Aglomeracja

Zmiany cen biletów seniora (i nie tylko)

Stary bilet MPK Poznań  Foto: lepszyPOZNAN.pl / TD

Zbliża się listopad, a wraz z nim kolejne zmiany cen biletów ZTM. Odczują to korzystający z Biletu Seniora, ale tańsze mają być również przejazdy z tPortmonetki. Zacznie również obowiązywać nowa promocja biletowa. Kolejna nowość została przygotowana od początku 2016 roku.

Właśnie od 1 stycznia 2016 roki będziemy mogli kupić nowy bilet 7-dniowy na strefy A+B+C, w cenie 47,00 zł (ulgowy 23,50 zł).

W listopadzie zacznie obowiązywać nowa promocja biletowa, na podstawie której dwa jednocześnie skasowane normalne jednorazowe bilety czasowe 24-godzinne będą upoważniały do przejazdu 2 osoby dorosłe oraz do 3 dzieci w wieku do 15 lat – informuje Bartosz Trzebiatowski z Zarządu Transportu Miejskiego.

Kolejne zmiany dotyczą Biletu Seniora. Kosztuje on 50,00 zł i obowiązuje w strefie A, przez 366 dni. Mogą z niego korzystać osoby w wieku powyżej 65 lat mieszkające w Poznaniu i gminach Czerwonak, Dopiewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły. Nośnikiem Biletu Seniora jest imienna karta PEKA.

Przypominamy, że od ukończenia 70. roku życia podróżowanie komunikacją miejską jest bezpłatne – podkreśla Bartosz Trzebiatowski.

Jeśli seniorzy nie mają jeszcze karty PEKA mogą ją wyrobić poprzez Internet lub w Punktach Obsługi Klienta ZTM. W niektórych z nich można także bezpłatnie wykonać zdjęcie do wniosku.

Kolejna zmiana dotyczy wszystkich pasażerów, którzy płacą za przejazdy tPortmonetką. Od listopada opłata za 6 i 7 przystanek spadnie z 0,26 zł na 0,16 zł, koszt 8 i 9 przystanku zostanie zmniejszony z 0,12 zł na 0,08 zł. Natomiast od 21. przystanku opłata za przejazd będzie wynosić 0,06 zł, a nie jak obecnie 0,08 zł.

Dzięki temu zostaną obniżone koszty podróży na trasach dłuższych niż 5 przystanków oraz dodatkowo powyżej 21 przystanku – wyjaśnia Bartosz Trzebiatowski – w związku z tym, że znaczna część podróży odbywa się na odległość od 6 do 10 przystanków, stanowi to korzystne rozwiązanie dla osób korzystających z tPortmonetki.

Dodaje również, że obniżka stawek od 21 przystanku ma znaczenie dla osób pokonujących długie trasy, szczególnie z miejscowości w strefie C, chcących korzystać z tPortmonetki na karcie PEKA.

Koszt przejazdu 11 przystanków opłacanego z tPortmonetki będzie od 1 listopada wynosił 2,92 zł (dziś 3,20 zł), a podróż opłacana z tPortmonetki do 11 przystanków jest tańsza od najtańszego jednorazowego biletu czasowego w cenie 3 zł (na podróż do 10 minut).

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz