CK ZAMEK

CK ZAMEK

Adres: ul. Święty Marcin 80/82
Poznań

CK ZAMEK - zapowiedzi wydarzeń

Centrum Kultury “Zamek” – ostatnia rezydencja cesarska w Europie. Monumentalne i kameralne sale, hole, dziedzińce – dają możliwość realizowania różnorodnych projektów. Każdego roku odbywa się tu około 700 imprez: wystaw, koncertów, seansów filmowych, spektakli teatralnych, spotkań, warsztatów edukacyjnych.

Map data © OpenStreetMap
Data wydarzenia: 11.12.2014 - start godzina 20:00

Friv Festival



Piąta edycja festiwalu FRIV Festival Poznań-Bejrut-Tel Awiw 2014 poszerza swoją formułę. Tym razem celem wydarzenia jest skonfrontowanie ze sobą środowisk muzyki improwizowanej trzech miast: Poznania, Bejrutu i Tel Awiwu. Muzyce improwizowanej wykonywanej na FRIV Festival przyświecają idee dźwiękowej wolności, etycznego podejścia do wspólnej gry („etyka improwizacji” Corneliusa Cardew), spojrzenia na zespół improwizujących muzyków jako makietę relacji i struktur społecznych. Piąta edycja FRIV Festival zaowocuje spotkaniem muzyków z kultury arabskiej (Bejrut) oraz żydowskiej (Tel Awiw), a Poznań ze swoją dynamicznie rozwijającą się sceną muzyki improwizowanej, stanie się miejscem spotkania. Celem festiwalu jest pokazanie, że płaszczyzna dialogu, muzycznego spotkania odmiennych kultur jest możliwa, że swobodna improwizacja (free improvised music) pozwala pozostawić napięcia polityczne, różnice obyczajowe i odkryć głęboko ludzki wymiar wykonywania muzyki.

Środowiska muzyki improwizowanej Bejrutu i Tel Awiwu należą do najprężniejszych na świecie. Do wielu lat pisze się o fenomenie sceny muzyki eksperymentalnej Bejrutu (np. artykuł w w prestiżowym, brytyjskim czasopiśmie The Wire), skupionej wokół takich wytwórni jak Al Maslakh i Those Kids Must Choke i jednego największych festiwalów awangardowej muzyki improwizowanej arabskiego świata – IRTIJAL.

Mapa muzycznych improwizacji Tel Awiwu orientuje się wokół klubu Levontin 7, prowadzonego przez charyzmatycznego pianistę Daniela Sarida. To tam niemal codziennie koncertują muzycy, utrwalający obraz muzyki improwizowanej Izraela – niecodzienną mieszankę free jazzowej energii, awangardowych rozwiązań oraz silnie emocjonalnego wyrazu muzyki żydowskiej. Obok tego mamy zupełnie eksperymentalnych i innowacyjnych muzyków, jak na przykład Daniela Davidovsky`ego grającego na niestandardowych systemach elektronicznych (podzespoły komputerowe, przetworniki pola elektromagnetycznego).

W ciągu czterech dni festiwalu odbędzie się 11 koncertów, w których zagrają muzycy z Poznania, Beirutu i iTel Awiwu. Składy muzyczne – duety, tria i kwartety zostaną wyłonione w drodze losowania pierwszego dnia festiwalu. Przyjęta w ten sposób formuła daje czytelne narzędzia do odbioru takiej muzyki. Publiczność jest w większym stopniu świadoma unikalności i świeżości zdarzeń muzycznych na scenie, nie tylko słucha muzyki, ale obserwuje moment jej „narodzin”. Tego typu koncerty tworzą rodzaj niezwykłego, wielopłaszczyznowego spektaklu o tym czym jest muzyka i komunikacja, silnie angażując odbiorcę, który staje się niezwykle ważnym elementem, współtwórcą muzycznych spotkań.

Festiwal kładzie również nacisk na edukacyjną stronę wydarzenia. Obcowanie z muzyką improwizowaną rozwija wrażliwość muzyczną, zwraca uwagę na aspekt komunikacyjny muzyki, rozwija wyobraźnię dźwiękową. Dlatego podczas festiwalu będą miały miejsce warsztaty muzyki improwizowanej, programowania muzyki elektronicznej, tworzenia własnych instrumentów elektronicznych (circuit bending), warsztaty grania na przedmiotach codziennego użytku i preparowania instrumentów. Tradycyjnie festiwal uzupełni blok teoretyczny organizowany przez Centrum Badawcze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza HAT Center, w którym zaproszeni teoretycy, badacze będą rozmawiać w otwartej formule uwzględniającej aktywny udział publiczności, o szeregu aspektów muzyki improwizowanej, od teorii komunikacji, zagadnień nowych mediów, performatyki, po sztukę dźwięku, teorię percepcji, nauki kognitywne, socjologie muzyki i estetykę.

www.frivfestival.pl

wykonawcy

Ido Bukelman (gitara i banjo)
Ofer Bymel (perkusja)
Liliane Chlela (elektronika)
Peaed Conca (klarnet)
Daniel Davidovsky (saksofon sopranowy, elektronika)
Jeff Gburek (gitara elektryczna, elektronika)
Chaberl Haber (gitara elektryczna)
Jacek Hałas (akordeon, lira korbowa, głos)
Jakub Królikowski (fortepian)
Patryk Lichota (saksofon sopranowy, preparacje)
Mateusz Loska (kontrabas)
Maciej Maciągowski (syntezator modularny)
Grisha Shakhnes (taśmy)
Piotr Tkacz (gramofon + przedmioty)
Dan Weinstein (wiolonczela)
Paulina Zieliñska (głos)


program

11.12. g. 20-21 Scena Nowa
Ceremonia losowania składów muzycznych

12.12. g. 20-23 Sala Wielka
Koncerty: duet, duet, trio, kwartet

13.12. g. 12-16 Scena Nowa
Warsztaty muzyki improwizowanej

g. 20-23 Sala Wielka
Koncerty: trio, duet, trio, kwartet

14.12. g. 12-15 Scena Nowa
Panel dyskusyjny na temat muzyki improwizowanej

g. 20-23 Sala Wielka
Koncerty: duet, kwartet, trio