Kobylepole POZnań

Wkrótce otwarte zostanie nowe schronisko dla zwierząt

Schronisko dl aZwierząt na Grunwaldzkiej  Foto: materiały prasowe / UMP

Zastępca prezydenta miasta, Bartosz Guss odwiedził poznańskie Schronisko dla zwierząt. Obecnie przy ul. Bukowskiej przebywa 89 psów i 140 kotów. Wkrótce wszystkie czworonogi przeniosą się do nowej siedziby. Budowa nowoczesnego obiektu przy ul. Kobylepole idzie zgodnie z planem.  

Liczba mieszkańców schroniska zmienia się każdego dnia. Codziennie przyjeżdżają nowe zwierzęta, inne są adoptowane lub odbierane przez swoich właścicieli. Obecnie poznańskie czworonogi mają do swojej dyspozycji obiekt o powierzchni 1 ha. Składają się na niego: 95 kojców adopcyjnych i 2 części przeznaczone do odbywania kwarantanny dla psów, 5 tymczasowych kontenerów dla kotów, budynek administracyjny ze szpitalikiem dla zwierząt, pomieszczenie dla wolontariuszy oraz wybieg dla psów.  

Wszystko wskazuje jednak na to, że już w lipcu tego roku zwierzęta przeprowadzą się do nowej siedziby. 

Schronisko przy ul. Bukowskiej istnieje od 1964 r. Było pierwszym zbudowanym od podstaw schroniskiem dla zwierząt w Polsce. W ciągu ponad 50 lat to miejsce bardzo się zmieniło. Jednak obiekt nie jest dostosowany do obecnych standardów. Brakuje w nim np. miejsca na rosnącą liczbę kotów. Już niedługo warunki życia zwierząt znacząco się poprawią. Bezdomne psy i koty przeniosą się do nowego schroniska. Cieszymy się, że ta ważna inwestycja przebiega zgodnie z planem – mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Budowa nowoczesnego schroniska dla zwierząt przy ul. Kobylepole rozpoczęła się w 2019 r. Pomimo pandemii i wprowadzanych ograniczeń, roboty budowlane przebiegają zgodnie z planem. Wybudowano już wszystkie obiekty: główny budynek, w którym znajduje się część biurowo – administracyjna, zaplecze socjalne dla pracowników i wolontariuszy, przychodnię weterynaryjną oraz zaplecze magazynowe, 2 budynki przeznaczone dla psów, pawilony dla kotów oraz zbiornik retencyjny, który w części będzie wykorzystywany do kąpieli dla psów. Utwardzono większość dróg i chodników oraz miejsca parkingowe. Obecnie trwają prace wykończeniowe i instalacyjne wewnątrz budynków oraz budowane są wewnętrzne ogrodzenia. Główny wykonawca czeka na sprzyjające warunki atmosferyczne, aby wykonać roboty wykończeniowe na zewnątrz obiektów.Na ten moment wszystko wskazuje na to, że prace zakończą się w terminie – pod koniec czerwca tego roku.

W nowym schronisku zlokalizowanym na powierzchni blisko 5 ha przewidziano miejsce na przyjęcie maksymalnie 300 psów i 300 kotów. Wszystkie zwierzęta będą miały zagwarantowany ciągły dostęp do ogrzewanych pomieszczeń. Możliwa będzie pełna izolacja zwierząt zdrowych od chorych, co zdecydowanie powinno poprawić ogólny stan zdrowia wszystkich czworonogów, a także skuteczność ich leczenia przez schroniskowych lekarzy weterynarii – w nowoczesnej i dobrze wyposażonej przychodni – wylicza Małgorzata Baum, kierowniczka Schroniska dla zwierząt w Poznaniu. 

Na budowie nowego schroniska bardzo zyskają koty. Zamiast obecnie wykorzystywanych tymczasowych, ciasnych baraków zaprojektowano dla nich obszerny szpital, który dzięki wydzieleniu siedmiu wyizolowanych pomieszczeń ułatwi zwalczanie wysoce zjadliwych chorób zakaźnych, które w warunkach schroniskowych nękają te zwierzęta, skutkując ich dużą śmiertelnością. Szpital będzie bezpośrednio skomunikowany z przychodnią weterynaryjną. Dla zwierząt zdrowych przeznaczonych do adopcji przewidziano cały pawilon z osiemnastoma słonecznymi pomieszczeniami, które zastąpią kilkunastometrową, zdecydowanie za ciasną jak na obecne potrzeby kociarnię, która funkcjonuje w obiekcie przy ul. Bukowskiej.

W nowym miejscu zwierzęta będą miały bezpośredni dostęp do przestronnych wybiegów i spokojnych, zadrzewionych terenów spacerowych, co umożliwi ich skuteczną socjalizację. Zaplanowano także przestrzeń umożliwiającą komfortowe warunki edukacji dzieci i młodzieży w sali wyposażonej w multimedia.

Zakładamy, że uruchomienie nowoczesnego obiektu przyciągnie w przyszłości prywatnych inwestorów, którzy zainteresują się uruchomieniem w bezpośrednim sąsiedztwie schroniska usług przeznaczonych dla osób posiadających zwierzęta. Jest to możliwe, ponieważ wokół nowego schroniska jest jeszcze sporo wolnej przestrzeni. Chcemy, aby schronisko stało się w ten sposób częścią większego zespołu obiektów, który będzie przyciągał nie tylko osoby zainteresowane adopcjami czy wspieraniem czworonożnych podopiecznych, ale również właścicieli zwierząt, chcących skorzystać np. z nowoczesnych wybiegów dla psów, psiego fryzjera czy samoobsługowej myjni dla psów – tłumaczy Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych.

Budową nowego schroniska dla zwierząt zajmuje się firma Pekabex Bet S.A. Łączny koszt inwestycji to 38 mln zł. 

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe / UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz