Dello Ristorante

Autor: bigbiciq. Poznań, 17 Stycznia 2018

Kulinarny Nowy Rok rozpoczęliśmy razem z innymi dziennikarzami kulinarnymi i influencerami na noworocznym spotkaniu w Dello Ristorante w podpoznańskiej miejscowości Trzebaw-Rosnówko.

Pod okiem szefa kuchni Roop Lal Balu przygotowywaliśmy krewetki, tatara z polędwicy z wołowiny argentyńskiej, przegrzebki, filetowaliśmy turbota, smażyliśmy kotleciki jagnięce, a także przygotowywaliśmy deser zabajone.

Ta kolacja pokazała Nam, jak w prosty sposób i przy użyciu prostych rzeczy przygotować szybko i smacznie dania.

Roop Lal Balu przez ponad 12 lat pracował w Piano Barze. W obecnym miejscu serwuje pozycje kuchni polskiej, śródziemnomorskiej oraz swojej rodzimej, czyli indyjskiej.

Dla osób z dziećmi, to miejsce będzie okazją do weekendowego wypadu do Deli Parku, gdzie w ramach „Świątecznej krainy” można jeszcze podziwiać ponad trzy miliony lampek choinkowych zdobiących teren parku.

Dello Ristorante nie jest odległym miejscem ani dla zmotoryzowanych, ani dla korzystających z komunikacji miejskiej. Ci pierwsi mają do pokonania 13 km od Wiaduktu Górczyńskiego w kierunku na Wrocław, ci drudzy ok. dwudziestu minut pociągiem w kierunku na Wolsztyn, albo podmiejskim autobusem z Górczyna w kierunku na Konarzewo.

Warto wybrać się w to miejsce, choćby dlatego by osobiście poznać szefa kuchni, który lubi sprawdzać, czy jego dania smakują jego gościom.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl/Piotr Rychter

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.