Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 3 PAŹDZIERNIKA

MTP bar 1974  Foto: NAC / Domena publiczna

Słońce w znaku Wagi

Święto narodowe Republiki Federalnej Niemiec – rocznica zjednoczenia obu państw niemieckich.

KALENDARIUM POZNANIA 2Urodzeni 3 października to osoby o bardzo miłej powierzchowności i sympatycznym sposobie bycia. Mają wszechstronne uzdolnienia, aczkolwiek rzadko specjalizują się w konkretnym zawodzie. Brak jest im wytrwałości w zdobywaniu kwalifikacji i doskonaleniu się. Cechuje ich zamiłowanie estetyczne i poczucie piękna. Są bardzo uczuciowi i zmysłowi. Na co dzień bywają bardzo uprzejmi i towarzyscy. Szkoda tylko, że zbyt łatwo ulegają wpływom innych.

Cytaty na dziś:

•    Hojność polega nie tyle na tym, by dawać dużo, co na tym, by dawać w odpowiedniej chwili. Jean de la Bruyere (1645 – 1696)
•    Zawsze można zaczynać od nowa; nic dziwnego, że tylu ludzi drepce w kółko.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1373 Król Ludwik Węgierski zagwarantował przywileje i prawa mieszczanom poznańskim w zamian za poparcie praw jego córek Jadwigi i Marii do tronu polskiego.

1815 Rozkazem gabinetowym (królewskim) powołano Komendę Generalną w Wielkim Księstwie Poznańskim, z siedzibą w Poznaniu.

Aleje Marcinkowskiego - rok 19003 kwietnia 1820 roku wprowadzono nazwę Genaralkommando der V Armeekorps (Naczelne Dowództwo V Korpusu Armijnego), która przetrwała aż do końca zaborów. Siedzibę dowództwa V KA ulokowano w piętrowym budynku stojącym na narożniku alei Wilhelmowskiej (Marcinkowskiego) i ulicy Nowej (Paderewskiego), zbudowanym w latach  1834-1838.

W 1894 roku wojsko dom ten sprzedało miastu za kwotę 260 tys. marek i przeniosło się do nowo zbudowanego neorenesansowego gmachu u zbiegu ulic Działowej i ul. Seeckta (Działowej i Babińskiego – dziś Solna). Poprzedni budynek – pierwotna siedziba V KA – został rozebrany, na jego miejscu stanął gmach Muzeum im. Cesarza Fryderyka III – dziś to główny gmach Muzeum Narodowego. [Źródło: M. Rezler, J. Bogdanowski, Poznań miasto niepoznane, Wydawnictwo Rebis 2006, s. 50,fot. Biblioteka Uniwersytecka, Aleje Marcinkowskiego, rok 1900]

1919 Rozwiązanie Rady Ludowej Miasta Poznania.

1924 W Kórniku zmarł Władysław Zamoyski, syn generała także Władysława. Odziedziczone po przodkach olbrzymie dobra kórnickie oraz Zakopane wraz z częścią Tatr przekazał na własność polskiemu narodowi.

Dzięki temu powstała Fundacja Kórnicka i Tatrzański Park Narodowy. Zarządcą dóbr zakopiańskich i kórnickich hrabiego Zamoyskiego był Wincenty Szymborski, ojciec Wisławy Szymborskiej, która urodziła się w zabudowaniach dworskich na Prowencie między Kórnikiem a Bninem.

Władysław Zamoyski w trumnie w Zamku Kórnickim (3 X 1924) Foto: Zdjęcie z publikacji Fundacja Zakłady Kórnickie - historia i restytucja pod redakcją Dariusza Jaworskiego

Wokół Władysława Zamoyskiego jeszcze za jego życia narosła legenda, ubarwiana mniej lub bardziej prawdziwymi anegdotami. Jedni widzieli w nim niezwykle religijnego, pełnego ascetyzmu patriotę; inni – ekscentrycznego hrabiego, antysemitę (Występował przeciwko Żydom, tak samo jak przeciw Węgrom i Niemcom, tylko wtedy, gdy ci zagrażali polskim interesom – twierdzi prof. Wisłocki) i cwanego kutwę, który swoją postawą potrafił jednak zaskoczyć wszystkich.

Ale nim to nastąpiło, ten wysoki (prawie dwa metry wzrostu), ubrany w wyświechtany, ciemny surdut hrabia, który jadał tylko z głębokiego talerza, sypiał na twardej ławie lub biurku, jeździł wyłącznie trzecią klasą (mawiał: Trzecią jeżdżą ci, od których tylko czegoś nowego mogę się dowiedzieć, a poza tym nie ma czwartej).

Zdjęcie:  Władysław Zamoyski w trumnie w Zamku Kórnickim (3 X 1924) Foto: Zdjęcie i notka z publikacji  Fundacja Zakłady Kórnickie – historia i restytucja  pod redakcją Dariusza Jaworskiego

Kościół Wszystkich Świętych i Rynek w Kórniku, 1905

Pomnik Siewcy przed Uniwersytetem Przyrodniczym Foto: wikipedia.pl1979 Odsłonięcie repliki rzeźby Marcina Rożka „Siewca” przed gmachem Collegium Maximum poznańskiej Akademii Rolniczej.

Rożek wykonał swojego „Siewcę” w 1923 r., pod wpływem ludowego nurtu, panującego wówczas w sztuce. Postać przedstawiała słowiańskiego rolnika, przejętego wielkim misterium odradzającej się przyrody. Luboński pomnik, z „Siewcą” wyniesionym na piaskowcowym cokole, rzeźbiarz zaprojektował na zamówienie Koncernu Chemicznego dr Romana Maya w Luboniu, jako statuę reklamową. Dzieło wystawiono (jeszcze w formie gipsowej) podczas Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 r.

Po zakończeniu PeWuKi pomnik „Siewcy” odlano w brązie i ustawiono w przyfabrycznym parku w Luboniu  na mierzącym 290 cm cokole, wykonanym z piaskowca.

Nieco później w dolnej części cokołu umieszczono pamiątkowy medalion, dla uczczenia dr Romana Maya, założyciela koncernu chemicznego, dłuta innego sławnego wielkopolskiego rzeźbiarza- Władysława Marcinkowskiego. (Wizerunek teścia zamówiony i sfinansowany został przez prezydenta miasta Cyryla Ratajskiego.)

2000 Zaczęło się ukazywać nowe pismo informacyjne “Mapa”. Było kolportowane za darmo w klubach, kinach, pubach, dyskotekach. Zajmowało się tym, co w Poznaniu mile, niekonwencjonalne, co może nas rozbawić w ciągu dnia i w nocy.

2016 W całym kraju, a także w Poznaniu miał miejsce Czarny Protest.

Na ulice wielu miast wyszły dziesiątki tysięcy osób, które sprzeciwiały się w ten sposób planom zaostrzenia prawa aborcyjnego przez rząd PiS.  Protestujących w centrum Poznania było tak wielu że zablokowana została Aleja Niepodległości.

ZDARZYŁO SIĘ 3 PAŹDZIERNIKA

382 Rzymianie zawarli pokój z Gotami. Po raz pierwszy w dziejach obcy lud znajdujący się na ziemiach rzymskich został potraktowany jako podmiot prawa.

1501 Aleksander Jagiellończyk został wybrany na króla Polski. W Mielniku ogłoszono nowy akt unii Polski z Litwą – przewidywał zniesienie instytucji odrębnego władcy w Wielkim Księstwie Litewskim.

1895 Urodził się Siergiej Jesienin, rosyjski poeta. Autor poematów “Inonija”, “Przemienienie”, “Spowiedź chuligana”, “Pugaczow” i zbiorów poezji “Moja gwiazdo płoń”. Zginął śmiercią samobójczą 28 grudnia 1925 r.

1906 Dwie firmy: niemiecki Telefunken i brytyjska Marconi Co., podpisały porozumienie o przyjęciu międzynarodowego sygnału oznaczającego wzywanie pomocy: „SOS”.

1932 Angielski dziennik “The Times” zastosował po raz pierwszy czcionkę times roman, zaprojektowaną przez Stanleya Morisona.

1942 W Niemczech wystrzelono pierwszą rakietę balistyczną dalekiego zasięgu – “Peenemünde A-4” (nazwaną później V-2).

1949 Polskie Radio wprowadziło na antenę program II (obok istniejącego już programu I).

1958 Odbyła się premiera filmu „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

1962 Urodził się Tommy Lee, perkusista amerykańskiej grupy Motley Crue. Żonaty z Hether Locklear i Pamelą Anderson

1973 Numer 1amerykańskiej listy przebojów: „Half-Bread” – Cher.

1974 Sławny piłkarz Pele, trzykrotny mistrz świata zakończył sportową karierę sportową.

1987 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: „Pump Up The Volume” – M/A/R/R/S.

1990 Przystąpienie do Republiki Federalnej Niemiec zakończyło 41 lat egzystencji NRD. Zjednoczenie Niemiec.

1992 Premiera teledysku “Erotica” Madonny w MTV.

1993 W Wielkiej Brytanii zaczął nadawać pierwszy telewizyjny sklep.

1996 Literacką Nagrodę Nobla przyznano Wisławie Szymborskiej.

1999 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: „Blue” – Eiffel 69; UK Top Album: „Reload” – Tom Jones.

2007 Polski ambasador w Iraku gen. Edward Pietrzyk został ranny w wyniku eksplozji pułapki w Bagdadzie.

Imieniny obchodzą; Jan, Teresa Gerard, Helidor, Sierosław

Jan, imię biblijne wywodzące się z hebrajskiego „Johanan” znaczy „Bóg łaskaw”, w Polsce od XIII wieku.
Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. John, niem. Johann, fr. Jean, hiszp. Juan, wł.Giovanni.
•    Czego się Jasio nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.

Teresa to imię, którego pochodzenie można wywodzić od nazwy wyspy Thera (dziś Santorina) bądź bizantyjskiego imienia męskiego Tarasios lub greckiego wyrazu thera – „łowy”.
Powiedzenia;
•    Dobra Tereska, kto z nią nie mieszka.
•    Każda Teresa ma swe interesa.
Teresa jest osobą szlachetną i dobrą, w życiu codziennym bardzo praktyczną i dokładną. W miłości ostrożna, ale stała. Jest oddana dzieciom, ceni życie rodzinne.

Mężczyzna o imieniu Gerard jest inteligentny i wesoły. Ma wszechstronne zainteresowania. Często bywa niezwykle aktywny i energiczny. Jego życie jest pełne wydarzeń i bardzo ciekawe.
Słowiańskie imię Sierosław noszą mężczyźni o niezwykłej intuicji i twórczym charakterze. Są też dobrymi psychologami. Cechy te ułatwiają im nawiązywanie kontaktów i współpracy.

Użyte w artykule zdjęcia: Zdjęcie z publikacji Fundacja Zakłady Kórnickie - historia i restytucja pod redakcją Dariusza Jawo, wikipedia.pl, Wielkopolska w obrazach, wyd: "Ruch", 1924 / fotopolska , Biblioteka Uniwersytecka , Jot, Iza, LepszyPOZNAN.pl / Paweł Rychter, NAC / Domena publiczna

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz