Kalendarium

KALENDARIUM POZNAŃSKIE 20 PAŹDZIERNIKA

Św Marcin 1907  Foto:

20 PAŹDZIERNIKA Słońce w znaku Wagi

Dzień Misia Koala – obchodzony w Australii

KALENDARIUM POZNANIA 2Osoby urodzone 20 października mają silną wolę i są konsekwentni w działaniu. Nie brakuje im też męstwa ani wytrwałości. W tym co robią są niezwykle staranni i metodyczni. Cechuje ich prostota i bezinteresowna pomoc innym. Bywają jednak zbyt pobłażliwi, a w przypadku nawet drobnych niepowodzeń wpadają w pesymizm.

Imieniny obchodzą: Irena, Kleopatra, Witalis, Jan

Irena popularne w wielu krajach, imię pochodzące od greckiego słowa eirene, czyli pokój, przyjęte do łaciny w formie Irena. Imię używane dopiero od XVIII wieku.

Imię oznacza więc osobę miłującą i niosącą pokój. Eirene była u greków boginią pokoju, otaczano ją wielką czcią, a jej posąg stał na agorze, czyli greckim rynku. Jeśli chodzi o charakter Ireny, to jest ona bardzo wrażliwa i ambitna, zawsze skłonna przyjmować na siebie dużą odpowiedzialność i służyć dobrą radą w potrzebie. Ma naturę niepoprawnej optymistki i marzycielki a jej pragnienia, nawet te najbardziej szalone, potrafią się szybko spełniać. Ulubionym jej kolorem jest żółty a zdrobniale można do niej mówić Irenka, Ircia, Irka lub Ira.

Witalis, imię to oznacza witalny, należący do życia, dający życie, imię łacińskie. W Polsce pojawiło się w XIII wieku.

Kleopatra, to żeńska forma imienia Kleopatros, znanego bardziej w swej skróconej formie Kleofas

Cytaty na dziś:

• Przyjemność jest początkiem i celem życie szczęśliwego. Epikur.
• Największą władzą ducha jest nie geniusz, ale dobroć. Victor Hugo
• Prawa Murphy’ego – postać ogólna. Jeżeli cos może się popsuć w wielu miejscach, to pierwsze uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi najwięcej szkody.

KALENDARIUM POZNAŃSKIE

1866 Urodził się Michał Kulesza, tancerz, choreograf, solista i reżyser baletu Warszawskich Teatrów Rządowych. W latach (1919-1921) organizator i kierownik baletu opery w Poznaniu.

Michal Kulesza z tancerka 1895 Foto: Zakład Fotograficzny Kloch i Dutkiewicz (Warszawa) Biblioteka Narodowa / CC

Michał  Kulesza z tancerka 1895 Foto: Zakład Fotograficzny Kloch i Dutkiewicz (Warszawa) Biblioteka Narodowa / CC

1907 Co piło się w Poznaniu na początku XX wieku.

Od 1902 roku przy ul. Berlińskiej 19 czynna była restauracja i winiarnia Paula Mandla, gdzie prowadzono specjalny wyszynk renomowanego piwa z browaru Konigliche Hofbrauhaus w Monachium, norymberskiego Siechen i berlińskiego Schultheiss (marcowego jasnego i eksportowego ciemnego).

Zakład znany był z tzw. hamburskiego bufetu śniadaniowego, w którym od 9 rano do 13 po południu podawano ciepłe potrawy prosto z patelni.

W październiku 1907 roku lokal kupił od Mandla posiadający tytuł nadwornego restauratora Pritz Diihrkopp z Berlina, który, mając na uwadze renomę, jaką restauracja cieszyła się wśród poznaniaków i przyjezdnych gości, prowadził go nadal pod firmą Paul Mandel Nachfolger.

Na podstawie: “Posener Zeitung”, nr 493 z 20 X 1907 (ogłoszenie), na podstawie Napoje alkoholowe w lokalach poznańskich na przełomie XIX i XX wieku, Waldemar Karolczak.

Wnętrze restauracji Zur Bauhütte sala rycerska restauracja, przy dzisiejszej ulicy Mielżyńskiego, później restauracja Rarytas Wiedeński. Zdjęcie z marca 2013 roku. Foto: fotopolska

Wnętrze sali rycerskiej w restauracji Zur Bauhütte przy dzisiejszej ulicy Mielżyńskiego, po wojnie mieściła się tu restauracja Rarytas Wiedeński. Zdjęcie z marca 1913 roku.

1926 W Środzie Wielkopolskiej urodziła się Teresa Irena Rabska prawniczka i nauczyciel akademicki, współtwórczyni dziedziny publicznego prawa gospodarczego, redaktor naczelna „Ruchu Prawniczego, Ekonomicznego i Socjologicznego” (2003–2018), pierwsza kobieta pełniąca funkcję prorektora w historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1984–1985). Od 1989 do 1999 zaangażowana w działalność legislacyjną jako ekspertka parlamentu. Zmarła 7 sierpnia 2018.

Teresa Rabska Foto: [Przemyslaw Stanula/ UAM

1928 Podczas kopania ziemi pod budowę nowej plebanii przy kościele Św. Marcina w Poznaniu natrafiono na ścianę złożoną z samych piszczeli ludzkich. Wykopanie tych kości tłumaczy się istnieniem w tym miejscu w swoim czasie cmentarza. [Źródło: Ilustracja Poznańska, nr 42 z 20.10. 1928 r].

Budowa plebani przy parafii Św. Marcina Foto: Ilustracja Poznańska, nr 42 z 20.10.1928, WBC

1978 Szkoła Podstawowa Nr 65 na Osiedlu Kosmonautów otrzymała imię Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Nadano je w obecności Henryka Żwirki, syna Franciszka, oraz przy udziale przedstawicieli władz politycznych i oświatowych województwa i zaprzyjaźnionych ze szkołą zakładów i instytucji.

1978 Jerzy Waldorff gratuluje skrzypkowi Piotrowi Milewskiemu po koncercie w Auli UAM, fot. Stanisław Wiktor  / Cyryl [20.10.1978]

Rok wcześniej Milewski zdobył II nagrodę w VII Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego.

Konkurs zaczął się — przynajmniej dla gospodarzy — nerwowo, a kończyła na ogół powszechnym zadowoleniem. Jurorzy ostatecznym werdyktem, raczej pogodzili kibiców głównych bohaterów. Poznaniacy mieli wreszcie swego laureata, którego — gdy ogłaszano wyniki turnieju — reprezentował… tatuś. „Gdzie jest Piotr?” — wołano. — „Śpi, przecież jest głęboka noc” — odpowiadał najspokojniej p. Milewski. „Kiedy powiemy mu o sukcesie? Rano, jak się obudzi”. Triumfator Wadim Brodski szalał z radości. [Źródło: R. Połczyński, Da Capo. 75 lat Międzynarodowych Konkursów im. Henryka Wieniawskiego – za: wieniawski.pl]

Jerzy Waldorff gratuluje skrzypkowi Piotrowi Milewskiemu po koncercie w Auli UAM - 20.10.1978

ZDARZYŁO SIĘ 20 PAŹDZIERNIKA

999 Złożenie szczątków św. Wojciecha w Katedrze gnieźnieńskiej.

1518 Odbył się ślub Reginy, córki Zygmunta Starego z nieprawego łoża z Hieronimem Szafrańcem z Piaskowej Skały, sekretarzem królewskim.

1632 Urodził się angielski architekt i astronom Sir Christopher Wren. Wren był cenionym fizykiem i matematykiem. Przypadł mu w udziale zaszczyt zaprojektowania od nowa i odbudowy katedry Św. Pawła (1675-1710). Inne jego znane budowle to obserwatorium astronomiczne w Greenwich.

1677 Urodził się Stanisław Leszczyński, elekcyjny król Polski w latach 1704-1709. Był dożywotnim posiadaczem Lotaryngii i Baru, ojcem Marii Leszczyńskiej – królowej Francji. (zm. 23.2.1766).

1818 49 równoleżnik został ustanowiony przez Amerykę i Brytanię jako granica pomiędzy Kanadą i Ameryką.

1854 Urodził się Arthur Rimbaud, poeta francuski, przedstawiciel symbolizmu. Autor dzieł „Statek pijany”, „Iluminacje”, „Sezon w piekle”. W swych wierszach starał się dotrzeć do ukrytej istoty rzeczywistości, swobodnie zestawiając poetyckie obrazy.

1866 Urodził się Kazimierz Twardowski, filozof. Założyciel Polskiego Towarzystwa Filozoficznego.

1906 Dr Lee DeForest, amerykański radiotechnik zademonstrował triodę – lampę elektronową wzmacniającą. Tym samym rozpoczęła się era elektroniki.

1919 W Stanach Zjednoczonych wprowadzono prohibicję. Ustawa miała wejść w życie w styczniu 1920 roku, lecz wskutek nowych głosów w parlamencie napoje alkoholowe zostały w USA zakazane natychmiast. Zakaz ten dotyczył także piwa i jabłecznika.

1920 Urodził się Mario Puzo, autor powieści “Ojciec chrzestny”; za filmową adaptację tej powieści otrzymał dwa Oscary.

1921 Rada Ambasadorów zatwierdziła decyzję Ligi Narodów o podziale Górnego Śląska między Polskę i Niemcy. Polska część obejmowała zdecydowaną większość potencjału przemysłowego.

1934 Urodziła się Michiko, cesarzowa Japonii.

1937 Urodziła się Wanda Jackson, amerykańska piosenkarka country. Jej największe przeboje to „Let’s Have A Party” (1960) i „In The Middle Of The Heartache” (1961). Na swoim koncie ma również wspólne tournee z Elvisem Presleyem.

1947 Ustanowiono flagę Organizacji Narodów Zjednoczonych – niebieski sztandar z godłem na białym tle.

1958 Urodził się Mark King, wokalista, basista i lider brytyjskiej grupy Level 42. Grupa popularna była w latach 80’tych. Największe przeboje to „Lessons In Love”, „Running In The Family” oraz „It’s Over”. W 1984 roku nagrał także pierwszy album solowy – „Infuences”.

1960 Powieść D.H. Lawrenca „Kochanek Lady Chatterley” posądzona została w Wielkiej Brytanii o obsceniczność, lecz ostatecznie sąd oddalił te zarzuty.

1965 Krążek “Yesterday” The Beatles uzyskało status złotej płyty.

1972 Zmarła Magdalena Samozwaniec – pisarka, satyryczka, felietonistka. Autorka m.in. powieści biograficznej “Maria i Magdalena”, opowieści o siostrze poetce Marii Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej “Zalotnica niebieska”, parodystycznej książki “Na ustach grzechu”, a także wielu utworów satyrycznych i humoresek, w tym: “Błękitna krew”, “Młodość nie radość”. Urodziła się 26 lipca 1899 roku.
“Idź przez życie z podniesionym czołem, ale nie z zadartym nosem.” (M.S.)

1977 Po wizycie zespołu The Police w paryskiej dzielnicy domów publicznych, Sting napisał słynny utwór „Roxanne” oparty na rytmach karaibskich i opowiadający o miłości do prostytutki.

1982 Zmarł Korczak Ziółkowski, amerykański rzeźbiarz polskiego pochodzenia. Twórca wykutej w skale rzeźby wodza Indian “Szalonego Konia”.

1984 Numer 1 brytyjskiej listy przebojów: „Freedom” – WHAM!.

1993 Podczas wykopalisk w Szwecji została odkryta guma do żucia, której wiek został obliczony na 9 tys. lat.

1995 Zmarł Andrzej Wojciechowski, dziennikarz, organizator i właściciel pierwszego w powojennej Polsce prywatnego Radia “Zet”.

1997 Na pierwszym posiedzeniu Sejmu III kadencji Maciej Płażyński został wybrany marszałkiem Sejmu. Wicemarszałkami zostali Jan Król (UW), Marek Borowski (SLD), Franciszek Stefaniuk (PSL) i Stanisław Zając (AWS).

2001 Nr 1 amerykańskiej listy przebojów: „I’m Real” – Jennifer Lopez feat. Ja Rule; US Top Album: „Pain Is Love” – Ja Rule.

Użyte w artykule zdjęcia: Zakład Fotograficzny Kloch i Dutkiewicz (Warszawa) Biblioteka Narodowa / CC, fotopolska, Ilustracja Poznańska, nr 42 z 20.10.1928, WBC, Stanisław Wiktor / Cyryl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz