POZnań

Jak Poznań radzi sobie ze smogiem?

Czym pali się w tym kominie  Foto: facebok / Żądamy miejsc parkingowych na Saperskiej

Najbardziej zanieczyszczone powietrze jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli jest w Krakowie. Pod Wawelem przez 150 dni w roku stężenie powietrza tzw. pyłem zawieszonym przekracza dopuszczalne normy. W Poznaniu również nie mamy powodów do zadowolenia. Dane NIK wskazują, że zbyt duże stężenie pyłem zawieszonym występuje także w naszym mieście przez 88 dni w roku, podczas gdy unijna norma wynosi 35 dni.

Uciążliwy dym z kominaNa stan naszego powietrza ma zarówno ruch samochodowy jak i palenie w piecach nie tylko słabej jakości opałem, ale przede wszystkim śmieciami, co dość często można odczuć, zwłaszcza na osiedlach domków jednorodzinnych.

Co można zrobić, żeby poprawić jakość powietrza w naszym mieście?

Teoretycznie dopóki gaz będzie droższy od węgla, nikt nie będzie chciał płacić wyższych rachunków za gaz. Musimy mieć jednak świadomość, że smog i zanieczyszczenie powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego zastosowali radykalne kroki wprowadzając od 2019 roku całkowity zakaz ogrzewania węglem i drewnem na terenie Krakowa. Czy podobną uchwałę trzeba będzie wprowadzić w Poznaniu?

Jednym z elementów poprawy jakości powietrza w naszym mieście jest już program Kawka. Z początkiem roku ruszała druga część naboru wniosków o udzielenie dotacji na likwidację źródeł niskiej emisji i zastąpienie ich źródłami proekologicznymi.Program obowiązuje dla Starego Miasta, Wildy i Łazarz.

W ubiegłym roku złożonych zostało 99 wniosków o przyznanie dotacji, 69 zostało pozytywnie zakwalifikowanych do dofinansowania. Dla 54 rozliczonych wniosków udzielono łącznie 428.138,23 zł dofinansowania.

W ramach programu dofinansowane są takie inwestycje jak: demontaż starych pieców i zakup oraz nowego źródła ogrzewania a także konieczne prace budowlane.

Wysokość dotacji wynosić może maksymalnie do 80% kosztów kwalifikowanych, a dla przedsiębiorców do 65% kosztów. Tym samum maksymalna wysokość dofinansowania może wynosić 80 zł/m2 lokalu. Górny limit dofinansowania to 6000 zł.

Według analiz Polskiego Alarmu Smogowego główny problemem w miastach są piece i kotły na węgiel i drewno oraz kominki. Odpowiadają one za emisję pyłu (PM10) oraz rakotwórczego i mutagennego benzo[a]pirenu.

Więcej informacji o programie Kawka http://www.poznan.pl/mim/main/kawka,p,29699.html

Obszary realizacji projektu Kawka

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz