BizNews

Poznańska spółka inwestuje w branżę paliwową

Torpol z zyskiem i norweskimi kontraktami  Foto: Torpol

Poznańska spółka Torpol przejęła Dimark Oil&Gas, która zajmuje się projektowaniem, produkcją i montażem instalacji do uzdatniania ropy naftowej i gazu ziemnego.

Podjęliśmy decyzję o dywersyfikacji naszej działalności, wykorzystując szansę przejęcia Dimark Oil&Gas do budowy kompetencji w dochodowej branży instalacji do uzdatniania ropy i gazu – mówi Tomasz Sweklej, prezes Torpolu – dzięki naszemu wsparciu spółka będzie mogła uczestniczyć w dużo większych projektach, na których marża jest wyższa niż na rynku budowlanym, liczymy również na synergię na rynku norweskim.

Inżynierowie spółki Dimark Oil&Gas mają doświadczenie przy budowach wykonywanych dla PGNiG oraz Gaz-System. Firma może samodzielnie realizować cały proces inwestycyjny od koncepcji poprzez zaprojektowanie, produkcję, wykonanie, budowę rozruch i serwis wszelkich instalacji branży gazu ziemnego i ropy naftowej, a także przemysłowej chemicznej i petrochemicznej.

Torpol rozwija równolegle swoją norweską spółkę. Dołączył właśnie do niej Geir Aarstad, który przez wiele lat kierował zarządem Skanska Norge, zasiadał również w radach nadzorczych spółek Skanska w Skandynawii, Finlandii, Danii i Polsce. W latach 2009-2011 kierował Al Rahji, generalnym wykonawcą z Zatoki Perskiej, o rocznych przychodach około 8.000.000.000 dolarów. Teraz został przewodniczącym Rady Nadzorczej Torpol Norge.

Geir Aarstad

Ponad 50% dużych projektów infrastrukturalnych w Norwegii jest realizowanych przez międzynarodowych wykonawców, dotyczy to zwłaszcza prac, które wymagają specjalistycznych maszyn torowych – wyjaśnia Geir Aarstad – tutaj Torpol Norge posiada przewagę konkurencyjną dzięki wsparciu spółki matki. Torpol powinien być konkurencyjny na norweskim rynku również ze względu na niższe koszty. Przed rynkiem kolejowym jest wyjątkowa perspektywa, a ogólna percepcja Polaków, a zwłaszcza Torpolu, dzięki już zrealizowanym projektom jest dobra.

Prezesem zarządu Torpol Norge został Piotr Sarnowski, dotychczas sprawujący funkcję dyrektora ds. rozwoju rynków zagranicznych w Torpolu. Wcześniej związany był ze spółkami z grupy Skanska i Pol-dróg, na stanowisku m.in. prezesa i wiceprezesa zarządu. Piotr Sarnowski jest absolwentem Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ukończył również studia uzupełniające International Institute for Management Development w Lozannie.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz