Centrum

Archeolodzy mają pierwsze znaleziska ze Starego Rynku

Wykopaliska na poznańskim Starym Rynku - maj 2015  Foto: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu / K. Zisopulu-Bleja

Wykopaliska na poznańskim Starym Rynku - maj 2015 Foto: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu / K. Zisopulu-BlejaSą pierwsze, obiecujące efekty prowadzonych na Starym Rynku wykopalisk archeologicznych. Odkryto już kilkadziesiąt niewielkich zabytków z różnych wieków. Jednym z ciekawszych do tej pory znalezisk jest moneta wybijana w czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Zaraz po zdjęciu kostki brukowej oczom archeologów ukazała się silnie przemieszana, przez liczne przebudowy powierzchni Rynku, ziemia. Choć nie dotarli oni jeszcze do warstw nienaruszonych odkryli oni kilkadziesiąt niewielkich zabytków z różnych wieków prawdopodobnie od XVII do XIX stulecia. Są to między innymi kule do muszkietów, guziki, gwoździe i wiele przedmiotów, których korozja uniemożliwia na razie identyfikację. Być może po zabiegach konserwatorskich dowiemy się o nich nieco więcej.

Wśród tej masy jest też i prawdziwa perełka. To moneta, którą wybijano w czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego, a więc tak zwany szeląg z 1768 roku. Jego identyfikacji dokonał Zbigniew Bartkowiak, muzealny numizmatyk. Monet jest zdecydowanie więcej, ale większość wymaga oczyszczenia.

Pomocny w czasie prac był również detektor metalu. Niektóre z zabytków nie są większe od paznokcia, więc łatwo je przegapić. Dlatego za pomocą tego urządzenia sprawdzane są dodatkowo hałdy ziemi.

Teraz na obszar wykopalisk wkroczą specjaliści z aparaturą do badań geofizycznych. Po nich rozpoczną się wykopaliska.

Znalezione przez nas zabytki jednoznacznie wskazują, że badane przez nas miejsce od stuleci pełniło funkcje handloweopowiada Magdalena Poklewska-Koziełł z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu – pośród straganów przepychały się tłumy klientów i kupców – część z nich w ferworze zakupów zdarzało się zgubić monety i inne przedmioty.

Moneta Stanisława Augusta Poniatowskiego – szeląg z 1768 roku Foto: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu / K. Zisopulu-Bleja

2 komentarzy

kliknij by dodać komentarz


  • dziwne ze zaraz po zdjeciu kostki okazaly sie skarby,nikt nigdy nie rozebral kostki? po wojnie byla nienaruszona? szok ! jak to sie stalo ze przez tyle lat ta kostka byla nienaruszona?