POZnań

Wyzwania rodziny patchworkowej

Festiwal Designu i Kreatywności dla dzieci (5)  Foto: materiały prasowe

Jak funkcjonuje współczesna rodzina patchworkowa? Skąd biorą się konflikty i jak je przezwyciężać? Psychologowie i psychoterapeuci w ramach marcowej odsłony “Strefy Rodzica SWPS” wskażą rozwiązania problemów związanych ze zmieniającymi się modelami rodzinnymi.

Festiwal Designu i Kreatywności dla dzieci (5) Foto: materiały prasoweW ostatnich latach nastąpiła zmiana stosunków rodzinnych. Pojawiły się nowe modele życia takie jak: Living Apart Together (LAT), Double Income No Kids (DINKS), „rodziny z wyboru”, a także „rodziny patchworkowe”.

– Rodziny patchworkowe to struktury składające się z członków rodzin, które się rozpadły. Tworzą je dzieci z poprzednich związków, biologiczni rodzice i dziadkowie, rodzice nowego partnera. – wyjaśnia psycholog, dr Jarosław Kulbat. – Podczas spotkań odpowiemy na pytania, jakie wyzwania stoją przed nimi w kontekście komunikacji interpersonalnej, skąd biorą się konflikty i jak je przezwyciężać – dodaje.

Długotrwałe negatywne emocje, traumatyczne przeżycia poprzedzające rozwód, gra dziećmi i o dzieci, spory majątkowe, obwinianie wzajemne i nowych partnerów, utrudniają przyszłe dobre relacje w dużej, podwójnie złożonej rodzinie. Utrudniają możliwość wspólnego rozwiązywania problemów wychowawczych i życiowych.

Prowadzący wykłady i warsztaty w Strefie Rodzica SWPS – psychologowie i psychoterapeuci – odpowiedzą na pytania, jak powinna radzić sobie „rodzina po przejściach”, jak na nowo ułożyć relacje rodzinne, jak wychowywać dzieci razem, a jednak osobno. Uczestnicy poznają również sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami, zarówno dziecka jak i własnymi.

Strefa Rodzica SWPS, 10 marca, godz. 17.00; „Nowe potrzeby, role i funkcje w rodzinie patchworkowej” – wykład Anny Cwojdzińskiej. Zapisy na wykłady i warsztaty na stronie: http://www.swps.pl/strefa-rodzica

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz