BizNews

Amica kupiła angielską firmę

Testowanie produktów Amica  Foto:

Wielkopolski producent sprzętu AGD sfinalizował największą w swojej ponad 70-letniej historii akwizycję. Dzięki transakcji o wartości 147 mln zł Amica nabyła spółkę z Wielkiej Brytanii i wzmacnia umacnia swoją pozycję w Europie Zachodniej.

Amica Wronki zawarła umowę, na mocy której stała się właścicielem 100 procent udziałów w CDA Group Ltd z siedzibą w hrabstwie Nottinghamshire. Uzgodniona cena 24,3 mln funtów – w przeliczeniu na polską walutę to ponad 147 mln PLN – będzie płatna w 3 transzach do roku 2017, z czego pierwsza transza (87,6 procent wartości transakcji) została już zapłacona.

Dzięki przejęciu CDA umacniamy pozycję Grupy Amica w Europie Zachodniej i realizujemy strategię dywersyfikacj w i geograficznej. Transakcja zapewnia nam 4 razy wyższe obroty w Wielkiej Brytanii i 10-procentowy zrost przychodów Grupy Amica, nie licząc zakładanych przyszłych wzrostów z tytułu efektów synergii. Nasza ekspansjaw Europie Zachodniej nabiera tempa – mówi Jacek Rutkowski, Prezes Zarządu Amica Wronki SA.

Źródłem finansowania transakcji są 7-letnie obligacje o wartości 111 mln PLN oraz środki własne (mimo transakcji Spółka utrzymuje niskie wskaźniki zadłużenia). To już drugie przejęcie zagranicznej spółki przez polską firmę na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy – w sierpniu br. Amica nabyła udziały francuskiego dystrybutora sprzętu AGD – Sideme SA Societe Industrielle d’Equipement Moderne.

Nabycie udziałów angielskiej firmy jest historycznym wydarzeniem w dziejach polskiej spółki i odzwierciedla wzrost znaczenia Grupy Amica na rynku europejskim w ostatnich latach. Rynek brytyjski to drugi pod względem wielkości rynek AGD w Europie, którego roczna wartość to około 24 mld zł.

CDA Group Ltd to zyskowna firma handlowa, która zdobyła mocną pozycję rynkowąw Wielkiej Brytanii, gdzie jest doceniana za jakość i design produktów sprzedawanych pod markami CDA i Matrix. W roku obrotowym 2014/2015, zakończonym wczoraj (30.11.2015), spółka CDA osiągnęła 43 mln funtów przychodów (ponad 250 mln zł). Spółka nie posiada zadłużenia, jej zasoby gotówkowe to 7 mln GBP (42 mln zł).

Z kolei sprzedaż Amiki na tym rynku wzrosła w okresie trzech kwartałów 2015 roku o 20 procent w ujęciu rok do roku. W całym 2014 roku obroty na rynku brytyjskim miały wartość blisko 70 mln PLN, rosnąc z poziomu 34 mln PLN zanotowanym w roku 2013.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz