K U L T U R A

Do kogo należy Polska?

Do kogo należy Polska - wystawa w CK Zamek  Foto: materiały prasowe CK Zamek

60 propagandowych kartek pocztowych z Niemiec, Austro-Węgier, Rosji, Polski i Francji można oglądać na wystawie w Holu Wielkim CK ZAMEK. Ekspozycja ukazuje sytuację i nastroje Polaków w tym decydującym dla nieodległości czasie i unaocznia skomplikowaną pozycję w polityce międzynarodowej.

Wystawa “Do kogo należy Polska” bazuje na prywatnej kolekcji prof. dra Rudolfa Jaworskiego, która została uzupełniona egzemplarzami z polskich zbiorów bibliotecznych i muzealnych, m.in. Biblioteki Raczyńskich i Uniwersyteckiej a także Muzeum Warszawy.

Na krótko przed I wojną światową, a szczególnie po jej wybuchu, polskie dążenie zjednoczeniowe i niepodległościowe zyskały na znaczeniu i wywoływały żywą dyskusję: Do kogo właściwie należy Polska?

Wszystkie strony konfliktu uprawiały propagandę wizualną, co doprowadziło do regularnej „wojny na obrazy”. Kartka pocztowa – ulubione i często wykorzystywane, masowe medium – odgrywała tu rolę nie do przecenienia. Małe formatem propagandowe karty pocztowe przekazywały w formie wizualnej wyłaniające się w latach 1914-1918 koncepcje rozwiązania sprawy polskiej do sfery indywidualnego odbiorcy.

Celem wystawy jest umożliwienie przeglądu, propagowanych podczas I wojny światowej, wyobrażeń Polski i wykorzystywanych wówczas motywów. Ma ona pokazać różne aspekty „sprawy polskiej”: obok patriotycznej autoprezentacji Polaków, jak i sekundującej im perspektywy francuskiej, także punkt widzenia trzech mocarstw zaborczych: Rosji, Niemiec i Austro-Węgier. Dopiero zestawienie konkurencyjnych wobec siebie punktów widzenia daje wyobrażenie, jakie opcje były wówczas propagowane i jak zostały one zwizualizowane.

Wystawie towarzyszy konferencja naukowa „Kwestia polska w propagandzie w okresie pierwszej wojny światowej”

Wystawę można ją oglądać 22 stycznia do 11 lutego. Wstęp wolny.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe CK Zamek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz