K U L T U R A

Jutro rozpoczyna się Festiwal Fabuły

Sala Wielka CK Zamek  Foto: Maciej Kaczyński / CK Zamek

Festiwal Fabuły 2022 to 4 dni spotkań i rozmów o literaturze; 16 różnorodnych wydarzeń z udziałem 45 gości (autorów/autorek, tłumaczy/tłumaczek, krytyków/krytyczek).

Fabuła potrzebna jest nam nie tylko do chwilowej, przyjemnej ucieczki przed trudną rzeczywistością, nie tylko dla (czasem łatwego) pocieszenia. Nowe historie o miłości i śmierci, krzywdzie i bohaterstwie, losy aktualnych wędrówek, kolejne końce świata trzeba ułożyć w dobrą opowieść. Ale nie chodzi o abstrakcje czy idee, nie o propagandę, lecz o świat wokół – by go zrozumieć, oswoić potrzebujemy języka i narracji. W kryzysie opieramy się odruchowo na tym, co niepozorne, ale trwałe. Codzienność, choć podważona, radykalnie się nie zmienia. To dobry moment, by ją docenić i spojrzeć na nią inaczej. Tegoroczny Festiwal Fabuły temu sprzyja. Autorkii autorzy nań zaproszeni opisują świat na wyciągniecie ręki, z bliska, boleśnie, bezpośrednio, intymnie. Doświadczone pisarki (współczesna proza stoi wybitnymi autorkami!) szukają formy: gatunku, bohaterki, narratorki. Debiutanci w prozie komplikują pytania o tożsamość lokalną, polską, europejską i brawurowo operują stylem. – tak na FF 2022 zaprasza kurator imprezy, prof. Marcin Jaworski (UAM).

W trakcie festiwalu odbędą się spotkania z gośćmi zza granicy: Douglasem Stuartem (Szkocja/USA) – autorem książki „Shuggie Bain” (Booker 2020), Kateryną Babkiną (Ukraina) – uhonorowaną w ubiegłym roku Nagrodą Angelusa za zbiór opowiadań „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”, Anną Bolavą (Czechy) – autorką powieści„W ciemność”, Christopherem Merrillem (USA) – pisarzem, poetą, eseistą i tłumaczem.

Odbędzie się także spotkanie z Joanną Bator („Gorzko, gorzko”), oraz na rozmowa z pisarkami: Julią Fiedorczuk („Pod słońcem”), DOMINIKĄ SŁOWIK („Samosiejki”) i SALCIĄ HAŁAS („Potop”);

W programie znajduje się również spotkanie z autorami i autorkami najciekawszych prozatorskich debiutów z dwóch ostatnich lat: Urszulą Honek („Białe noce”), Elżbietą Łapczyńską („Bestiariusz nowohucki”), Łukaszem Barysem („Kości, które nosisz w kieszeni”) i Bartoszem Sadulskim („Rzeszot”), oraz ze studentami sztuki pisania („Nocne czytanie: noc przed debiutem”), którzy zaprezentują swoje prozy – w różnych gatunkach i stylach, podejmujące rozmaite tematy (to teksty w toku, jeszcze pisane, zmieniane, dopiero przygotowywane do publikacji).

Odbędzie się cykl wykładów „Kanon od nowa”, czyli nowe interpretacje klasycznych dzieł: Agnieszka Gajewską opowie o Lemie, Błażej Warkocki i Tomasz Kaliściak „O wątkach nieheteronormatywnych w polskiej kulturze” a Jarosław Mikołajewski o nowym przekładzie „Boskiej Komedii” Dantego.

Gala Poznańskiej Nagrody Literackiej zwieńczy tegoroczny Festiwal Fabuły, a jeszcze przed nią zapraszamy na spotkania wokół PNL: rozmowę z nominowanymi do Nagrody-Stypendium im. S. Barańczaka: Anną Dżabaginą („Kalkowska. Biogeografia”), Urszulą Honek („Zimowanie”) oraz Maciejem Jakubowiakiem („Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”) i na dyskusję „Kogo obchodzą nagrody literackie”, w której udział wezmą: Inga Iwasiów, Maciej Jakubowiak, Grzegorz Jankowicz, Piotr Śliwiński.

Program dopełniają: studencka sesja krytycznoliteracka „Lektury Wywrotowe” oraz studencka nagroda literacka Z Buta.

Użyte w artykule zdjęcia: Maciej Kaczyński / CK Zamek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz