POZnań Stare Miasto

IMIENINY ULICY ŚWIĘTY MARCIN

panorama imieniny ulicy  Foto: CK ZAMEK / A. hoffmann

11 listopada w całej Polsce jest dniem uroczystym. W końcu to Narodowe Święto Niepodległości. Poznań od 17 dodatkowo świętuje imieniny ulicy Święty Marcin i zajada się rogalami świętomarcińskimi, których zazdrości nam cała Polska.

panorama imieniny ulicy Foto: CK ZAMEK / A. hoffmann

Nasza impreza stara się połączyć motywy obu świąt, nawiązując barwami korowodu do polskich barw narodowych czy nawołując do dzielenia się wszelkimi dobrami z ludźmi potrzebującymi pomocy – mówi Joanna Przygońska z CK Zamek – wszelkie objawy solidarności ze słabszymi są, według nas, najpiękniejszą formą świętowania – dodaje.
Od godz. 11.00 trwać będzie Kiermasz Rogali Świętomarcińskich.

Jak co roku wszystko rozpocznie się od korowodu, który wyruszy spod kościoła św. Marcina około godziny 14:00. Najważniejszą postacią tego dnia będzie oczywiście św. Marcin na białym koniu. Po przekazaniu w jego ręce władzy nad miastem przez Prezydenta Ryszarda Grobelnego Święty Marcin rozpoczyna swoją najważniejszą rolę. Przez cały dzień ze sceny pod Zamkiem nieść będzie przesłanie o konieczności dzielenia się wszelkimi dobrami z ludźmi potrzebującymi pomocy – wyjaśnia Joanna Przygońska – o wsparcie apelować będą m.in. Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Transplantacji Szpiku u Dzieci, Fundacja Bure Misie i Fundacja Barka prowadząca akcję Pomóż bliźnim przetrwać zimę.

Szczegółowy program imienin ulicy znajdziesz TUTAJ.

Jak już wspominaliśmy tego dnia królują również rogale świętomarcińskie, których zjadamy niewyobrażalne ilości. Co prawda można je w niektórych cukierniach kupić przez cały rok, ale wyjątkowo smakują tylko tego dnia. W tym roku cukiernicy szacują, że zjemy ponad 400 ton rogali! Przed Zamkiem będzie można skosztować tego niezwykłego wypieku już od godziny 11:00, bo wtedy właśnie rozpocznie się Kiermasz Rogali. Niektórzy będą też mieli okazję zjeść rogale wypiekane na miejscu. Być może, przy odrobinie szczęścia, będzie można skosztować nadzienia. Więcej o rogalach świętomarcińskich znajdziesz TUTAJ.

Kierowcy muszą pamiętać, że tego dnia centrum Poznania będzie zamknięta dla samochodów. Które ulice i w jakich godzinach będą zamknięte i jakie zmiany będą w kursowaniu autobusów i tramwajów? Wszystkie te informacje znajdziesz TUTAJ.

/

/

news@lepszyPOZNAN.pl Foto: news@lepszyPOZNAN.pl

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz