Stare Miasto

Wraca ul. 23 Lutego

ul. 23 Lutego  Foto: Google Street View

Ulica 23 Lutego w centrum Poznania odzyska swoją nazwę. To wynik decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę kasacyjną Wojewody Wielkopolskiego na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wojewoda Wielkopolski zdecydował, że ul. 23 Lutego będzie nosić imię Janiny Lewandowskiej. Tłumaczył to zapisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu. Miasto Poznań jednak nie zgodziło się z tą decyzją i zaskarżyło ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten uznał, że nazwa 23 Lutego nie propaguje komunizmu, nie podlega zatem wprowadzonej ustawie.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Wojewody Wielkopolskiego na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchylający zarządzenie nadania ul. 23 Lutego nazwy por. Janiny Lewandowskiej – poinformował dzisiaj Prezydent Poznania na swoim facebookowym profilu – zwyciężyły racjonalne argumenty i znajomość historii, za co dziękuję Radnym Miasta Poznania.

Dla mieszkańców i przedsiębiorców z ulicy 23 Lutego to dobra wiadomość, przede wszystkim z powodów ekonomicznych związanych z uciążliwymi formalnościami administracyjnymi – mówi Tomasz Dworek z Rady Osiedla Stare Miasto i dodaje, że należy pamiętać o uhonorowaniu porucznik Lewandowskiej, godną jej dokonań ulicą.

Użyte w artykule zdjęcia: Google Street View

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz