K U L T U R A

Gruziński Balet Narodowy „Sukhishvili”

Narodowy Balet Gruzji "Sukhishvili"  Foto: materiały prasowe / FB / sukhishvilipolska/

Przeniesiony z 2021 roku Narodowy Balet Gruzji „Sukhishvili” wystąpi w poznańskiej Sali Ziemi w sobotę 30 października o godzinie 19:00.

Narodowy Balet Gruzji „Sukhishvili” to zespół taneczny będący kulturalną wizytówką państwa, z którego pochodzi. Został założony w 1945 roku w Tbilisi przez Iliko Sukhishviliego i Nino Ramishvili. Od tego czasu zyskał sławę nie tylko w kraju i Europie Wschodniej, lecz także na całym świecie. Tancerze i muzycy są przyjmowani bardzo ciepło również w Polsce i chętnie oraz często u nas goszczą. W samym 2016 roku dali w naszym kraju dwanaście występów.

Tym co przyciąga ludzi na przedstawienia gruzińskiej grupy, jest przede wszystkim bogaty i starannie przygotowany repertuar, na który składają się tradycyjna muzyka i bogactwo ludowych tańców. Należą do nich m.in. romantyczny i dostojny kartuli, żywiołowy i radosny aczaruli czy wojenny khorumi. Mimo, że same ich nazwy zazwyczaj niewiele mówią odbiorcom, to bez względu na to w jakim regionie świata są prezentowane, zawsze spotykają się z niezwykle pozytywnym odbiorem. To przykład tego, że muzyka i taniec, jak być może żadne inne ze sztuk, stanowią uniwersalny język wszystkich ludzi i nacji, bez względu na różnice językowe, kulturowe i geograficzne.

Na uwagę zasługują cieszące oko kostiumy tancerzy, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nawiązują do oryginalnych, tradycyjnych strojów z różnych części Gruzji. Dzięki nim widowisko staje się jeszcze bardziej atrakcyjne i rozbudzające wyobraźnię. Niezwykle ciekawie prezentuje się również choreografia. Oprócz tradycyjnych elementów tańca ludowego i współczesnego zawiera tak charakterystyczne dla tanecznej kultury Gruzji akrobacje i popisy atletyczne. Figury te wymagają od wykonawców wielkiej precyzji, zwinności i predyspozycji sportowych. Będąc na występie „Sukhishvili”, możemy więc zobaczyć prawdziwy festiwal podskoków, obrotów, akrobacji, a nawet fechtunku. Na długo w pamięć zapada taniec z szablami, który jest zaczerpnięty z dawnych parad wojennych.

Licząca obecnie ponad stu tancerzy grupa „Sukhishvili” nie jest na pewno typowym zespołem baletowym. Zamiast klasycznej elegancji i muślinowych strojów daje widzowi połączenie gruzińskiej żywiołowej tradycji muzycznej ze współczesnością. To sprawia, że nawet osobom nieprzepadającym za klasycznym baletem, występy grupy na długo zapadają w pamięć.

Gruziński Balet Narodowy „Sukhishvili”

Sala Ziemi
sobota, 30 października 2021, godzina 19:00

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / FB / sukhishvilipolska/

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz