K U L T U R A

13. edycji Enter Enea Festivalu z darmowym koncertem

12. Enter Enea Festival - Marialy Pacheco & Omar Sosa Foto: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Koncerty Big Bandu Solna i Sonara z udziałem Leszka Możdżera i międzynarodowego projektu Andrés Coll Odyssey oraz inauguracja nowego obiektu: …siała Baba mak… Izabelli Gustowskiej w Poznań Visual Park uświetniona występem Chóru Pogłosy i Malwiny Paszek otworzą tegoroczny program Enter Enea Festival w niedzielę, 4.06. Wstęp na wszystkie niedzielne wydarzenia jest wolny.

Dzięki wsparciu Miasta Poznań i Enea, sponsora tytularnego Enter Enea Festival zapraszamy w tym roku na dzień otwarty łączący wydarzenia muzyczne i sztuki wizualne. Wstęp na niedzielny program jest wolny, karnety i bilety obowiązują na koncerty w dniach 5-7.06.2023. 

Pierwszym koncertem, na otwarcie sceny 13. edycji Enter Enea Festival w niedzielne popołudnie 4.06.2023 o godz. 18:00 będzie wspólny koncert uczniów, pedagogów i absolwentów POSM II st. im. M. Karłowicza: Big Bandu Solna i docenionego już w rozmaitych konkursach zespołu Sonar z gościnnym udziałem Leszka Możdżera.

Enter (*wejście, wprowadzenie*), jak sama nazwa wskazuje, obok możliwości przedstawienia publiczności artystów z najodleglejszych zakątków świata, miał być portalem dla twórców i muzyków, wsparciem ich aspiracji i marzeń przy jednoczesnym nadaniu rozpędu w podążaniu ich obraną, życiową drogą. 

W programie usłyszymy m.in. Lester Leaps In, Shiny Stockings, czy Freckle Face.

Zaraz po nich, o godz. 19:00 Andrés Coll Odyssey wprowadzi nas do rozgrzanego słońcem muzycznego ogrodu wolności, w którym poczujemy zapach rytualnego, awangardowego jazzu. Ten czteroosobowy skład, w którym usłyszymy m.in. Mateusza Smoczyńskiego, łączy kulturę Ibizy, Europy Wschodniej i Maroko w nowoczesnym brzmieniu, które porusza słuchaczy w rytmie rodzimych pulsów tych egzotycznych miejsc.

Muzyka zespołu przekonuje autentycznością lokalnych brzmień, wśród których dorastali artyści. Wywodzące się ze wspólnych korzeni rytmy północnoafrykańskiej Gnawy, hiszpańskiej Ibizy i wschodnioeuropejskiego folku przeplatają się ze sobą, dzieląc tę samą energię pierwotnej wibracji.

Muzycy nie tylko łączą na powrót kultury, ale są też orędownikami artystycznej swobody wyrażanej w żarliwym uniesieniu intuicyjnej improwizacji opartej na archaicznych rytmach, które jak obiecują, wprowadzą słuchaczy w stan poczucia wyzwolenia i wewnętrznej jedności. 

…siała Baba mak… w Poznań Visual Park 

Czerwcowy wieczór, 4 czerwca zwieńczy inauguracja nowej instalacji w kolekcji Poznań Visual Park, otwartym parku obiektów artystycznych kuratorowanym przez Katarzynę Jankowiak-Gumną i prowadzonym przez ABC Gallery we współpracy z Fundacją Europejskie Forum Sztuki: “…siała Baba mak…” prof. Izabelli Gustowskiej.

Ośmiometrowa makówka wyrastająca z zaprojektowanej łąki z czerwonymi makami tworzy pewnego rodzaju odgrodzoną  strzeszyńską  wyspę Lemnos. Kiedy zbliżymy się do niej niezależne od baterii słonecznej dodatkowe  czujniki rozświetlą makówkę i usłyszymy ludową pieśń o silnej Babie, która siała mak − o instalacji powiedziała prof. Izabella Gustowska.

Praca Izabelli Gustowskiej jest pierwszym w kolekcji Poznań Visual Parku obiektem świetlnym i akustycznym: po zapadnięciu zmierzchu czasza makówki świeci delikatnym oranżowym światłem, a czujka ruchu inicjuje odtwarzanie parafrazowanej przez artystkę i wykonanej przez poznański Chór Pogłosy pieśni o Babie, wyraźnie eksponując feministyczny wydźwięk instalacji.

Śpiewająca makówka „rośnie” na obsianej polnymi makami łące. Zgodnie z intencją autorki projektu przestrzeń pod makówką ma być miejscem spotkań, być może też takich, które kojarzą się z kobiecością i rytuałami – jak noc Świętojańska, noc przesilenia wiosenno-letniego, pierwszy dzień wiosny. 

O godz. 20:30 festiwal otworzy koncert Chóru Pogłosy pod dyrekcją Joanny Sykulskiej z udziałem Malwiny Paszek i Patryka Lichoty. 

Po zachodzie słońca, w ABC Gallery otwarta zostanie też wystawa prof. Gustowskiej “Memory“, kuratorowana przez Jagnę Domżalską. Na wystawie zostanie zaprezentowany cykl 44 fotografii zrealizowanych w technice emalii. Stanowią one osobiste notatki z 44 lat obecności artystki sfotografowane w lustrach własnego domu, w hotelowych pokojach, w łazienkowych wnętrzach, w muzeach i galeriach, w szybach okien, witryn sklepowych, w windach, w pociągach, w przypadkowych sytuacjach. Cykl jest także swoistym rodzajem hołdu dla kolejnych generacji aparatów fotograficznych, które od początku stanowiły jeden z podstawowych instrumentów artystycznej kreacji prof. Gustowskiej.

13. Enter Enea Festival, program, który nie zna granic 

5.06.  Wieczór otworzy koncert  tunezyjskiego mistrza lutni oud Dhafera Youssefa, będącego właśnie w premierowej trasie albumu  “Street of Minarets“. Po nim Jazz Forum Machine przedpremierowo wykona materiał z nadchodzącego, drugiego albumu formacji. Premiera materiału z płyty “Composites” to jedno z kluczowych wydarzeń 13. Enter Enea Festival.  Koncert Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej (MACV), zamknie poniedziałkowy program. W ramach Enter Enea Festival 6.06 wystąpi Cécile McLorin Salvant, uznawana za najlepszą współczesną wokalistkę dzisiejszej sceny jazzowej, prezentując premierowo materiał z wydanej pod koniec marca płyty “Mélusine“. Wykształcona klasycznie, zanurzona w jazzie, bluesie i folku, czerpiąca z teatru muzycznego i wodewilu, oprócz fenomenalnego warsztatu muzycznego dysponuje też prawie teatralnymi środkami wyrazu, które czynią z jej koncertów niezapomniane wydarzenia. Wieczór ten otworzy koncert na dwa fortepiany Makowicz vs. Możdżer. Wieczór 6.06 ukoronuje prawykonanie “The Lake Has a Master Plan (Pharoah Sanders Tribute)” – kompozycji powstałych na zamówienie Festiwalu i dedykowanego Jezioru Strzeszyńskiemu, których autorem jest Rafał Zapała. 

W środę 7.06 na scenie Enter Enea Festival wystąpi Jan Ptaszyn Wróblewski, legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, pedagog, ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny. Wcześniej na scenie Enter Enea Festival usłyszymy koncert Glorii Campaner, która wraz ze swoim trio zagra koncert pt. “Astor“.  Zwieńczeniem czerwcowego programu będzie pierwszy w Polsce koncert Connie Han Trio.

Enter Enea Festival to cztery dni muzycznego spotkania w plenerze, położonego w Poznaniu, Jeziora Strzeszyńskiego. Jak co roku program jest starannie dobrany przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji wydarzenia. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów. Ci gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń. Enter jest też miejscem wielu premier, inicjatorem nowych muzycznych konstelacji. Liczne z projektów, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i wyjątkowymi wykonaniami nowego materiału miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. 

PROGRAM FESTIWALU 
4.06 | niedziela 
 • 18:00 Big Band Solna feat. Sonar 
 • 19:00 Andrés Coll Odyssey 
 • 20:30 Izabella Gustowska x Poznań Visual Park …SIAŁA BABA MAK…
  Chór Pogłosy pod dyrekcją Joanny Sykulskiej feat. Malwina Paszek
 • 21:00 Izabella Gustowska x ABC Gallery
  MEMORY 
5.06 | poniedziałek 
 • 19:30 Dhafer Youssef
  STREET OF MINARETS – trasa premierowa 
 • 21:00 Jazz Forum Machine 
 • 22:30 Leszek Możdżer & MACV Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego feat. Patrycja Betley 
  COMPOSITES – prapremiera 
6.06 | wtorek
 • 19:30 Makowicz vs. Możdżer 
 • 21:00 Cécile McLorin Salvant 
  MÉLUSINE  – trasa premierowa 
 • 22:30 Rafał Zapała
  THE LAKE HAS A MASTER PLAN (PHAROAH SANDERS TRIBUTE)– prapremiera
7.06 | środa 
 • 19:30 Gloria Campaner, Alessandro Carbonare, Mario Stefano Pietrodarchi
  ASTOR 
 • 21:00 Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet feat. Leszek Możdżer 
 • 22:30 Connie Han Trio
Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz