BizNews

Kłopoty Merlina?

Merlin.pl znów zmieni właściciela?  Foto: Google Street View

Czyżby czarne chmury gromadziły nad sklepem internetowym Merlin? Ta poznańska firma od kilku miesięcy ma nie płacić swoim kontrahentom, od kilku miesięcy nie odprowadza składek do ZUS, a ostatnio spóźnia się także z wypłatami dla swoich pracowników. Władze firmy tłumaczą opóźnienia między innymi zajęciem konta bankowego przez komornika.

Właścicielem Merlina jest spółka Czerwona Torebka należąca do Mariusza Świtalskiego. Kilka miesięcy temu spółka sprzedała sieć sklepów Małpka Express. Nowym właścicielem została zarejestrowana na Cyprze spółka Forteam Investments Limited. Przejęciem Merlina zainteresowany był natomiast poznański Tell. Firma ta do połowy października miała wyłączność w negocjacji przejęcia 100% spółki Merlin.pl o łącznej wartości nominalnej 1.857.700 złotych.Tell jednak zrezygnował i do transakcji nie doszło.

Zadłużenie Merlina wobec ZUS potwierdziliśmy w dwóch niezależnych źródłach – informuje Gazeta Prawna – z tego powodu osoby przebywające na zwolnieniach, czy to chorobowych, czy macierzyńskich, nie otrzymały zasiłków za październik. Jak mówi nam jeden z pracowników, ostatnie składki, o których wie, firma odprowadziła w czerwcu. Czy płaciła później? Nie wiadomo.

Pracownicy sklepu internetowego nie otrzymali na czas październikowych wypłat i zostali podzieleni na trzy grupy. Zarabiający najmniej mieli dostać swoje pensje w całości, otrzymujący średnie wynagrodzenie dostali tylko 70%, pozostali nie otrzymali nic. Szefowa działu HR sytuację tę tłumaczyła zajęciem rachunku bankowego przez komornika. Ten jednak nie może zgodnie z prawem zajmować knot przeznaczonych na pensje pracowników.

merlin.pl - zrzut ekranu 19.11.2015

Pierwsi wierzyciele złożyli już do poznańskiego sądu wnioski o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku. Z czterech takich pism jedno zostało wycofane przez wierzyciela po porozumieniu ze sklepem internetowym. Cytowany przez Gazetę Prawną sędzia Przemysław Nowacki potwierdza, że jeden wniosek został już skierowany przed sąd, dwa kolejne są w trakcie weryfikacji.

Łączne zadłużenie poznańskiej spółki wobec kontrahentów to przynajmniej kilka milionów złotych. Czerwona Torebka, do której należy Merlin, wykazała w pierwszym półroczu 2015 roku około 15.000.000,00 złotych straty ze sprzedaży. Merlin.pl to obok empik.com nadal najpopularniejszy sklep internetowy w Polsce w kategorii literatura, muzyka, filmy.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz