Rokietnica SieBuduje

Zmienia się kościół w Rokietnicy

Nowa część kościoła w Rokietnicy - wizualizacje  Foto: Front Architects

Kościół w Rokietnicy przy ul. Szkolnej został zbudowany około 1890 roku w charakterystycznej dla architektury pruskich kościołów ewangelickich stylistyce. Teraz trwają prace, po których będzie nie tylko większy, ale też zupełnie inny. Stare, zabytkowe mury z XIX wieku połączą się nowoczesną architekturą.

Nowa część kościoła w Rokietnicy - wizualizacje Foto: Front Architects

Fundatorami kościoła byli właściciele Rokietnicy rodzina von Hantelmann. Po zakończeniu drugiej wojny światowej i przejęciu go przez parafię katolicką usunięto z niego zdobienia wnętrza. Te, które można teraz oglądać  zostały zaprojektowane przez Wandę Gałczyńską i wykonane w latach 1978-83.

Przy kościele stoi figura Najświętszego Serca Jezusa z 1932 roku ufundowana przez mieszkańców z wdzięczności za wolność Ojczyzny. Początkowo stała ona u zbiegu ul. Szamotulskiej i Kolejowej, ale w czasie wojny została zniszczona przez Niemców. Przy kościele stała od 1976 roku, ale teraz z powodu rozbudowy kościoła musiała kolejny raz zmienić swoje miejsce.

Na cmentarzu przykościelnym znajdują się groby fundatorów kościoła, a więc Rodziny von Hantelmann. Szczątki fundatorów kościoła w listopadzie 2011 roku zostały przeniesione pod południową ścianę kościoła z powodu rozbudowy kościoła.

Teraz kościół mocno się zmieni. Nową formę zaprojektował zespół z poznańskiej pracowni Front Architects.

Mając na uwadze oczekiwania parafii, co do przyszłej powierzchni użytkowej, jak również uwzględniając wskazania konserwatorskie postanowiono rozbudować kościół od strony istniejącego prezbiterium, podporządkowując gabaryty, formę oraz proporcje przyszłej rozbudowy istniejącej bryle kościoła, która stanowi istotny element historyczny i kulturowy oraz kompozycyjny w panoramie Rokietnicy – wyjaśniają architekci z poznańskiej pracowni FrontArchitects.

Nowa cześć kościoła została zaprojektowana na planie krzyża greckiego o szerokości 154 m, gdzie jedno z ramion styka się bezpośrednio z dawnym prezbiterium od strony zachodniej. Także wysokość powstającej części została dopasowana do gabarytów istniejącego kościoła i nie przekracza 13 m. Całość zostanie zwieńczona dachem dwuspadowy nad każdym z ramion i będzie kryta płytkami z blachy miedzianej tak na połaciach dachowych jak i na części ścian zewnętrznych. Dzięki rozwiązaniom kompozycyjnym i użytym materiałom podkreśla twórczy dialog pomiędzy „starym” a „nowym” – podkreślają architekci.

W nowej części kościoła w Rokietnicy zaprojektowano prezbiterium z ołtarzem i amboną oraz zakrystię, a w części południowej kaplicę oraz antresolę z chórem. W części wschodniej oraz środkowej kościoła staną ławki dla wiernych.

Ramiona krzyża zamykają ściany z fasadami szklanymi oraz witrażami ze szkła wielobarwnego, które w sposób abstrakcyjny przedstawiają podstawowy dogmat chrześcijański, a mianowicie Trójcę Świętą: Pater (południe), Filius (zachód) oraz Spiritus Sanctus (północ) – dodają architekci z Front Architects – tym samym w centralnej części kościoła znalazł się postać Chrystusa, patrona parafii.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz