CK ZAMEK

CK ZAMEK

Adres: ul. Święty Marcin 80/82
Poznań

CK ZAMEK - zapowiedzi wydarzeń

Centrum Kultury “Zamek” – ostatnia rezydencja cesarska w Europie. Monumentalne i kameralne sale, hole, dziedzińce – dają możliwość realizowania różnorodnych projektów. Każdego roku odbywa się tu około 700 imprez: wystaw, koncertów, seansów filmowych, spektakli teatralnych, spotkań, warsztatów edukacyjnych.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 26.01.2015 - start godzina 19:00

Replika Festiwalu Sputnik 2014



REPLIKA FESTIWALU SPUTNIK 2014

26.01.
g. 19. SZCZĘŚLIWI LUDZIE, reż. Werner Herzog, Dmitrij Wasiukow,  90’
W samym sercu syberyjskiej głuszy, z dala od cywilizacji, 300 osób zamieszkuje małą miejscowości Bakhtia nad rzeką Jenisej – tak Werner Herzog, współautor i narrator filmu “Szczęśliwi ludzie: rok w tajdze”, rozpoczyna niezwykłą opowieść. Razem z filmowcami, którzy tam dotarli, obserwujemy rok z życia myśliwych, wędkarzy i innych osób zamieszkujących wioskę. Codzienność w przykrytym śniegiem niedostępnym regionie świata. Z pięknych kadrów filmu wyłania się obraz faktycznie szczęśliwych i spełnionych ludzi. Widać w nich także wielką miłość Dmitrija Wasiukowa, drugiego reżysera, do tajgi i jej mieszkańców. Malowniczym obrazom towarzyszy przepiękna, kontemplacyjna muzyka.

27.01.
g. 19. SYN, reż. Arsienij Gonczukow, 2014, 93’
Andriej mieszka ze swoją chorą matką, która cierpi na schizofrenię. Ich bliscy są zmęczeni walką z chorobą: ojciec dawno odszedł, ma nową rodzinę, z kolei siostra wyjechała i od kilku lat nie ma od niej żadnych wiadomości. Tylko uparty Andriej się nie poddaje – codziennie opiekuje się matką, załatwia dokumenty i zbiera pieniądze na wyjazd na leczenie do Niemiec. Jednak los jest wobec głównego bohatera bezlitosny – dzień przed planowanym wyjazdem matka umiera. Świat Andrieja wywraca się do góry nogami… Mężczyzna wyrusza więc w podróż – chce się spotkać z siostrą, spojrzeć w oczy ojcu, zrozumieć samego siebie… „Syn” to film – przypowieść, film – sen. Opowieść o skomplikowanych relacjach syna ze swoimi rodzicami, i – co najważniejsze – z sobą samym. O relacjach, które będą przyczyną tragicznego zakończenia.

28.01.
g. 19. OPOWIEŚCI, reż. Michaił Segał, 2012, 105’
Rękopis młodego pisarza trafia do agencji literackiej. W zagadkowy sposób zaczyna on mieć wpływ na samych pracowników oraz na wszystkich, którzy przypadkowo otwierają rękopis. Opisane historie zaczynają dziać się w rzeczywistości, a ich postaciami stają się bohaterowie filmu. Film składa się z czterech nowel przyjmujących różne formy: absurdalnej komedii, satyry społecznej, thrillera i melodramatu.

29.01.

g. 19. BIAŁY MECH, reż. Władimir Tumajew, 2014, 100’
Akcja filmu rozgrywa się na Dalekiej Północy, w tundrze. Tam, gdzie ludzie żyją według zasad surowej przyrody. Widz jest świadkiem wydarzeń, które trzymają go w ciągłym napięciu. Nieńcy to pradawny naród z silnym indywidualnym charakterem i wielowiekową tradycją. Głównym bohaterem filmu – Alioszką – targają uczucia, które zmuszają go do dokonania wyboru między młodzieńczą miłością a szacunkiem do pamięci przodków, której nie wolno zdradzić. To film o MIŁOŚCI, WIERNOŚCI, CIERPIENIU i WYBORZE.

30.01.
g. 19. GORZKO!, reż. Żora Kryżownikow,  2013, 100’
Nowocześni, inteligentni i ambitni – Natasza i Roma marzą o stylowym ślubie na plaży nad brzegiem morza. Jednak ojczym Nataszy przygotował dla nich inny scenariusz. Grubiański urzędnik administracji miejskiej chce wykorzystać zbliżającą się uroczystość jako trampolinę do własnej kariery i stara się zorganizować wszystko „jak trzeba”. Młodą parę czeka niezapomniany wieczór w restauracji „Złota”, z pełnym zestawem nudnych ceremonii i zabaw weselnych. Nie mając siły walczyć z autorytarnym rodzicem, młodzi decydują się zorganizować ślub swoich marzeń w tajemnicy przed konserwatywnymi krewnymi. Jednak przez absurdalny przypadek obie uroczystości łączą się w jedną całość.

31. 01.
g. 21.  METRO, reż. Anton Miegierdyczew, 2012, 132’
Ze względu na liczną ilość nowych, dużych budynków w centrum Moskwy, tunel metra, wybudowany w 1935 roku, zaczyna nie wytrzymywać obciążeń…


1.02.

g.  21. JA NIE WRACAM, reż. Ilmar Raag, 2014, 105’
Ania – piękna i ambitna wychowanka domu dziecka – jest kobietą sukcesu. Pisze doktorat, prowadzi na uczelni wykłady na temat twórczości Byrona, ma romans z profesorem. Jednak pewnego dnia jej życie diametralnie się zmienia . Przez kontakty z dawnym znajomym z domu dziecka zaczyna mieć problemy z policją i, aby uniknąć fałszywych oskarżeń, ukrywa się, udając bezdomną nastolatkę. Kostium nastolatki i znajomość z tak samo zdesperowaną, ale naprawdę małą Kristiną, zmienia charakter ucieczki Ani: kobieta ponownie przeżywa lata młodzieńcze, tworząc od nowa historię