BizNews

Mali programiści opanowali Cognifide

Finał Akademii Scottie Go  Foto: Magdalena Owsiana Cognifide

W poniedziałkowe popołudnie spółkę informatyczną Cognifide odwiedzili niecodzienni goście – najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21. Podczas finału projektu „Akademia Scottie Go” mali programiści zwiedzili siedzibę firmy, odebrali pamiątkowe dyplomy i pochłonęli słodkie wypieki przygotowane przez poznańską „Dobrą Kawiarnię”. W biurowcu Murawa Office Park zobaczyli także, jak pracują i odpoczywają dorośli informatycy oraz zagrali w grę logiczną GO.

„Akademia Scottie Go!” to kolejny projekt pracowników Cognifide, tworzących na co dzień innowacyjne aplikacje internetowe dla największych światowych marek. Wspólnie z nauczycielami Pauliną Nowak i Krzysztofem Szubielskim, opiekunami grupy 6-latków ze Szkoły Podstawowej nr 21, wolontariusze firmy przygotowali oraz poprowadzili zajęcia z nauki programowania dla najmłodszych. Od kwietnia do maja br. 25 uczniów poznawało podstawy programowania, sterując bohaterem innowacyjnej gry „Scottie Go” – uroczym kosmitą, który wylądował na ziemi.

W 2015 roku po raz pierwszy przygotowaliśmy warsztaty z programowania dla dzieci naszych pracowników oraz podopiecznych Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda”. Zajęcia prowadzone przez Pawła Cegielskiego, kierującego działem Inżynierii Systemów, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem uczestników, co zainspirowało mnie do rozszerzenia tego pomysłu i zgłoszenia projektu „Akademia Scottie Go” do realizacji w ramach naszego budżetu CSR – wyjaśnia Albert Cenkier, dyrektor techniczny Cognifide i jeden z inicjatorów akcji.

„Scottie Go” to polska gra do nauki programowania dla najmłodszych, połączenie klasycznej planszówki z nowoczesną grą mobilną. Składa się z pudełka z kartonowymi klockami oraz aplikacji na komputery lub tablety. Aplikacja wykorzystywana w grze stawia przed kosmitą Scottiem rozmaite wyzwania. Gracz steruje tytułowym bohaterem układając klocki w odpowiedni sposób. Tak „napisany” program skanuje się następnie za pomocą aplikacji i sprawdza, czy problem został prawidłowo rozwiązany. Łącznie w grze jest do wykonania kilkadziesiąt różnych zadań.

Nasza szkoła zakupiła grę „Scottie Go!”, a Cognifide wyposażyło uczestników zajęć w tablety i oddało nam do dyspozycji aż 10 wolontariuszy – swoich programistów, kierowników i dyrektorów. Uczniowie z wielkim entuzjazmem przyjęli zajęcia z ekspertami. Pracownicy rewelacyjnie poradzili sobie z nową rolą nauczycieli. Cieszę się, że są w Poznaniu firmy, które wspierają rozwój dzieci już na etapie przedszkolnym. Wierzę, że ten projekt był dopiero początkiem dobrych praktyk, jakie można organizować w Poznaniu – mówi Krzysztof Szubielski.

W poniedziałkowe popołudnie w Cognifide było wyjątkowo gwarno. Najmłodszych programistów interesował każdy kąt firmy. Największą atrakcją, oprócz słodyczy, okazał się pokój, w którym „jest przechowywany Internet”, prezentacja „Co można zaprogramować?” oraz ogromna przestrzeń kuchenna z pufami, piłkarzykami i stołem do ping-ponga.

Zdobyty w 2015 r. tytuł Ambasadora Zarządzania Wiedzą zobowiązuje. Od lat dzielimy się naszymi doświadczeniami z profesjonalistami podczas konferencji czy meetupów, a także ze studentami i uczniami szkół ponadpodstawowych na terenie Wielkopolski – mówi Marcin Stańczyk, dyrektor zarządzający Cognifide Polska. – Mimo sporej praktyki w nauczaniu, zajęcia z 6-latkami były dla nas ogromnym wyzwaniem, które przyniosło nam mnóstwo radości i osobistej satysfakcji. Sukces akcji potwierdził, że warto promować zdobywanie wiedzy o nowoczesnych technologiach już od najmłodszych lat, wyrównując przy tym edukacyjne szanse dzieci z różnych środowisk. Dlatego nasz zespół zamierza dalej angażować się w takie projekty jak Akademia Scottie Go!, Devoxx4Kids oraz podobne do nich inicjatywy.

W Cognifide pracuje obecnie około 250 osób, z czego ponad 200 tworzy zespół w Poznaniu. W ciągu ostatnich 3 lat zatrudnienie w poznańskim biurze zwiększyło się trzykrotnie. Firma zatrudnia i wspiera w rozwoju ludzi z pasją, zarówno doświadczonych programistów, jak i osoby młode, rozpoczynające dopiero swoją karierę zawodową. Cognifide ściśle współpracuje z poznańskimi uczelniami wyższymi, organizuje staże i praktyki oraz warsztaty i wykłady dla studentów. Firma aktywnie wspiera inicjatywy środowiska informatycznego, angażując się m.in. w organizację i sponsorowanie konferencji branżowych (GeeCON, 33rd Degree, Devoxx4Kids Poznań, Rails Girls Poznań), zawodów (Testing Cup, Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym) czy spotkań grup programistycznych (Frontownia, JUG, meet.js, Poznańska Grupa .NET, PTaQ Group). Dotychczasowa szeroka działalność społeczna i charytatywna, podejmowana nie tylko z inicjatywy firmy, ale także jej pracowników, zaowocowała stworzeniem kompleksowego programu CSR i wolontariatu pracowniczego. Firma współpracuje z takimi organizacjami, jak Centrum Wspierania Rodzin “Swoboda” w Poznaniu, Dobra Spółdzielnia Socjalna czy Stowarzyszenie Na Tak.

Użyte w artykule zdjęcia:

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz