersytecie wykłady z psychologii eksperymentalnej i historii psychologii. Współpracował również z Centralną Wojskową Szkołą Gimnastyki i Sportów (1920-1929), gdzie prowadził zajęcia z psychologii ogólnej i psychologii sportu. Te same przedmioty wykładał po II wojnie światowej w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu (w Katedrze Teorii i Metodyki Wychowania Fizycznego). W pracy naukowej zajmował się psychofizjologią, psychologią religii, psychologią pamięci. Jako pierwszy w Polsce prowadził doświadczalne badania nad omamami, halucynacjami i psychozami religijnymi. Był również pionierem polskich badań nad pamięcią i zdolnościami matematycznymi. Zajmował się rolą wyobraźni, pamięci, erudycji, podświadomości i pomysłów w twórczości naukowej.

1997 nastąpiło oficjalne otwarcie linii Poznańskiego Szybkiego Tramwaju zwanego popularnie “Pestką”. Dzień wcześniej na trasę pestki wyruszyła pierwsza bimba – używany tramwaj typu GT-8kupiony w Niemczech. Trasę miał zainaugurować przejazd nowoczesnego tramwaju „Tatra”, ale jego producent spóźnił się z dostawą tramwajów.

Zdarzyło się 31 stycznia

1851 Gail Borden ogłosił wynalezienie mleka w proszku.

1862 Twórca teleskopu Alvin Clark odkrył nową kategorię ciał niebieskich: białe karły.

1867 Urodził się Mariusz Zaruski, generał brygady, pionier polskiego narciarstwa i żeglarstwa sportowego. łożyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

1887 Zmarł Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski, generał amerykański w wojnie secesyjnej, założyciel Stowarzyszenia Pomocy dla imigrantów polskich, administrator Alaski.

1901 W Moskwie odbyła się premiera sztuki „Trzy siostry” Antoniego Czechowa.

1915 Urodził się Thomas Merton, francuski zakonnik – trapista, pisarz i eseista katolicki.

1928 Na rynku amerykańskim pojawiła się przezroczysta taśma samoprzylepna.

1929 W Berlinie ukazało się pierwsze wydanie „Na zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque.

1942 Urodził się Derek Jarman, aktor i reżyser (Angelic Conversation, Edward II).

1956 Zmarł Alan Alexander Milne, pisarz angielski, autor „Kubusia Puchatka”.

1967 Urodził się Chad Channing, amerykański perkusista zespołu Nirwana.

1971 Wystartował Apollo 14 – pierwszy załogowy lot na Księżyc po fiasku Apollo 13. Załoga statku Apollo 14 (31 I – 9 II 1971) przebywała na Księżycu 33,5 godziny.

1981 Urodził się Justin Timberlake, amerykański piosenkarz.

1981 “The Tide Is High” grupy Blondie nr 1 w USA.

1987 Kult – Krew Boga – nr 1 w 255. notowaniu Listy Przebojów Programu 3 PR.

1990 Pierwszy Mc Donalds został otwarty w Moskwie (największy na świecie).

2009 Lista Przebojów Programu Trzeciego, notowanie 1409: 1. Grzegorz Tomczak i Iwona Loranc – Szukałem Cię Wsród Jabłek, 2. Madonna – Miles Away, 3. The Killers – Human.

http://www.youtube.com/watch?v=chF0yYVdjFc

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz