Centrum

Zakręć, a zobaczysz kino!

Zootropy w mieście  Foto: Festiwal Animator

Rozpoczynający się wkrótce Festiwal Animator nie pozwala o sobie zapomnieć. Zapowiadają go między innymi animowane historie, które ożyją, gdy zakręcimy tubami ustawionymi w różnych punktach miasta.

Zootropy znajdziecie między innymi na Placu Wolności, Starym Rynku, ul. Fredry i w Parku im. H.Wieniawskiego. W każdej takiej tubie “zamknięto” inną historię inspirowaną różnymi, znanymi filmami. By je zobaczyć, trzeba spojrzeć przez szczeliny i… zakręcić tubą!

Tym razem motywem przewodnim jest przygoda, wprawiając tuby w ruch zobaczymy cztery różne historie inspirowane filmami Pocahontas w reżyserii Erica Goldberga i Mike’a Gabriela, Małym westernem Witolda Giersza, Muminkami na riwierze Xaviera Picarda i Psią serią Billa Plymptona – wyjaśniają pomysłodwacy.

Zootrop -to zatem cylinder, w którego wnętrzu umieszczona zostaje seria obrazków, które przedstawiają kolejne etapy ruchu. Gdy wprowadzimy tubę w ruch obrazki “ożywają”. To złudzenie, ponieważ widzimy kolejne obrazki tylko w momentach gdy szczelina znajduje się bezpośrednio przed naszymi oczami. Urządzenie wymyślono ponad 100 lat temu.

Zootropy w mieście

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz