Sport

Będzie bieg Poznańskiego Czerwca

II Poznański Bieg Niepodległości  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

10 km indywidualnie lub 5 x 2 km w sztafecie Pamięci pokonają zawodnicy, którzy wystartują w biegu Poznański Czerwiec ’56, upamiętniającym pierwszy niepodległościowy zryww powojennej Polsce. Bieg wystartuje z historycznego miejsca – bramy zakładów im. H. Cegielskiego, rywalizacja zakończy się w równie znanym z tamtych wydarzeń miejscu – dawnej zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej.

Celem biegu, poza sportową rywalizacją będzie szerzenie wiedzy o czerwcowym strajku i jego konsekwencjach dla dzisiejszych pokoleń Polaków. ruszyły na stronie: www.biegczerwca56.pl

Zawodnicy wystartują spod bramy Zakładów im. Cegielskiego w niedziele 24 czerwca o godzinie 11. Organizatorzy wyznaczyli dystans równo 10 km, będzie on możliwy do pokonania w dwóch wariantach: bieg indywidualny oraz Sztafeta Pamięci Czerwca ’56.

W specjalnie zorganizowanych strefach dochodzić będzie do zmiany zawodników. Czas trwania, trasa oraz meta będą wspólne zarówno dla biegaczy indywidualnych, jak i zespołów sztafetowych. Meta biegu zostanie zlokalizowana w rejonie historycznej dla tamtych wydarzeń zajezdni tramwajowej przy ulicy Gajowej. Trasa biegu zahaczy o punkty związane z historią czerwcowych wydarzeń. Organizatorzy umożliwią start młodzieży w wieku od 16 roku życia w biegu indywidualnym i w sztafecie.

Jest to wydarzenie masowe, które – mamy nadzieję – wyjdzie poza teren Wielkopolski i przyczyni się do propagowania wiedzy o tamtych wydarzeniach. Jest to ważne zarówno dla nas, jak i dla kombatantów. Dodatkowo – dzięki biegowi jest szansa na zebranie sumy przeznaczonej na tak potrzebną renowację grobów bohaterów czerwca 1956 r. – mówi Tomasz Łęcki – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Ewelina Jaskowiak

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz