Centrum

Będzie się działo! Znamy zwycięzców lokalnych inicjatyw osiedlowych

Zabawa na Gołebiej  Foto: facebook

Znane są już projekty, które zwyciężyły w ramach konkursu na Lokalne Inicjatywy Osiedlowe dla śródmieścia. Poznaniacy będą mogli brać udział w licznych na piknikach, spotkaniach integracyjnych, grach terenowych czy zajęciach sportowych.

Festyn "Stary Marych wiecznie żywy" - Poznań 07.06.2014 r.“Łazarskie, Staromiejskie i Wildeckie Inicjatywy Osiedlowe” to projekt zainicjowany przez radnych osiedlowych, który był realizowany we współpracy z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. Każdy mieszkaniec Łazarza, Wildy lub Starego Miasta mógł zgłosić pomysł na organizację projektu, eventu czy wydarzenia na swoim osiedlu. Teraz komisja konkursowa, wyznaczona dla każdego z osiedli, zadecydowała o tym, które z nich zostaną zrealizowane w Poznaniu.

Do Konkursu Staromiejskie Inicjatywy Osiedlowe wpłynęło prawie 30 wniosków. Rada Osiedla wyróżniła 8 projektów, ale postanowiła też dostępne środki podzielić na 2 tury – w pierwszej nagradzając te wnioski, które realnie wpłyną na integrację mieszkańców i obywać się będą na nieodkrytych magicznych podwórkach.

Kolorowe ekologiczne działania podwórkowe, cykl tanecznych spotkań tango milonga, a także historyczny rzemieślniczy wehikuł czasu, który przeniesie ulicę Gołębią w czasy Średniowiecza to niektóre ze zwycięskich projektów, które z pewnością zyskają sobie przychylność wielu mieszkańców miasta.

Poziom merytoryczny większości propozycji był bardzo wysoki, ale zależy nam na aktywnym uczestnictwie w realizowanych przedsięwzięciach, tak by poznaniacy mieszkający na Starym Mieście czuli się gospodarzami swojego fyrtla i byli odpowiedzialni za wspólną przestrzeń – podkreśla Zbigniew Burkietowicz, przewodniczący Zarządu Osiedla Stare Miasto.

Szczególnie ważny dla radnych okazał się projekt: “Stare, Nowe, kolorowe”. Animacje podwórkowe, który zakłada integracje mieszkańców konkretnych kamienic poprzez zaangażowanie ich w odnowę swoich podwórek. Działania polegać będą na upiększaniu dziedzińców, odnawianie elementów małej architektury oraz murków wokół nich. Dodatkowo planuje się umieścić na podwórkach tablice informacyjne dotyczące segregacji odpadów i ekologii oraz posadzić zieleń (kwiaty i krzewy).

Warty zauważenia jest także projekt „Portal do średniowiecza”, gdzie na ulicy Świętosławskiej i Gołębiej przeniesiemy się dawne czasy: bajarze stworzą klimat dawnych ulicznych opowiadaczy, będą pokazy średniowiecznej sztuki barwierskiej, będzie można poznać tajniki skryptorium i sztukę lepienia garnków. Magię miejsca podkreślą występy zespołu muzyki dawnej. W przedsięwzięciu brać będą udział staromiejscy lokalni przedsiębiorcy.

Golebia inspiruje

Dzięki konkursowi sporo będzie się działo na Łazarzu. Społecznościowe przejazdy wrotkarskie Poznań Night Skating, gra terenowa “Patroni Łazarskich Ulic” czy sąsiedzkie przygotowania – Sylwester na Skwerze 2016/2017 – to jedne z projektów, które zyskały przychylność osiedlowej komisji konkursowej. Nowością będą również I Łazarskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej czy półkolonie, dzięki którym będzie można odbyć kulinarną podróż przez 6 kontynentów.

Na atrakcje będą mogli liczyć również mieszkańcy Wildy. Festyny rodzinne, wildecki Jarmark Na Mikołajki, wildecki bieg śniadaniowy czy cykl warsztatów integracyjnych dla kobiet “Wilda Pani” to tylko niektóre z nich.

Festyn zorganizowany przez Rade Osiedla Stare Miasto - Stary Marych Wiecznie żywy

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz