Wspólny stół na Śródce

Autor: irag. Poznań, 23 Sierpnia 2015

Restauracja Wspólny Stół działa zaledwie od kilku dni, ale przyciąga uwagę odwiedzających Śródkę. To w tej chwili największy lokal w tym fyrtlu, ale nie to jest jego wyróżnikiem.

Jesteśmy spółdzielnią socjalną, która łączy różne środowiska wokół idei slow food oraz włączenia społecznego – informują pomysłodawcy tej restauracji – tworzymy miejsca pracy dla profesjonalistów z dziedziny gastronomii, osób bezrobotnych powracających na rynek pracy oraz studentów z pasją.

Po wejściu do dość surowego, ale przyjemnego wnętrza uwagę przyciąga długi stół. Ma on być “tytułowym” wspólnym stołem, ale przedde wszystkim symbolem historii Fundacji Barka, z której się wywodzi ten lokal.

Specjalnością naszą jest ekologiczna i lokalna żywność, która pochodzi z gospodarstwa w Chudobczycach prowadzonego przez Barkę – dowiadujemy się od gospodarzy – pracujemy w szacunku do ludzi i natury, a celem naszym nie jest tylko i wyłącznie zysk ekonomiczny, ale również zysk społeczny.

Pracujących tutaj profesjonalistów i amatorów łączy pasją do dobrego jedzenia. Możemy liczyć na dania kuchni polskiej z twistem oraz międzynarodowym akcentem inspirowanym przez zagranicznych przyjaciół gospodarzy.

Jeszcze ich nie kosztowaliśmy, ale z pewnością nie oprzemy się pokusie. Wtedy pojawi się również nasza recenzja.

Wspólny Stół

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Komentarze (3)

  1. Szanowni Państwo, ceny ze zdjęcia obejmują wyłącznie specjały szefa kuchni, które zmieniają się prawie codziennie.! W naszym stałym menu mamy też oczywiście tańsze pozycje. zapraszamy!