Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE – 20 LIPCA

Autobus pospieszny C na przystanku przy ul. Łozowej nieopodal skrzyżowania z ul. Czechosłowacką - lata 70.te  Foto:  S. Wiktor/  Cyryl

Słońce w znaku Raka

Święto narodowe w Kolumbii w rocznicę proklamowania niepodległości.

Imieniny obchodzą: Czesław, Eliasz, Fryderyk, Hieronim, Małgorzata

Cytaty na dziś:

•    Na ciele kobiecym zawsze coś się znajdzie dla męskiej ręki i męskiego oka. Bohumil Hrabal
•    Prócz tego, co jest możliwe, jest jeszcze to co jest konieczne. Maria Dąbrowska
•    Aby być wielkim, trzeba być kiedyś małym. Przysłowie francuskie

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1792 W Sannikach pod Iwnem urodził się Ignacy Pantaleon Prądzyński herbu Grzymała– generał dywizji Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego.

Ignacy_PrądzyńskiOd 1807 w wojsku Księstwa Warszawskiego, uczestnik kampanii 1809 i 1812 (Wyprawa Napoleona na Moskwę). Za udział w bitwie nad Berezyną odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Uczestniczył w bitwie narodów pod Lipskiem w 1813 oraz obronie Paryża w roku 1814. Został kawalerem Legii Honorowej.

W następnym roku w stopniu majora przeszedł do służby w armii Królestwa Polskiego i dał się poznać jako wybitny inżynier wojskowy, autor m.in. projektu budowy Kanału Augustowskiego 1822-1824.

Autor planów wojny z Rosją, częściowo wykorzystanych przez generała Jana Zygmunta Skrzyneckiego. Był też autorem planu koordynacji działań partyzanckich w Królestwie Polskim. Dowodził w wygranej bitwie pod Iganiami (10 kwietnia 1831).

W 1834 powrócił do Królestwa Polskiego. Schorowany, leczył się między innymi na wyspie Helgoland. Tam utonął w trakcie kąpieli morskiej i tam też został pochowany.

1797 W Głuszynie pod Poznaniem urodził się Paweł Edmund Strzelecki, polski podróżnik.

Pawel Edmund Strzelecki na znaczkuW 1834 wyruszył z Liverpoolu w 9-letnią podróż dookoła Ziemi. Najważniejsze odkrycia z tego okresu to złoża rud miedzi w Kanadzie (nad jeziorem Ontario).

Podczas pobytu w Australii zbadał najwyższe pasmo górskie tego kontynentu – Wielkie Góry Wododziałowe, a jego najwyższy szczyt nazwał na cześć przywódcy insurekcji Górą Kościuszki (Mt. Kosciuszko).

Po południowo-wschodniej stronie gór odkrył krainę, nazwaną przez siebie Gippsland. Okazało się też, że odkryta przez niego dolina Latrobe obfituje w pokłady węgla brunatnego, ropy naftowej i złota. Strzelecki opracował też szczegółową i pierwszą tak dokładną mapę geologiczną Nowej Południowej Walii i Tasmanii.

W 1873 umarł w Londynie i został pochowany na cmentarzu Kensal Green. W 1997 jego prochy sprowadzono do kraju i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

1812 Mieszczanie poznańscy jednomyślnie opowiedzieli się za przynależnością miasta do państwa polskiego.

1815 Do Poznania przybył książę Antoni Radziwiłł mianowany namiestnikiem Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

Antoni Henryk Radziwiłł (1797)Pierwsze dziesięciolecie po zakończeniu obrad kongresu wiedeńskiego z 1815 r. było okresem względnego liberalizmu. Społeczność polska wszystkich trzech zaborów była przekonana, że jest świadkiem stopniowego odrodzenia ojczyzny. Każdy z zaborców starał się też tworzyć pozory takiej sytuacji. W części zaboru pruskiego, którą nazwano Wielkim Księstwem Poznańskim, wprowadzono instytucję namiestnika. Został nim książę Antoni Radziwiłł (1775-1833) ze słynnego litewskiego rodu herbu Trąby.

Radziwiłł był idealistą: jako cel życiowy postawił sobie doprowadzenie do pojednania polsko-pruskiego. Zupełnie niezorientowany w nastrojach ludności polskiej, a przy tym z gruntu uczciwy i prawy, doskonale się nadawał do misji urzędniczej, jaką mu powierzono.

Zaczął nie najlepiej, od oświadczenia zachęcającego do współpracy z administracją pruską. Nic więc dziwnego, że natychmiast znalazł się „między młotem i kowadłem”: Prusacy mu nie ufali jako Polakowi, który nigdy nie wyrzekł się swego pochodzenia, języka i świadomości narodowej, strona polska zaś widziała w nim reprezentanta władzy zaborczej i wiernego sługę Berlina.

Radziwiłłowi wyznaczono jedynie rolę figuranta, a rządził naczelny prezes prowincji. Dla pewności księcia namiestnika otoczono donosicielami, którzy – nawet specjalnie się z tym nie kryjąc – informowali dwór berliński o jego poczynaniach.

Był utalentowanym wiolonczelistą i kompozytorem-amatorem, pierwszym w dziejach twórcą muzyki do dramatu J. W Goethego Faust (przypomnianą w 2003 r. przez Teatr Wielki w Poznaniu).

W uroczym pałacu myśliwskim w Antoninie k. Ostrowa Wielkopolskiego przyjmował artystów, wśród nich Fryderyka Chopina. Był szanowany i lubiany ale wiedziano, że od politycznej strony niewiele miał do powiedzenia.

Na podstawie: http://regionwielkopolska.pl

Emil_Zegadłowicz Foto: wikimedia1888 Urodził się Emil Zegadłowicz, poeta, powieściopisarz i dramaturg. Założyciel grupy poetyckiej “Czartak”, autor wierszy “Powsinogi beskidzkie”, ekspresjonistycznych powieści erotycznych “Zmory”, “Motory” i dramatu “Domek z kart”. Zmarł 24 lutego 1941 roku.

W 1927 roku objął kierownictwo nowej szkoły dramatycznej – Studia Teatralnego przy Teatrze Polskim, którą założyła aktorka i reżyserka teatralna Nuna Młodziejowska-Szczurkiewiczowa.

Zegadłowicz był pisarzem, poetą, redaktorem i tłumaczem literatury niemieckiej. W 1927 roku przeniósł się do Poznania, gdzie pełnił funkcję kierownika literackiego Teatru Polskiego i dyrektora programowego rozgłośni Polskiego Radia. Był też doradcą Księgarni Świętego Wojciecha i redaktorem naczelnym tygodnika „Tęcza”.

Zenon Kosidowski, Stanisława Wysocka, Emil Zegadłowicz. Poznań, około 1930 roku Foto: CC

Zenon Kosidowski, Stanisława Wysocka, Emil Zegadłowicz. Poznań, Plac Wolności, około 1930 roku, fot: CC

1952 W Gdańsku urodziła się Grażyna Łobaszewska wokalistka i kompozytorka. Znana z takich utworów jak “Czas nas uczy pogody”, “Piosenka o ludziach z duszą”, “Brzydcy” czy “Gdybyś”.

Grażyna Łobaszewska_fot._Marlena Bielinska_SonyMusic

Debiutowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze w roku 1971. Rok później przeniosła się do Poznania. Śpiewała w chórkach towarzyszących w koncertach i nagraniach Halinie Frąckowiak, Wojciechowi Skowrońskiemu i Elżbiecie Wojnowskiej.

Występowała i nagrywała także z zespołami Janusza Komana, Alex Bandem Aleksandra Maliszewskiego, Grupą Doktora Q Tadeusza Klimondy i z orkiestrą Zbigniewa Górnego. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu i centrali w Warszawie z czołowymi muzykami jazzowymi, m.in. z Januszem Skowronem i Krzysztofem Ścierańskim.

1975 Na muzycznej scenie koncertem w Gdyni zadebiutowała Eleni. Ma na koncie ponad 10 tys. koncertów, nagrała ponad 200 piosenek.

1977 Oddanie do użytku kładki dla pieszych nad torami kolejowymi przy ulicach Wiśniowej-Łozowej.

Zbudowały ją brygady Przedsiębiorstwa Budownictwa Komunalnego Nr 2, a konstrukcję przygotowano w Zakładach Przemysłu Metalowego, H. Cegielski”. Montażu dokonało Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych. KMP 2/1978

2023 (czwartek) Na linii 164 zadebiutowały nowe autobusy poznańskiego MPK. Tabor powiększył się o przegubowe Mercedesy Conecto G, których spółka zakupiła aż 20.

Są to pierwsze Mercedesy, jakie będą użytkowane przez poznańskiego przewoźnika, do tej pory bowiem podstawą taboru były Solarisy lub MAN-y. Co istotne, nowe autobusy są napędzane silnikami spalinowymi spełniającymi normę emisji Euro VI, co pozwoliło MPK zakupić więcej autobusów niż gdyby spółka zdecydowała się np. na zakup przegubowych autobusów elektrycznych.

Dbamy o tabor zeroemisyjny i niskoemisyjny. Nowe autobusy różnią się nieco od pojazdów już użytkowanych. Przede wszystkim białe wyświetlacze, z myślą o osobach niedowidzących. Ponadto nowa tkanina na siedzeniach, która powinna sprawić, ze będą się one mniej brudzić – mówił podczas prezentacji pojazdów Krzysztof Dostatni, prezes MPK Poznań.

ZDARZYŁO SIĘ 20 LIPCA

612 p.n.e. W tym roku w Rzymie rozpoczęto budowę urządzeń kanalizacyjnych (Cloaca Maxima).

692 W tym roku Synod w Konstantynopolu zakazał chrześcijanom leczyć się u lekarzy – Żydów.

1374 Zmarł Francesco Petrarka, współtwórca humanizmu, największy włoski poeta.

1397 Dania, Norwegia i Szwecja zawarły Unię Kalmarską, zobowiązującą te kraje do wspólnego prowadzenia wojny i wyboru wspólnego władcy.

1402 Timur Leng (kulawy), zwany na Zachodzie Tamerlanem pokonał pod Ankarą Turków osmańskich i wziął do niewoli sułtana Bajezyda. Klęska ta oznaczała załamanie potęgi osmańskiej.

1797 Po raz pierwszy wykonano Mazurek Dąbrowskiego “Jeszcze Polska nie umarła…”, który od 1918 roku jest polskim hymnem narodowym; autorem tekstu był Józef Wybicki.

1871 Angielski Związek Futbolu wprowadził nowe rozgrywki do ligowego kalendarza, odpowiednik naszego Pucharu Ligi nazwany FA Cup  (FA – Football Association).

1900 Hrabia Ferdynand von Zeppelin odbył swój pierwszy udany lot sterowcem nad Jeziorem Bodeńskim. Zbudowany przez niego sterowiec miał 128 metrów długości i 11metrów szerokości.

1906 Autonomiczna Finlandia została pierwszym europejskim krajem, w którym kobiety uzyskały prawa wyborcze.

1912 Wynaleziono elektryczną lokówkę.

1919 Urodził się Edmund Hillary, nowozelandzki podróżnik, pierwszy zdobywca najwyższej góry świata Mount Everest w 1953 roku.

1922 Doszło do przesilenia rządowego na tle interpretacji Małej Konstytucji. Marszałek Piłsudski desygnował gabinet Artura Śliwińskiego, który został odrzucony przez Sejm. Z kolei Sejm wysunął kandydaturę Wojciecha Korfantego, której nie podpisał Piłsudski.

1933 Hitlerowskie Niemcy i Watykan podpisały konkordat.

1936 Urodził się Andrzej Kondratiuk – reżyser i scenarzysta filmowy. Twórca m.in. filmów: “Dziura w ziemi”, “Wniebowzięci”, “Gwiezdny pył”.

1940 Amerykańskie pismo muzyczne “Bilboard” opublikowało pierwszą listę przebojów powstającą na podstawie sprzedaży singli płytowych. Pierwsza lista liczyła 10 utworów. Na miejscu 1 znalazł się Tommy Dorsey ze swoją orkiestrą w utworze „I’ll Never Smile Again” z gościnnym udziałem Franka Sinatry.

1947 Urodził się w Meksyku Carlos Santana, jeden z najwybitniejszych gitarzystów rockowych.

Debiutował w 1969 roku albumem „Santana”. Do największych przebojów należą „Evil Woman”, „Black Magic Woman”, „Europa”, „Samba Pa Ti”. W 1999 roku wydał album ‘Supernatural’, który tylko w USA rozszedł się w nakładzie ponad 10 mln kopii. Płyta oraz nagranie „Smooth” dotarły na top zestawienia “Billboardu”. SANTANA otrzymał w 2000 roku aż 8 nagród Grammy.

1954 Rozpoczęła produkcję pierwsza w kraju huta aluminium w Skawinie.

1956 We Francji odkryto liczne malowidła prehistoryczne w jaskini w Rouffignac w Dordonii, którą nazwano “jaskinią mamutów”.

1965 Ukazał się singiel Boba Dylana „Like A Rolling Stone”. Na płycie „Stripped” z 1995 roku piosenkę tę wykonała grupa The Rolling Stones.

1969 Dwaj astronauci amerykańscy Neil Armstrong i Edwin “Buzz” Aldrin wylądowali o 21:18 czasu brytyjskiego za pomocą lądownika “Eagle” na Księżycu.

1973 Zmarł Bruce Lee, amerykański aktor, choreograf scen walki, reżyser (Wejście smoka).

1982 Numer 1 amerykańskiej listy przebojów „Eye Of The Tiger” – Survivor. Nagranie jest głównym tematem filmu „Rocky III”, wykorzystuje je również przed walką bokser Dariusz Michalczewski.

1991 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „Unbelievable” – EMF.

1993 Wyprodukowano trzymilionowy samochód FIAT 126p.

1996 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: „Forever Love” – Gary Barlow. Był to pierwszy, solowy “numer jeden” byłego wokalisty Take That.

1996 Na igrzyskach olimpijskich w Atlancie Renata Mauer zdobyła złoty medal w strzelectwie z karabinka małokalibrowego.

1997 Numer1 brytyjskiej listy przebojów: ‘D’You Know What I Mean’ – Oasis.

Ten, kto urodził się 20 lipca wykazuje dużo dobroci wrodzonej, która przejawia się w życiu przy każdej okazji. Jest to człowiek usposobiony pokojowo, a gdzie przybywa – stara się wnieść harmonię i zgodę. Bardzo dużo ma życzliwości i uczucia dla innych, podświadomie jednak liczy na to, że odpłacą mu tym samym. Wadą jego jest zbytnia wrażliwość na stosunki osobiste, uczucia i punkty widzenia innych. Usposobienie jego jest przyjazne, ustępliwe, uprzejme i łagodne. Zdolnym jest do pracy cierpliwej pod kierunkiem innych i poświęcenia się dla osób kochanych. Chętnie się uczy. Jest to dobry pracownik i wierny towarzysz. Nie potrzeba go przynaglać do pracy, gdyż sam wykazuje skłonności do wysiłków cierpliwych.

Imieniny obchodzą; Czesław, Eliasz, Fryderyk, Hieronim, Małgorzata

Mężczyzna o imieniu Czesław jest zaradny, potrafi szybko podejmować decyzje. Jest także uparty i czasami narzuca innym swoje zdanie. Chciałby kierować ludźmi, choć nie ma do tego predyspozycji. Bywa nietolerancyjny, co często powoduje kłopoty. Jego największe wady to pycha i zarozumialstwo.

Imię Fryderyk ma pochodzenie germańskie i oznacza “władcę pokoju”. Mężczyzna o tym imieniu ma zwykle miłą powierzchowność, jest kulturalny, grzeczny i inteligentny. Jest lubiany przez otoczenie, podoba się kobietom. Fryderyk jest wiernym mężem, ale gorszym ojcem, choć dzieciom zapewnia dobrą przyszłość. Ma skłonności do hazardu, uwielbia dalekie, egzotyczne podróże, ceni przyjaźń.

Imię Hieronim pochodzi od greckich słów “hieros” – “święty” oraz “onyma” – “imię”, co tłumaczy się jako “człowiek noszący święte imię. Hieronim jest kulturalny i inteligentny, ale zarazem uparty i apodyktyczny. Swoje plany realizuje dokładnie, punkt po punkcie, w czym pomaga mu pewność siebie i zaradność. Jast pracowity, wiele czyta i ciągle się czegoś uczy.

Użyte w artykule zdjęcia: wikimedia, materiały prasowe / Marlena Bielinska SonyMusic, CC, S. Wiktor - Cyryl, 21.01.1974 , S. Wiktor / Cyryl / 25.03.1974 , Jjurekpogodno- fotopolska, S. Wiktor/ Cyryl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz