Kostrzyn

Zniszczona figura

Zniszczona figura na rynku w Kostrzynie  Foto: KatMat

Zniszczona figura na rynku w Kostrzynie Foto: KatMatProwadzący osobowe bmw nie zapanował nad swoim samochodem i zniszczył figurę Światowida na kostrzyńskim rynku. Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę.

Uderzenie było na tyle silne, że zniszczony został nie tylko kamienny słup, ale również samochód. Do wypadku nie doszło raczej podczas parkowania. Sprawca jest znany.

Samochód jest, numer rejestracyjny też, no to i darczyńca gotowy (ten który sfinansuje odbudowę Pomnika Światowida) – pisze Joanna.

Pomnik Światowida został postawiony został na rynku w Kostrzynie z okazji obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego w 1966 roku. Kamienny słup pełni funkcję drogowskazu do historycznego grodu na Ostrowie Lednickim. Figura została odnowiona w roku 2009 dzięki pomocy Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia “Światowid” z siedzibą w Łubowie. Jako że pomnik stoi w Kostrzynie od 47 lat, zdążył już “wrosnąć” w krajobraz Kostrzyna.

Tylko starsi mieszkańcy Kostrzyna pamiętają, że w pobliżu miejsca, w którym postawiono później słup Światowida, do czasów drugiej wojny światowej stała figura św. Jana Nepomucena zniszczona przez Niemców (widoczna na zdjęciu z początku XX wieku). Jan Nepomucen był czeskim księdzem żyjącym w XIV wieku w Pradze.

Zniszczona figura na rynku w Kostrzynie, oraz fotografia dawnego Kostrzyna z figurą św. Nepomucena Foto: Ciekawostki z dziejów Kostrzyna

Informacje o historii pomnika na podstawie publikacji Ciekawostki z dziejów Kostrzyna.

1 komentarz

kliknij by dodać komentarz

  • BMW i wszystko jasne – Bolid Młodzieży Wiejskiej (nie uwłaczając młodzieży ze wsi, mowa oczywiście o wsi stereotypowej, tej odzianej w dresy i palącej gumę remizą).