K U L T U R A

Zmarła Anna Krzymańska, autorka znanych rzeźb i pomników.

Paw Park Marcinkowskiego, rzeźba Anny Krzymańskiej  Foto: mag / fotopolska

3 października w wieku 89 lat zmarła Anna Krzymańska wybitna rzeźbiarka, autorka rzeźb plenerowych, pomników, małych form rzeźbiarskich i medali. O śmierci artystki poinformował Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy.

Anna Krzymańska jest autorka licznych rzeźb plenerowych i pomników, m.in. Pomnika Bohaterów II Wojny Światowej na placu Bohaterów w Zielonej Górze, pomnika Marcina Kasprzaka (wykonanego wraz z Ryszardem Skupinem w 1963 roku, który przeniesiono w 1990 roku z Parku Wilsona w Poznaniu do Czołowa), rzeźby Paw w Parku Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (1962), rzeźby Rodzina na Ratajach. Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i wielu innych w kraju i na świecie.

Jest też autorką medalu jednej z najważniejszych nagród targowych, wręczanej co roku wystawcom na Międzynarodowych Targach Poznańskich Projekt artystka stworzyła na wzór medali z okresu dwudziestolecia międzywojennego, składających się z awersu i rewersu. Awers pozostawał ten sam dla wszystkich targów. Znajdował się na nim symbol MTP z charakterystyczną literą P wpisaną w glob oraz nazwą targów pisaną w języku francuskim – Foire Internationale de Poznan. Medal do roku 2012 był odlewany w brązie.

Anna Krzymańska w 1956 roku ukończyła studia w zakresie rzeźby w pracowni prof. Bazylego Wojtowicza w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Przebywała na pobytach studyjnych w Rzymie i Sztokholmie. Jest laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Poznania.

Brała udział w ponad dwustu wystawach w kraju i za granicą. W 1961 roku artystka zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na rzeźbę parkową podczas I Wielkopolskiego Festiwalu Kulturalnego za swoją rzeźbę Paw. W 1963 roku II nagrodę podczas Internazionale Biennale delle Arti Figurative w Ankonie (Włochy). W latach 1967–1974 wystawiała swoje rzeźby podczas Wystaw Rzeźby Plenerowej Merkury w Poznaniu. Brała udział w odbywających się od 1972 roku Biennale Małych Form Rzeźbiarskich. Zdobyła również Grand Prix na Biennale Małych Form Rzeźbiarskich w Poznaniu w 1991 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: Andrzej Szozda / Fundacja Rozwoju Poznania / Cyryl, mag / fotopolska,

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz