Aglomeracja

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 29.I

Zapraszamy do KALENDARIUM POZNANIA   Foto:

29 STYCZNIA Słońce w znaku Wodnika

Nepal – Dzień Męczenników

Przy osobach urodzonych 29 stycznia trudno się nudzić, interesują się wszystkim i wszystkimi. Posiadają niezwykle szerokie horyzonty umysłowe. Zarówno w koncepcji jak i w działaniu są odważni i zdecydowani. Mają szczęście do przedsięwzięć, w czym pomaga im intuicja. Potrafią dobierać sobie właściwych przyjaciół i współpracowników, przy tym wszystkim bywają czuli i potrafią to okazywać. Dużo zyskują w swoim otoczeniu, o ile uda im się zwalczyć swoją wybuchowość. Ponadto nie powinni na siłę forsować własnych poglądów.

29 Stycznia Kościół Katolicki wspomina św. Gildasa i św. Sulpicjusza

Patronką dnia jest bł. Bolesława Maria Lament, zakonnica.

Swoje życie konsekrowane rozpoczęła w zgromadzeniu Sióstr Rodziny Maryi, aby później założyć zgromadzenie Misjonarek Świętej Rodziny (1905 r.). Terenem ich działalności były ziemie zamieszkałe przez ludność różnej narodowości: Polaków, Białorusinów, Litwinów. Szczególną opieką siostry otaczały ludzi biednych, bardzo często należących do społecznego marginesu. Stopniowo ich placówki zakonne powstawały w Polsce, na Ukrainie, w krajach bałtyckich, w Finlandii. Bolesława zmarła 29 stycznia 1946 r. Błogosławioną ogłosił ją Ojciec Święty Jan Paweł II 5 czerwca 1991 r. z

Imieniny obchodzą; Hanna, Franciszek, Zdzisław, Żelisław, Gilda, Gildas, Aniela, Bolesław, Bolesława, Ewangelina, Ismena, Konstancja, Konstancjusz, Maur, Papiasz, Sabrina, Salezy, Sulpicja, Sulpicjusz, Walerian, Waleriana, Waleriusz, Wielisława

Hanna, to jeden z przykładów rozszczepienia jednego imienia na dwa różne urzędowo respektowane Anna – Hanna – to imię wywodzące się od hebrajskiego słowa hannah – „łaska”, „wdzięk”, często występuje w Biblii, zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie. Imię używane w Europie i w Polsce od czasów wypraw krzyżowych w formach Anna i Hanna

Franciszek Pierwotnie frank, franco oznaczało człowieka wolnego, należącego do germańskiego plemienia Franków, później na pochodzącego z Francji. Franciszek z Asyżu nosił jako pierwszy to popularne obecnie imię. Był synem kupca włoskiego i Francuzki. Naprawdę nazywał się Giovanni Bernardone. Według tradycji imię Francesco, co po włosku oznacza „Francuzik” – było przydomkiem nadanym mu przez ojca, który gardził francuskimi manierami syna. W Polsce imię używane od XIII wieku w formach; Franciszek, Franek, Francik, Francek, Franc, Froncek. Franciszek jest mężczyzną wrażliwym, o szlachetnym sercu i dobrym charakterze. Potrafi zawsze i wszędzie udzielić dobrej rady, zawsze znajduje się w odpowiednim momencie obok jej potrzebujących. Lubi dbać o dom i rodzinę. Przebywając na łonie natury lubi rozmyślać, poddawać się refleksji, nie obce mu są dyskusje na tematy metafizyczne

Zdzisław to powszechnie dziś używana forma imienia Zdziesław, czylizakładający, obiecujący sławę. Mężczyzna o słowiańskim imieniu Zdzisław jest pracowity, pilny w wypełnianiu obowiązków, ma wiele zdolności do prowadzenia interesów handlowych. Zachowuje przy tym twórczy umysł i jest wszechstronnie uzdolniony. Szczery, uczynny i miły, miewa zamiłowania poetyckie.

Żelisław to także słowiańskie imię, oznaczające tego, który “pragnie sławy”. Mężczyzna o tym imieniu jest miłośnikiem życia, witalny, dynamiczny i obdarzony poczuciem humoru. Jest szlachetny i prawy, kulturalny i nie narzucający swego towarzystwa. Ceni wykształcenie, jest oddany rodzinie, kocha przyjaciół.

KALENDARIUM POZNANIA 2Kalendarium poznańskie

1611 Pierwsza wzmianka o paleniu czarownic w Poznaniu.

1782 Urodził się Franciszek Ścigalski, polski kompozytor, skrzypek i dyrygent.

W latach 1821-1827 był dyrygentem kapeli katedralnej w Poznaniu, gdzie działał również jako skrzypek w kwartecie Antoniego Radziwiłła. Jego kompozycje znajdują się w archiwum klasztoru paulinów w Częstochowie: Veni Creator i oraz dwie uroczyste msze. W zbiorach po kapeli z Grodziska Wielkopolskiego istnieją m.in.: Te Deum laudamus, Salve Regina, Litania ex Deo.

1882 Urodził się Stefan Kałamajski, poznański kupiec i przemysłowiec, radny Poznania, honorowy konsul duński

Poznańscy kupcy: Jan Łuczak i Stefan Kałamajski, prywatnie szwagrowie, szaleni antagoniści, bezwzględni konkurenci w interesach, przewidzieli zmiany w kinematografii. Pierwszy z nich zazdrosny o powodzenie szwagra, zbudował dwa duże kina, jeszcze z niemymi filmami: Metropolis na 900 miejsc i nieco tylko mniejsze Apollo. Drugi – zapewne z także z zawiści, nie chcąc być gorszy, polecił wyburzyć niewielkie kino Pałacowe przy pl. Wolności 6 i pobudować nowe kino Słońce, z wielką 1600 miejscową widownią (tu warto przypomnieć, że w Słońcu pianino zastąpiły organy Wurlitzera, na których grał Ludomir Budziński pod pseudonimem Szeliga, który będąc radiowym sprawozdawcą sportowym, musiał ukrywać dodatkową profesję, bo granie w kinie kolidowało z oficjalnym jego zatrudnieniem). A działo się to w latach 1927 i 1928, w czasie kiedy w Stanach Zjednoczonych powstawały już filmy dźwiękowe. Te nowości kinowe powstawały po prostu przez zazdrość. A Jan Łuczak, nie bez pewnej złośliwości, nad zachodnią bramą pasażu Apollo umieścił tablicę, z wyraźną aluzją pod adresem szwagra: ,,Dałeś mi Boże w swej szczodrobliwości, dajże i temu, który mi zazdrości’’. Dziś nie ma już tej tablicy, ani tych kin; Słońce i Metropolis padły pod bombami w czasie wojny. (Na podstawie wspomnień poznańskiego dziennikarza Zdzisława Beryta)

1931 Urodził się Włodzimierz Ścisłowski, satyryk poznański. (zm. 1994)

Ukończył Wydział Leśny WSR w Poznaniu. Debiutował w 1948 roku na łamach tygodnika “Szpilki” jako satyryk. Był redaktorem tygodnika satyrycznego “Katus” w latach 1957-1960, a następnie w latach 1960-1968 “Gazety Poznańskiej”.

→ Trudno o hamulec, kiedy chce się ulec.

→ Czasem aureola ma kształt zera.

2007 Pogrzeb aktorki Krystyny Feldman na cmentarzu Miłostowskim w Poznaniu.

Kilkaset osób modliło się o życie wieczne dla zmarłej 24 stycznia Krystyny Feldman podczas mszy świętej pogrzebowej w kościele zakonnym ojców Dominikanów w Poznaniu. – Ona podążała drogą Chrystusa. Mam nadzieję, że pani Krystyna klęczy teraz przed Panem, wielbi go i jest szczęśliwa – powiedział biskup Marek Jędraszewski, który podkreślał jej religijność. Zmarła aktorka przychodziła do kościoła Dominikanów w każdą niedzielę i zawsze siadała w pierwszym rzędzie. Po Mszy świętej trumna z ciałem Krystyny Feldman została przewieziona w kondukcie na Cmentarz Miłostowski. Tam została pochowana w Alei Zasłużonych. – Była typem antygwiazdy, zawsze miała czas dla ludzi – powiedział w imieniu poznańskiego środowiska aktorskiego Andrzej Lajborek. To dzięki niej, jak przyznał prezydent Poznania Ryszard Grobelny, każdy mógł odnaleźć w sobie tą lepszą cząstek siebie w rolach, które ona odgrywała; dlatego poznaniacy tak ją pokochali. W czasie pochówku na cmentarzu było ponad tysiąc osób. Przez godzinę od zakończenia oficjalnej części na grobie aktorki miłośnicy talentu aktorskiego, ludzie kultury i sztuki oraz zwykli widzowie składali kwiaty.  Od samego rana w foyer Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu można było składać hołd zmarłej pięć dni temu aktorce przed jej trumną. Kilkuset stronicowa księga kondolencyjna została zapełniona wpisami. Równie wiele wpisów pojawiło się w internecie na stronach poznańskiego teatru.

Zdarzyło się 29 stycznia

1613 Galileusz po raz pierwszy dostrzegł Neptuna. Nie wiedział jeszcze, że odkrył nową planetę.

1846 Urodził się Karol Olszewski, fizyk i chemik. Pierwszy naukowiec, który wraz z Zygmuntem Wróblewskim skroplił tlen i azot z powietrza.

1856 Królowa Wiktoria ustanowiła najwyższe brytyjskie odznaczenie wojskowe – Krzyż Wiktorii.

1886 W Karlsruhe Karl Friedrich Benz opatentował pierwszy pojazd napędzany benzyną.

1896 Emile Grubbe jako pierwszy lekarz zastosowała radioterapię do leczenia raka piersi.

1913 Zmarł Władysław Bełza – poeta, publicysta, współzałożyciel pisma dla dzieci “Promyk”. Wśród jego bogatego dorobku najbardziej liczył się “Katechizm polskiego dziecka” wydany w roku 1899, z którego pochodzi powszechnie znany wiersz, zaczynający się od słów:, “Kto ty jesteś? – Polak mały…”.

1919 Ratyfikowanie osiemnastej poprawki do konstytucji USA, wprowadzającej zakaz produkcji, sprzedaży i transportu alkoholu.

1951 Otwarto pierwszy w Polsce Spożywczy Dom Towarowy w Gdańsku-Wrzeszczu, wzorowany na radzieckich gastronomach.

1962 Urodziła się Olga Tokarczuk, polska pisarka.

1964 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów “I Want To Hold Your Hand” – The Beatles. pierwszy amerykański singiel i jeden z największych przebojów Czwórki z Liverpoolu jak i w ogóle w historii brytyjskiego przemysłu muzycznego. Na całym świecie rozszedł się w nakładzie 15 mln. kopii.

http://www.youtube.com/watch?v=N46IRsAwH4I

1978 Urodził się Martin Schmitt, niemiecki skoczek narciarski.

1983 Maanam – Nie poganiaj mnie, bo tracę oddech – nr 1 w 41 notowaniu LP3.

1999 Lista Przebojów Programu 3, notowanie 887: 1. Dziewczyna bez zęba na przedzie – Kult, 2. Whiskey In The Jar – Metallica, 3. The Power Of Good-Bye – Madonna.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz