K U L T U R A

Gadt, Chojnacki, Gradziuk w ramach JazZamek – zdjęcia

JazZamek #39 - Renaissance Gesualdo Gadt/Chojnacki/Gradziuk - CK  Foto: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

W ramach 39. odsłony cyklu JazZamek w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek wystąpiło trio Gadt/Chojnacki/Gradziuk. Muzycy zaprezentowali muzykę z płyty „Renaissance Gesualdo”, która jest inspirowana muzyką XVI wieku.

Carlo Gesualdo da Venosy, włoskiego kompozytora epoki renesansu stał się inspiracją do powstania albumu „Renaissance Gesualdo”. Program nawiązuje bezpośrednio do jego twórczości. Kompozytor to postać ekscentryczna i kontrowersyjna, do którego twórczości odwoływali się m.in.: Monteverdi i Jan Sebastian Bach. Gadt, Chojnacki i Gradziuk przedstawiają swoją opowieść z lekkością, inspirowani kompozycjami Gesualdo. Ich muzyczna koncepcja zakłada tłumaczenie renesansowej przeszłości na język współczesnej muzyki improwizowanej i jazzowej.

Dla improwizujących muzyków jazzowych renesansowe kompozyce stają się wyzwaniem. Spojrzenie na nie przez pryzmat współczesnej harmonii i całkowitej swobody wypowiedzi nie jest łatwe. Muzyka Gesualdo w ich wykonaniu jest pełen kontrastów, onieśmiela delikatnością, szeptami i współbrzmieniami, by za chwilę burzyć subtelność dźwiękiem chropowatym, przeszywającym.
Porusza do głębi, momentami onieśmiela. Bywa śmiała, czuła, zmysłowa a czasem zatrważa. Dla niektórych kontrowersyjna. Jaka będzie dla nas? O tym przekonać możemy się przychodząc na koncert.

Zespół wystąpił w składzie: Zbigniew Chojnacki – akordeon / elektronika, Krzysztof Gradziuk – perkusja i instrumenty różne oraz Anna Gadt – głos.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Ewelina Jaśkowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz