Kobylepole

Budynki po Schroda’er Kreisbahn będą wyremontowane

Budynek wybudowany dla pracowników kolejki  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1

Budynki przy ulicy Folwarcznej, które zostały wzniesione dla pracowników dawnej Średzkiej Kolei Powiatowej, zostaną wyremontowane.

Modernizacja obejmie dwa sąsiadujące ze sobą budynki przy ul. Folwarcznej 19 i Folwarcznej 20. Wcześniejsze prace obejmowały tylko i wyłącznie montaż centralnego ogrzewania.

Prace przy ul. Folwarcznej na poznańskim Chartowie właśnie się rozpoczęły i już wkrótce możemy spodziewać się widocznych efektów – informuje Łukasz Kubiak z Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych – teraz zakres prac jest zdecydowanie szerszy i z pewnością poprawi jakość i estetykę obu nieruchomości.

Oba budynki powstały na początku XX wieku z myślą o pracownikach Średzkiej Kolei Powiatowej. Przez lata jeden z nich nieco się zmienił po położeniu tynku, który podczas rozpoczętego właśnie remontu, zostanie skuty odsłaniając pierwotną, ceglaną elewację. Drugi, nieco większy, niemal zachował swój pierwotny wygląd. Nie zmieniło się również ich przeznaczenie. Do dzisiaj są to budynki mieszkalne.

Przypomnijmy, że budowę linii Schroda’er Kreisbahn rozpoczęto w 1898 roku, a została oddana do użytku po niecałych 4 latach 23 czerwca 1902 roku. Kolejką można było jeździć między wsią Kobylepole a dzisiejszą stacją Poznań-Wschód. Na tej trasie położono szerokie tory. Druga linia została zbudowana między Kobylepolem a Środą, gdzie ułożono wąskie tory.

Więcej o linii dawnej Schroda’er Kreisbahn, czyli Średzkiej Kolei Powiatowej i budynkach z nią związanych przeczytacie klikając tutaj.

Podczas prac zostanie między innymi docieplony dach, ale też odrestaurowana będzie elewacja i wymiana stolarka okienna.

Budynki wymagały konkretnych działań w tym zakresie i na pewno mieszkańcy ucieszą się ze zmian, które zdecydowanie podniosą ich atrakcyjność – dodaje Łukasz Kubiak – istotną kwestią jest fakt, że dzięki zmianom nieruchomości będą spełniały obowiązujące obecnie normy cieplne.

Prace obejmą także klatki schodowe i teren dookoła budynków. Wymieniona zostanie również instalacja kanalizacyjna oraz wodociągowa w częściach wspólnych.

Prace mają się zakończyć się do końca 2022 roku. Inwestycja kosztować będzie ponad 3.500.000 złotych.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / tab 10.1, Stacja kolejki w Kobylepolu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz