Na widelcu

II Konkurs na najlepszego Bambrzoka

bambrzok  Foto: Powiat Poznański

bambrzok Foto: Powiat PoznańskiO naszym fyrtlu często mówi się “pyrlandia”. Choć nasze gusta kulinarne się zmieniają i często jemy między innymi egzotyczne potrawy, to nadal rządzą w naszych kuchniach pyry. Niektóre  potrawy, których głównym składnikiem jest właśnie ta smaczna bulwa. Jedną z nich jest z pewnością bambrzok, czyli placek ziemniaczany, wypiekany na blasze.

Ten przysmak został wpisany na listę produktów tradycyjnych w czerwcu 2013 roku. Podstawowym składnikiem tej popularnej w XIX w. potrawy są ziemniaki. Warto zatem, by odkryć smak bambrzoka na nowo.

Chcąc przywrócić pamięć o bambrzoku, w Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie już w niedzielę 6 października,  podczas imprezy Pyra Poznańska odbędzie się konkurs na najlepszego Bambrzoka.

W konkursie mogą wziąć udział osoby indywidualne, Koła Gospodyń Wiejskich, szkoły jak i restauracje. Każdy uczestnik powinien w niedzielę między 10:00 a 11:00 dostarczyć 2 bambrzoki we wskazane przez organizatora miejsce na terenie Muzeum w Szreniawie.

By przygotować bambrzoka w tradycyjny sposób potrzebne są następujące składniki :

1. pyry – 2 kg
2. mąka pszenna –  120 g
3. jajka – 4 szt.
4. soda oczyszczona – 1 łyżeczka
5. sól (do smaku)
6. tłuszcz 3 – 4 łyżki

Jeżeli bambrzoka przygotowujemy z boczkiem, kiełbasą, kaszanką lub cebulką to możemy podawać go jako danie główne. Natomiast na podwieczorek przygotowujemy go na słodko, z dodatkiem 80 – 100 g cukru i wtedy podajemy go z musem jabłkowym lub powidłami i kawą zbożową.

Pyry należy umyć, obrać i zetrzeć na tarce, tak jak na plendze. Jeżeli starte na tarce ziemniaki mają dużą zawartość soku, dobrze jest włożyć je na sito wyłożone płótnem, żeby odciekły.. Następnie dodać mąkę, jajka, sodę, sól, cukier i dobrze wymieszać. Ciasto wyłożyć na posmarowaną tłuszczem blachę, rozprowadzić równomiernie na całej powierzchni blachy i posmarować na wierzchu rozpuszczonym tłuszczem. Piec w temperaturze 250 stopniach C na złoty kolor około 30 minut. Bambrzok podawany jest na ciepło.

By brać udział w konkursie należy wypełnić kartę zgłoszeniową, którą znajdziecie klikając tutaj. Regulamin całej imprezy możecie przeczytać klikając tutaj.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz