POZnań SieBuduje

Wspaniałość walca powraca

Okrąglak  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Budowany w latach 1948-54, mierzy 45 metrów i posiada 8 pięter,  wszystko oparte na bazie walca. Otwarty 29 stycznia 1954 roku, następnego poranka zamknięty ze względu na szkody jakie poczynili szturmujący budynek mieszkańcy. “Powszechny Dom Handlowy” zwany potocznie Okrąglakiem. To architektoniczne dzieło polskiego modernizmu, którego autorem jest znany architekt profesor Marek Leykam.

W założeniu profesora Leykama budynek miał mieć 10 pięter, ale jak to bywa budowa napotykała trudności. Na początku były to problemy ze stawianiem fundamentów, ponieważ teren pod Okrąglikiem jest podmokły i nie brak tam lotnych piasków więc chciano zbudować tylko pięć kondygnacji.  W ostatecznym rozrachunku wzniesiono ich osiem. W końcu lat 70. w trakcie przebudowy budynku, polegającej na wszczepieniu pięciu szybów windowych zrealizowano także pomysł dobudowania dziewiątego piętra gdzie zlokalizowano maszynownię wind oraz urządzenia klimatyzacyjne.Wtedy okazało się także że budynek nie spełniał wymogów przeciwpożarowych. Ściany wyłożone były łatwopalną boazerią, w razie pożaru nie było dokąd uciec. W wyniku czego strażacy zażądali przekwalifikowania budynku na biurowiec. Aby uratować “Powszechny Dom Handlowy” w całym budynku wymieniono drewnianą okładzinę, wszystkie drewniane okna oraz dobudowano dodatkową klatkę ewakuacyjną. Dodatkowo tuż obok sklepu (pod obecnymi straganami górali) wybudowano ogromny podziemny zbiornik z wodą o pojemności 100 tyś litrów.

Specjalnością “Powszechnego Domu Handlowego” były stoiska z importowanymi towarami, które zdobywano dzięki wymianie z innymi zaprzyjaźnionymi domami towarowymi krajów demokracji ludowej m.in. Bułgarii, Rumunii, Czechosłowacji i Węgier.

Opuszczony Okrąglak stał samotnie przez blisko dekadę. Obecnie trwający remont rozpoczął się dopiero w 2011 r. kiedy budynek przejęła już spółka Immobel. Firma zapowiada, że Okrąglak i przyległy do niego Kwadraciak będą  biurowcami klasy A czynnymi od kwietnia 2012 r. Szacowana wartość inwestycji rewitalizacji i modernizacji obu budynków wynosi ok. 22 mln. EUR. Widać że wszystko idzie ku dobremu. Zniknęły szpecące schody ewakuacyjne, zamontowano już oryginalnie zaprojektowane okna jednodzielne. Dolna kondygnacja także nie pozostała sama sobie i została odkopana. Mają się tam znajdować restauracje, a na parterze butiki.

Szkoda tylko, że nie udało się pogodzić najwyższej klasy powierzchni biurowych z kawiarnią usytuowaną na najwyższym piętrze budynku. Przepiękne widoki z tarasu Okrąglaka będą dostępne tylko dla firmy wynajmującej tam biura.

OKRĄGLAK
Biurowiec klasy “A”
Powierzchnia biurowa: 6000 mkw.
Powierzchnia handlowa: 820 mkw.

KWADRACIAK
Biurowiec klasy “A”
Powierzchnia biurowa: 750 mkw.
Powierzchnia handlowa: 100 mkw.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz