POZnań

Prof. Alfons Hamm podpowie jak radzić sobie ze strachem

Strach i lęk- wykład w SWPS  Foto: materiały prasowe SWPS

Każdy z nas doświadcza strachu i lęku. Uczucia te narastają, kiedy konfrontujemy się z potencjalnym zagrożeniem. W takiej sytuacji nasz mózg przygotowuje ciało do zachowań obronnych, które są sterowane przez wyspecjalizowane sieci neuronowe w mózgu. Jakie są terapie i sposoby radzenie sobie z problemami będzie można dowiedzieć się na wykładzie niemieckiego naukowca, prof. Alfonsa O. Hamma w poznańskiej Szkole Wyższej Psychologi Społecznej.

Strach i lęk mogą zmienić się w zaburzenia psychiczne, co skutkuje tym, że nie jesteśmy w stanie dłużej zajmować się aktywnościami, które sprawiały nam przyjemność lub unikamy tych, które powinniśmy podejmować. Lęk może stać się nawet tak silny, że czujemy lęk wobec lęku samego w sobie (zaczynamy bać się symptomów strachu).

Co możemy zrobić, kiedy te uczucia zaczynają przytłaczać i prowadzą do życiowych trudności? Nadrzędnym rozwiązaniem, opisanym przez niemieckiego poetę W. Goethego, który cierpiał na silny lęk wysokości, jest systematyczna ekspozycja na sytuację lękową. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ często tracimy odwagę i uciekamy od sytuacji, kiedy strach jest najsilniejszy.

Ucieczka dostarcza chwilowej ulgi, ale lęk staje się coraz silniejszy, ponieważ prymitywna część mózgu uczy się, że lepsze jest unikanie niebezpiecznej sytuacji.

Na wykładzie prof. Hamma zostaną zaprezentowane wyniki pokazujące jak przebiegają te terapie i jaka jest ich efektywność. Podczas wykładu zostaną również zaprezentowane dane wskazujące, czego trzeba się nauczyć podczas sesji, aby móc lepiej zrozumieć mechanizmy zmiany.

Wykład Kiedy strach i lęk wymykają się spod kontroli, 10 kwietnia godzina 18:00, Uniwersytet SWPS, Filia w  Poznaniu,ul. Kutrzeby 10, sala 004

Prof. Alfons O. Hamm – kierownik Katedry Psychofizjologii i Psychologii Klinicznej/Psychoterapii w Instytucie Psychologii Uniwersytetu w Greifswald. Szef Centrum Zdrowia Psychicznego, gdzie jest leczonych około 400 pacjentów rocznie, oraz Centrum Kształcenia w Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Zainteresowania badawcze prof. Alfonsa Hamma koncentrują się głównie wokół eksperymentalnej psychopatologii, terapii zaburzeń lęku panicznego, fobii i schizofrenii, a także psychofizjologicznych mechanizmów reakcji lękowej oraz neuronalnych mechanizmów leżących u podłoża procesów emocjonalnych i uwagowych.

Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski. Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy: http://www.swps.pl/poznan/aktualnosci/17161-kiedy-strach-i-lek-wymykaja-sie-spod-kontroli

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe SWPS

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz