Na widelcu Przepisy

Zrób sobie cepeliny wileńskie

Kaziuk 2012  Foto: lepszyPOZNAN.pl / gsm

W najbliższy weekend obchodzony będzie Kaziuk. Na starym Rynku będzie odbywał się Kiermasz Kaziukowy z bogatym programem artystycznym, ale także z kulinarnymi propozycjami.

Więcej o zbliżającym się wydarzeniu już pisaliśmy. Wystarczy kliknąć tutaj, aby poznać program tegorocznego Kaziuka. Jednym z przysmaków, bez którego Kiermasz Kaziukowy trudno sobie wyobrazić są cepeliny. Zwykle ustawia się po nie spora kolejka. Być może będziecie chcieli samodzielnie wykonać to danie w domu? Podpowiadamy jak, choć sami tego nie próbowaliśmy. Jeśli się skusicie, dajcie nam znać jak wyszły!

Cepeliny smakują nieziemsko, zwłaszcza podczas Kaziuka. Jest z nimi podobnie jak z rogalami świętomarcińskimi, które najlepsze są 11 listopada. Jeśli będziecie mieli okazję, skosztujcie także kibiny.

Wracamy jednak do przepisu na cepeliny wileńskie.

Składniki:
– 3 kg utartych pyrów

– 2 kg pyrów ugotowanych i zmielonych

– sól

– 1 kg wieprzowego mięsa mielonego

– 1/2 cebuli

– majonez

– pieprz ziołowy

– pieprz naturalny

– 2 kostki margaryny

Ciasto robimy z ugotowanych i tartych pyrów. Mieszamy je ze sobą dodając jajko i w ten sposób uzyskujemy ciasto. Klepiemy je na płasko i dzielimy na mniejsze placki. Teraz czekają one na farsz.

Zaczynamy go robić od posiekania cebuli, którą następnie rumienimy. Dodajemy ją do mięsa mielonego i mieszamy doprawiając. Gotowe! Teraz możemy nałożyć go na placki. Ciasto zaginamy teraz na krawędziach i formujemy w kształt przypominający słynne sterowce. Wrzucamy je osolonego wrzątku i gotujemy.

Podajemy je polane przyrumienioną cebulą. Wspaniale ponoć smakują również ze śmietaną.

To chyba jedyny sposób, by uniknąć stania w kolejce po cepeliny podczas Kaziuka. Choć odstać swoje warto, bo smak cepelinów wynagrodzi ten czas spędzony w kolejce.

Kaziuk 2012

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz


  • Bardzo ciekawe to “pół cebuli” na kg mięsa i jeszcze do polania na zeppelina. A ta “cebulka” na nim widoczna na fotce zwłaszcza 🙂