POZnań

Oświetlenie i monitoring nad Wartą – zaczynają się prace

Montaż oświetlenia przy Wartostradzie  Foto: Tomasz Dworek

W budowanym parku w starym korycie Warty montowane są latarnie, które oświetlą część bulwaru. Na zakończenie projektu musimy jeszcze poczekać, ale są środki na realizację całościowej inwestycji. Władze Poznania planują także m.in. rewitalizację Łazienek Rzecznych na Bielnikach, budowę kładki łączącej Berdychowo ze Starym Miastem i nowe ścieżki rowerowe.

Wartostrada - nowe oświetlenieRada Osiedla zarezerwowała w swoim budżecie 100.000 złotych, a prawie 500.000 przekazane zostanie w ramach zwycięskiego projektu w Budżecie Obywatelskim, także magistrat zapewnia, że jest za szybkimi działaniami związanymi dodatkowo z rozbudową monitoringu.

W ubiegłym roku odkryliśmy uroki wypoczynku nad Wartą, ale już teraz musimy myśleć o kanonie zasad przebywania w przestrzeni publicznej nad rzeką. Hałas, bałagan i zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego – związane przede wszystkim z tłumami osób pijących alkohol – dały się mocno we znaki mieszkańcom nie tylko Starego Miasta i był sporym problemem dla służb porządkowych.

Mamy nadzieję, że w tym roku Poznań lepiej poradzi sobie m.in. zapewnieniem bezpieczeństwa, segregacją śmieci i porządkowaniem przestrzeni na której wypoczywamy. W sezonie letnim i jesiennym w 2015 roku mieszkańcy i radni osiedla podejmowali dziesiątki interwencji sygnalizując istniejącą złą sytuację i postulując konieczne zmiany – mówi Krzysztof Sroczyński, przewodniczący Komisji rewaloryzacji terenów nadwarciańskich.

W tym roku priorytetem są działania zmierzające do budowy oświetlenia i monitoringu na całym staromiejskim bulwarze – od Mostu Chrobrego aż do Mostu Królowej Jadwigi. Według naszych planów energooszczędne lampy mają oświetlać zarówno asfaltową Wartostradę jak i dolną trawiastą tarasę nad rzeką.

Mamy nadzieję, że już w najbliższych miesiącach uda się rozpocząć inwestycję, tak aby ukończyć ją jeszcze w tym roku, lub w najgorszym przypadku na początku 2017. To ważne dla wszystkich poznaniaków, którzy ten projekt poparli głosując w budżecie obywatelskim – podkreśla Krzysztof Sroczyński.

To właśnie propozycja radnego Krzysztofa Sroczyńskiego uzyskał prawie 500.000 złotych dofinansowania. Projekt ten osiągnął najlepszy wynik w puli budżetu obywatelskiego przeznaczonego dla Starego Miasta! Efekt głosowania jest również wyrazem determinacji mieszkańców i potrzeby poprawy sytuacji.

Wartostrada zimą

Ostatnie tragiczne wypadki nad Wartą potwierdzają konieczność wprowadzenia zmian. Mieszkańcy terenów nadrzecznych boją się o swoje bezpieczeństwo i domagają się zainstalowania systemu monitoringu miejskiego.

Na temat rewitalizacji przestrzeni nad Wartą musimy myśleć w sposób całościowy. Dlatego jednym z filarów zawiązanej w ubiegłym tygodniu Koalicji Śródmiejskiej 5 rad osiedli są wspólne działania i projekty dotyczące naszej rzeki – podkreśla Andrzej Rataj, przewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. Ważne jest, aby mieszkańcy i radni ze Starego Miasta, Wildy oraz Ostrowa Tumskiego – Śródki motywowali władze do dobrych działań i tak planowali swoje inwestycje nad Wartą, by były przede wszystkim przyjazne dla okolicznych mieszkańców.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz