Sport

Mistrzostw Europy w zapasach

KLZ: WKS Grunwald - MKZ Unia Racibórz  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Rosja będzie organizatorem Mistrzostw Europy w zapasach. Zawody rozegrane zostaną w Kaspijsku w Republice Dagestanu w dniach 30.04-6.05.2018

Kaspijsk jest kolebką zapasów w stylu wolnym w Rosji. To właśnie tam od lat trenują nasi reprezentanci.

W zawodach wystąpią reprezentanci wielkopolski. Wywodzący się z Poznania nowy trener reprezentacji w zapasach kobiet Piotr Krajewski do składu powołał Mistrzynię Europy sprzed roku Monikę Michalik, która wystąpi w kategorii 68 kg. W wadze 72 kg wystąpi Agnieszka Wieszczek – Kordus, która doskonale prezentuje się po powrocie do kadry. W tym roku zdobyła srebrny medal w turnieju w Kijowie i złoty na zawodach w Bułgarii. Tym samym będzie jedną z głównych kandydatek do miejsca na podium.

Obie zawodniczki reprezentują WZS WKS Grunwald Poznań. Z poznańskiego wojskowego zespołu sportowego w wadze 53 kg wystąpi jeszcze Katarzyna Krawczyk doskonale znana poznańskim kibicom z występów w Krajowej Lidze Zapaśniczej.

Dla trenera Piotra Krajewskiego będzie to debiut w imprezie mistrzowskiej seniorek. Jak zapewnił wszystkie zawodniczki przepracowały solidnie okres przygotowawczy i powinny włączyć się do walki o medale.

Również nowy trener w zapasach w stylu klasycznym wywodzący się z Rosji Chazbulat Bazorkin powołał dwóch zawodników KS Sobieski Poznań Edgara Babayana (82 kg) i Tadeusza Michalika (87 kg). Edgar podobnie jak Agnieszka Wieszczek-Korus wygrał turniej w Sofii i zapowiada walkę o złoty medal.
W 2016 zdobył tytuł wicemistrza Europy a przed rokiem był na 5 miejscu. Tadeusz Michalik to brązowy medalista Mistrzostw Europy z 2016 roku.

W składzie wywodzącego się właśnie z Dagestanu trenera zapaśników w stylu wolnym Jusufa Abdusalomowa wystąpi w kategorii 125 kg Robert Baran (LKS Ceramik Krotoszyn) wicemistrz Europy 2016 i olimpijczyk z Rio 2016. Robert od niedawna jest również zawodnikiem Wojskowego Zespołu Sportowego w Poznaniu.

Warto dodać jeszcze zmiany jakie nastąpiły od nowego roku w zapasach. Poza korektami w przepisach walk zmienione zostały kategorie wagowe, których będzie teraz po 10 w każdym stylu. Nie zmieniła się liczba kategorii olimpijskich i jest ich po 6 jak do tej pory. Już wcześniej MKOl obniżył liczbę zawodników startujących w zapasach pozostawiając łącznie 18 kategorii olimpijskich.

Ponadto zawodnicy nie będą w danej kategorii rywalizować jednego dnia. Pierwszego dnia odbywać się będą kwalifikacje i walki półfinałowe. Następnego walki repasażowe a wieczorem finałowe. Nowością jest też waga zawodników przed walkami zarówno pierwszego jak i drugiego dnia.

tekst: Krzysztof Kłosek

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter, materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz