POZnań

Budki lęgowe w poznańskich parkach

Park w Antoninku - jego remont został dofinansowany z PBO  Foto: fb / Antoninek

Zarząd Zieleni Miejskiej wyznaczył w poznańskich parkach miejsca dla 60 budek lęgowych. Konstrukcje pojawią się na drzewach w czterech miejscach.

Budki lęgowe zamontowane zostaną w parkach im. J. Kasprowicza i Manitiusa, na placu Nowakowskiego oraz przy skwerze im. Focha. Miejsca zostały wyznaczone po konsultacji z ornitologiem, który wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej przeprowadził analizę terenu. 

Na drzewach pojawią się budki typu A, w których często gnieżdżą się m.in. sikory bogatki, sikory modre i muchołówki. Zawisną także budki typu B, do których chętnie wprowadzą się głównie szpaki, chociaż spotkać można w nich także mazurki. Zamontowana zostanie również budka lęgowa dla pustułki.

Wieszaniem konstrukcji na terenie poznańskich parków zajmą się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego, po wcześniejszej konsultacji z ornitologiem. To ważne, ponieważ nie wystarczy zamontować budek na drzewach, aby zasiedliły je ptaki. Należy je zamontować na odpowiedniej wysokości – w miejscach, które nie będą zaburzać ptasiego spokoju.

Budki powinny pojawić się w parkach do końca lutego. 

Użyte w artykule zdjęcia: fb / Antoninek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz