Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne

Adres: Wodna 27
Poznań

Muzeum Archeologiczne - zapowiedzi wydarzeń

To jedno z najstarszych (rok założenia: 1857) i największych muzeów archeologicznych w Polsce, zaprasza na wystawy stałe, poświęcone: pradziejom Wielkopolski, początkom państwa polskiego, starożytnemu Egiptowi i archeologii Sudanu.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 28.06.2010 - start godzina 17:00

Malta Festival – PIERRE COULIBEUF & JAN FABRE – Les Guerriers de la Beauté



Les Guerriers de la Beauté
PIERRE COULIBEUF & JAN FABRE
Data: 2010-06-28
Godzina: 17:00
Cena normalna: wstęp wolny
Czas trwania: 1h 10
Miejsce: Sala audiowizualna Muzeum Archeologicznego

Opis

Pierre Coulibeuf (1949) francuski reżyser filmowy i artysta sztuk wizualnych. Interesują go eksperymenty na pograniczu dyscyplin oraz redefinicja gatunku filmowego i sposobów ukazywania obrazów w ruchu. W swoich pracach często podważa reprezentacje rzeczywistości i dominującą rolę realizmu. O wiele bogatsze w możliwości i znaczenia są: dwoistość, simulacrum, metamorfoza, labirynt, fikcja wobec realności. Pierre Coulibeuf tworzył obrazy filmowe inspirowane pracami takich artystów i intelektualistów jak m.in.: Pierre Klossowski, Marina Abramovic, Jan Fabre, Meg Stuart. Pokazywał swoją twórczość na wielu światowych festiwalach filmowych i Biennale.

Les Guerriers de la Beauté
Film (zainspirowany twórczością choreograficzną i teatralną Jana Fabra) jest labiryntem z wieloma wejściami, w którym nieprawdopodobna Ariadna w sukni ślubnej (“demon przejścia”?) prowadzi i zwodzi widza w dziwnym świecie naznaczonym metamorfozą, wielością osobowości, przeciwstawnymi dążeniami, parodią, rytuałem, odrealnieniem. Filmowa kompozycja tworzy fikcyjną przestrzeń, która oddaje wielość perspektyw wytworzonych przez wyobraźnię Fabra. Film jest adaptacją i przekształceniem – przejściem od jednego do drugiego – możliwości kryjących się w umyśle choreografa. Kadrowanie, oświetlenie, dźwięk i montaż oddają świat wewnętrzny Fabra, nadając dziełu autonomię. Nie naśladuje ono oryginału, nie jest też bezpośrednim zapisem, który tworzy podobieństwo. Jest to raczej podobieństwo pozorne, które uchwyca najważniejsze rozbieżności w jego świecie, wciąż na nowo je ujawniając. Takie transwersalne przejście, fikcyjne samo w sobie, sprawia, że film przeistacza się w widmo – sobowtóra oryginalnego świata, który – poddany metamorfozie – zanika.

Reżyseria: Pierre Coulibeuf na podstawie adaptacji odtworzonych spektakli Jana Fabre’a
Dialogi: Bart Verschaffel (na podstawie Owidiusza, Kafki, Szekspira, Homera, Poe’a, Tolkiena, Singera, Carrolla i Claesa)
Aktorzy: Els Deceukelier, William Forsythe, Erna Omarsdottir, Annabelle Chambon, Cédric Charron, Sebastien Cneude, Anny Czupper, Edmond Fabre, Jan Fabre, Emio Greco, Lisbeth Gruwez, Heike Langsdorf, Dirk Roofthooft, Helena Troubleyn, Geert Vaes, Wim Vandekeybus, Marc Vanrunxt, Jurgen Verheyen
Zdjęcia: Yves Cape (A.F.C.)
Dźwięk: Bart Vandebril
Montaż: Jean Daniel Fernandez Qundez
Produkcja: Chantal Delanoë
Koprodukcja: Regards Productions (France), Periscope Productions (Belgium), ZDF/ARTE, VRT, TV10 Angers we współpracy z Troubleyn i przy wsparciu Fonds Film in Vlaanderen; Fonds EURIMAGES du Conseil de l’Europe; Centre National de la Cinématographie; Collection Claudine et Jean-Marc Salomon; Brugge 2002, Capitale Culturelle de l’Europe.
Premiera światowa: 55. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno, Szwajcaria, 1-11.08.2002