BizNews

Autobusy z Poznania dla Sosnowca

Solaris urbino 12 hybrid  Foto: Solaris

Kolejne produkowane pod Poznaniem autobusy jeździć będą wkrótce w Sosnowcu. Tamtejsze Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej podpisało umowę ze spółką Solaris Bus & Coach umowę na dostawę kolejnych pojazdów, ale tym razem bateryjnych.

Autobusy tej marki są już dobrze znane w Sosnowcu. Jeszcze w tym miesiącu trafi tam ostatnia partia solarisów urbino 12, które są częścią zamówienia na 24 takie autobusy. Gdy to nastąpi jeździć będzie w tym mieście 110 autobusów z logo Solarisa.

Producent autobusów podpisał właśnie kolejną umowę z przewoźnikiem z Sosnowca na dostawę trzech autobusów bateryjnych.

Solarisy urbino 12 electric będą pierwszymi autobusami elektrycznymi w Sosnowcu. To pierwszy krok w kierunku obniżenia zanieczyszczeń powietrza na terenie aglomeracji.

Nowe autobusy zasilane będą przez silnik centralny oraz osprzęt elektryczny polskiego producenta firmy Medcom z funkcją odzysku energii elektrycznej podczas hamowania. Baterie o pojemności 200 kWh ładowane będą za pomocą złącza Plug-in ładowarkami dwuzakresowymi o mocy 80 kW i 40 kW. Autobusy przystosowane zostaną również do wyposażenia ich w przyszłości w ładowanie pantografowe, dzięki czemu baterie będą mogły zostać doładowane także podczas trasy w mieście.

Dla wygody pasażerów wyposażane będą w automatyczną klimatyzację oraz oświetlenie LED. Będą także wyposażone w specjalnie oznakowaną przestrzeń dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych.

Tak jak poprzednie Solarisy dla Sosnowca, tak i te wyposażone zostaną w alkolock, z którego kierowca zobowiązany jest skorzystać przed uruchomieniem pojazdu – podkreśla Mateusz Figaszewski ze spółki Solaris Bus & Coach – jest to dodatkowe wyposażenie zwiększające bezpieczeństwo na drogach.

Użyte w artykule zdjęcia: Solaris, PKM Sosnowiec

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz