POZnań

Ferie zimowe i policyjne kontrole

Policja  Foto: © LepszyPOZNAN.pl / Karolina Kiraga

Choć formalnie ferie zimowe w pięciu województwach, w tym wielkopolskim, zaczną się w poniedziałek, wszyscy uczniowie porzucili szkolne tornistry już w piątek wieczorem, by cieszyć się dwoma tygodniami laby. By każda podróż w tym czasie odbyła się bezpiecznie, policja zapowiada wzmożone kontrole kierowców na drogach oraz autobusów wycieczkowych, którymi będą podróżować dzieci.

Jak co roku policjanci ruchu drogowego rozpoczynają akcję „Bezpieczne ferie”. Czuwać będą nad Kontrola autobusu przez policjębezpieczeństwem sprawdzając trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale również prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególnej kontroli będą podlegać kierowcy przewożący dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, będzie zdecydowanie więcej policyjnych patroli.

W całej Polsce będzie można sprawdzić stan techniczny autokarów. Podczas kontroli sprawdzany będzie stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Po takiej kontroli kierowca autokaru otrzymuje protokół. – informuje wielkopolska policja.

Szkieły przypominają o kilku podstawowych zasadach, aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna:

  • należy dokładnie sprawdzić przewoźnika – czy firma zapewnia odpowiednie ubezpieczenie a w przypadku awarii, dostarczy zastępczy transport;
  • istnieje możliwość skontrolowania pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy przez funkcjonariuszy ruchu drogowego. Wystarczy poinformować o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru najbliższy komisariat policji, lub przedzwonić pod numer 997. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
  • jeśli stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) albo zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu) budzą wątpliwości, należy bezzwłocznie powiadomić o tym fakcie policjantów.

Funkcjonariusze proszą również rodziców, by przypomnieli swoim pociechom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw: wolno korzystać tylko z pewnych, specjalnie przygotowanych lodowisk, unikać zabaw na śniegu (w tym zjazdu na sankach) w pobliżu ruchliwych ulic, oraz nie wolno rzucać śnieżkami w jadące pojazdy, co może przyczynić się do spowodowania kolizji.

Policja zapowiada również obecność na stokach narciarskich, gdzie będą zwracać szczególną uwagę na brawurową jazdę oraz narciarzy i snowboardzistów pod wpływem alkoholu. Pamiętać również należy o tym, by osoby poniżej 16 roku życia obowiązkowo nosiły kask na stokach.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz